Vulkan Run Time Libraries Nedir?

Vulkan Run Time Libraries Nedir?

Program ekle kaldır listesinde yada çalışan uygulamalar arasında vulkan run time libraries 1.0.42.1 görmüş ve Vulkan Run Time Libraries Nedir diye merak etmiş olabilirsiniz.

Öcelikle şunu belirtelim Vulkan Run Time Libraries kesinlikle virüs değildir bu konuda panik olmanız gerek yok.

Vulkan Run Time Libraries Nedir?

Vulkan Run Time Librarie, Vulkan Run yada  VulkanRT olarakda isimlendirilen bu yazılım Khronos Group tarafından yapılmış bir 3D grafik ve hesaplama API’sidir. API Uygulama Programlama Arayüzü anlamına gelmektedir ve herhangi bir uygulamanın belli işlevlerini diğer uygulamalarında kullanabilmesi için oluşturulmuş bir modüldür.

Yazılım ekran kartınıza ve diğer donanım parçalarınıza yardımcı olan, işlemcinin çoklu işlem yeteneklerini verimli kullanmasını sağlamaktadır.

Vulkan Run Time Libraries Nedir

Yazılım cihazınıza NVIDIA, Intel ya da AMD gibi ekran kartı üreticilerin driver dosyaları içerisinden yüklenir.

Vulkan run time libraries, pek çok dll dosyasından oluşur. Vulkan Runtime’ın amacı GPU yani ekran kartı üzerinde daha direkt bir kontrol sağlamak olurken, ayrıca işlemci kullanımını da azaltmaktadır. Eğer oyun oynuyorsanız daha iyi performans için Vulkan run time libraries uygulamasının bilgisayarınızda kalması iyi olur.

Bütün oyunlar Vulkan kullanmazlar ve eğer bilgisayarınızdaki oyunların Vulkan’a ihtiyacı olmadığına eminseniz, isterseniz silme şansınız da var. Fakat unutmayın ki işletim sisteminizden bir kere silerseniz, daha sonra yeniden manuel şekilde kurma imkanınız yok. Vulkan’ı yeniden yüklemek için ekran kartı sürücünüzün son sürümünü indirmeli ve çalıştırmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

6 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.