Wi-Fi Çekmiyorsa Yapabilecekleriniz

Wi-Fi Çekmiyorsa Yapabilecekleriniz

wifi-internet-modem

Günümüzde wifi internetin neredeyse girmediği mekan kalmadı desek yerinde olur.Bir zamanlar sadece iş yerlerinde kendisini gösteren zamanla tüm mekanlara yayılan ve evlerimizin sıklıkla kontrol edilen en önemli cihazı oluverdi.

Evet Wifi den bahsediyoruz günlük en çok ellenen,kapatılıp açılan,kontrol edilen wifi ile zaman zaman sıkıntı yaşamayan yoktur. Modem bir çiçek gibidir yerini sevmezse size faydalı olmaz.

Şimdi sizlere nerede olursa olsun hangi mekanda yer bulursa bulsun wifi ‘nin neden yeterli derecede verimli olamayacağından bahsedeceğiz.

Modeminiz mümkünse yerden yüksekte olmalı ve çevre alanı boş olmalıdır. Modeminizi kapalı dolap içlerine,yere koymayın.dolap sinyalleri keser ve yerdeki modem sinyallerini aşağı ve hizasına yayar.

TV, radyo vb. elektronik cihazların yanında duran modemin wifi sinyali zayıflar.Elektrikli ve elektronik aletlerin oluşturduğu elektromanyetik alan wifi sinyalini kırar. Elektrik kablolarına yakın olan ve çok ışık ile hareketin yoğun olduğu yerlerde de aynı sorun oluşur.

Buzdolabı,mikrodalga fırın bulaşık ve çamaşır makinasının bulunduğu odalarda wifi sinyali azalır.

Modemin bulunacağı mekanlarda duvar kalınlığı kullanılan mermer ve diğer malzemeler de wifi sinyalini kesen etkenlerdendir.

Kablosuz oyun konsolları, hoperlörler wifilerden gelen sinyalleri keserek daha azalmasına neden olur.

Wifi dalgaları; cep telefonu veya radyo ile elde edilen elektromanyetik dalgaların aynısını kullanır. Cep telefonu ve radyo dalgalarından wifi dalgaları diğerlerinden 12cm kısa olsa da birbirlerini etkilerler.

Modeminizi sıvının çok olduğu yerden uzaklaştırın. Mesela akvaryumı çevresinde olan modeminizin yerini değiştirin. akvaryumdaki balıkların sürekli hareketi ve suyun etkisi wifi sinyallerini emerek daha az yayılmasına neden olur.

Modem wifi sinyallerinden en iyi şekilde faydalanma metodları;

modem-konumuModem uzaklaştıkça düşen ve 45 metre öteye gidemeyen sinyalleri göz önünde bulundurup modeminiz tüm odalara eşit mesafede alıcı cihazların mümkünse görebileceği yüksek bir noktada bulunması gerekir.Modemlerin çoğu sinyallerini aşağı verecek şekilde tasarlanmıştır.

Yeni nesil modemlerin iki anteni olur. En iyisi birini yatay, diğerini dikey ayarlamanız olur.Cihazlar, dahili antenleri modemle paralel oldukları zaman daha iyi çalışırlar. Bu sebepteni laptopların içindeki antenleri yataydır.Ama tablet veya mobil cihaz kullanıyorsanız tamamen tutuşunuza göre değişir. Yani hem dikey hem yatay sinyalinizle, antenlele en iyi paralel eşleşmeyi yakalama şansınız olur.

Eğer ağınızın iyi çalışmadığını farkederseniz, sinyal seviyesini ölçebilirsiniz.Telefonunuz için indirebileceğiniz pek çok uygulama mevcut. Bir harita çıkarırsanız ve neyi düzeltmeniz gerektiğini daha kolay anlarsınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.