Virüslü Bilgisayarı Temizleme

Virüslü Bilgisayarı Temizleme

Eğer sisteminize bir virüsün bulaştığından şüpheleniyorsanız en az kayıpla virüslü bilgisayarı temizleme nasıl yapılır yazımızda bulabilirsiniz.

Yazımızı başlamadan önce şunu utntmayalım, internete bağlı olan her bilgisayarın ve her sistemin mutlaka bir açığı vardır. Kişisel bilgilerin çalınması için yüzlerce yöntem bulunmakta.

Virüs, tıpkı gerçek anlamdaki biyolojik virüsler gibi benzeri bir işleyişe sahip olan bilgisayar yazılımlarıdır. Kötü niyetli kişiler tarafından oluşturulan virüsler giriş yaptıkları sistemler içerisinde kullanıcının haberi olmaksızın disk üzerinde değişiklik yapabilir ve silme gibi işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Bilgisayar virüsleri de insanlardaki virüsler gibidir ve bulaşıcı olma özelliklerine sahiptir.

Bilgisayarlarımızda virüs tarayıcılar kullanmamıza rağmen bu virüs tarayıcıların her zaman için yeterli olmadığını biliyoruz. Bir şekilde sistemimize sızan virüsler ise maalesef hali hazırdaki virüs tarayıcılarımızı çalıştırmamıza da engel oluyor ve diğer güvenlik araçlarını da devre dışı bırakıyorlar. Dolayısıyla manuel olarak uygulamamız gereken bazı tedbirler var. Bu yazımızda Virüslü Bilgisayarı Temizleme yöntemlerini anlatacağız.

Virüslü Bilgisayarı Temizleme

Bilgisayardan virüs temizleme için hazırladığımız bu rehber, sıradan virüs tarayıcılar yerine tam bir sistem taraması gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz yöntem ve araçları içermekte. Eğer virüsler yüzünden kullanılamaz hale gelmiş bir bilgisayarınız varsa adım adım takip etmeyi unutmayın.

Sistem Geri Yükleme

Virüslerin bilgisayarımızda çalışmasına engel olmak için ilk olarak Windows’un kendi Sistem Geri Yükleme aracını çalıştırmamız gerekiyor.  Bu konuda Windows 10 sistem geri yükleme nasıl yapılır yazımıza bakabilirsiniz.

 

Rkill ile Virüsleri Durdurma

Rkill programı sisteminizde aktif olarak çalışan zararlı yazılımları durdurmak için kullanılıyor ve böylece virüs tarayıcılarla virüsleri taramak mümkün hale geliyor. Bunu gerçekleştirmek için  Rkill’i bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

İndirdiğiniz dosyayı çalıştırdığınızda program otomatik olarak tarama işlemini başlatacak ve bitirecektir. Program virüsleri temizleme değil durdurma işlemi için hazırlandığından dolayı sistemimizde hala virüsler mevcut ancak onları temizlemek mümkün hale geldi.

virüslü bilgisayarı temizleme

İşlem tamamlandığında yukarıdaki ekran karşınıza gelecektir. Burada “Tamam” butonuyla devam ediyoruz. Bazı virüsler Rkill’i engelleyebiliyorlar ve bu nedenle Rkill dosyasının adını “iExplore” olarak değiştirebilir, virüsün sanki Internet Explorer’ın çalıştığını sanmasını sağlayabilirsiniz.

Virüslü Bilgisayarı Temizleme konumuzun devamı için diğer sayfaya geçebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap