VLog Nedir? VLog Nasıl Çekilir?

VLog Nedir? VLog Nasıl Çekilir?

Vlog son günlerin en popüler etkinliklerinden biri. Bu yazımızda VLog Nedir, VLog Nasıl Çekilir, Vlogging için telefonda neler olmalı detaylı olarak anlatacağız.

VLog Nedir?

Vlog, video ve blog kelimelerinin birleşiminden meydana gelen bir kelime olarak karşınıza çıkmaktadır. Kısaca VLog; İnsanların internette yaptıklarını veya yaşadıklarını anlattıkları video kayıtlarına denir. VLog terimi insanın kendini video ile ifade etmesi ve bu şekilde ortaya çıkan izletiye verilen isim şeklinde de açıklanabilir.

VLogger Nedir?

Özünde düşüncelerin ve yaşanılanların yazı diliyle değilde video kaydıyla anlatılması olan Vlogu çeken kişilere de Vlogger denmektedir.

Vlogger vlog çeken ve paylaşan kişiye verilen bir isim. Ancak bu nokta da çok önemli bir ayrıntı mevcut. Örneğin bir vlog çektiniz ve paylaştınız. Üzgünüz ama artık vlogger değilsiniz. Vlogger olabilmek için herhangi bir sosyal medya hesabınıza düzenli aralıklarla vlog paylaşmaya devam etmek zorundasınız. Sadece tek bir yazısını paylaşan birinin blogger olamayacağı gibi; bir adet vlog paylaşan birini de vlogger olarak ifade edemeyiz.

VLog Nasıl Çekilir?

Vlog çekerek youtuber olmak için öncelikle bir kameraya ihtiyacınız olacaktır. Dilerseniz yalnızca iyi bir cep telefonu kamerası ile de Vlog çekebilirsiniz. Vlog çekmek için çok farklı konulara da ihtiyacınız olmayacaktır. Örneğin yeni bir şeyleri deneyebilir, makyaj yapabilir, gittiğiniz bir şehirde yaşanan ilginç olayları, güzel mekanları ve farklı aktiviteleri görüntüleyebilirsiniz. Ama yaratıcı ve özgün bir konu belirlemeniz sizin tanınmanızı daha kolay sağlayacaktır.

Vlogger olma yolunda emin adımlarla yürümek istiyorsanız; kamera seçimi ve araç – gereçlerine gereken önemi verin. Çünkü ne kadar kaliteli bir çekim yaparsanız size getirisi de o derece kuvvetli olacaktır. Piyasada Vlog kamerası adı altında bir çok ürün bulunmakta. Elbette vloglarınız için bunları da satın alıp kullanabilirsiniz. Ancak vlog çekmeye yeni başladıysanız şimdilik kamera çözünürlüğü yüksek bir telefon ve  kameranızı sabitlemeye yarayan bir tripod sizin için yeterli olacaktır.

Üçüncü olarak vlog düzenleme işlemi. Belki saatler süren videolar çektiniz. Ancak kimse 1 saat boyunca sizi izlemeyecektir. Bu yüzden görüntüleri düzenleme aşamasında çektiğiniz videoları mümkün olduğunca kısaltmaya çalışın. Vlog konseptinize uygun olmadığını düşündüğünüz kısımları atın. Video düzenleme ya da vlog editleme vlog çekimi için en önemli noktalardan biridir. İlk vloglarınızda max 6-8 dakika gibi bir süre sizin için yeterli olacaktır.

Vlogging için telefonda neler olmalı

Donanımsal özellikleri güçlü bir akıllı telefon başlangıç için yeterlidir. Bunun yanında aşağıdaki uygulamalarıda kullanabilirsiniz.

Hyperlapse : Hızlı çekim için kullanabilirsiniz. Bir yere sabitlersiniz, kayıt yaparken yürürsünüz ve görüntüler normal hızının üstünde gösterilir. Youtube’a hyperlapse yazarsanız göreceksiniz.Instagram’ın, Hyperlaps için olan uygulaması var. Ücretsiz olmasıda gayet güzel (ancak iPhone’larda kendi kamerası bu işlevi görebiliyor).

Hyperlapse from Instagram
Hyperlapse from Instagram

SlowMoCam : Yavaş çekim görüntüler oluşturmakta kullanılabilir.

Slow Motion Video
Slow Motion Video
SlowCam
SlowCam
Developer: Lucky Clan
Price: 8,99 TL

ReverseCam : Bu uygulama çektiğiniz görüntüleri tersten gösteriyor. Bir yerden zıplayıp, tersine görüntü yaratabilirsiniz.

Ters Kamera: Ters video
Ters Kamera: Ters video
Developer: VideoVibe
Price: Free
Reverse Cam
Reverse Cam
Developer: Apptrio
Price: Free+

Horizon : Telefonda ne yaparsanız yapın (döndürseniz dahi) görüntüyü sabit tutmaya çalışıyor. Eğer çok sallantılı izletiler çekerseniz bu uygulamayı deneyebilirsiniz.

Horizon Camera
Horizon Camera
Horizon Camera
Horizon Camera
Price: Free+

Video Düzenleyici : Varsa iMovie, yoksa şimdilik Movie Maker olabilir.

Internetin yeni trendlerinden Vlog nedir ve nasıl çekilir konusunda temel bilgileri aktarmaya çalıştık. Sizde konumuza katılım sağlayabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?