Windows 10 Cortana arama kutusu nasıl kaldırılır?

Windows 10 Cortana arama kutusu nasıl kaldırılır?

Windows 10 Creators güncellemesi ile görev çubuğunda, ekranın sol alt kısmında devasa bir arama çubuğu belirdi. Bu yazımızda Windows 10 Cortana arama kutusu nasıl kaldırılır anlatacağız.

Windows 10’un Creators güncellemesinin yüklemesi esnasında uzun bir bekleme süresi gerekiyor. Üst seviye donanımlı bilgisayarlarda bile güncelleme süresi 3 saate kadar çıkabiliyor. Güncelleme yüklemesinin bitmesi ile birlikte bilgisayarınız açıldığında ekranın sol altında daha önce yer almayan kocaman bir arama kutusu da sizleri karşılayacak.

Cortana adlı kişisel asistan ile birlikte kullanıcılara sunulan bu arama kutusunu kolay bir şekilde görev çubuğunuzdan kaldırabilirsiniz.

Windows 10 Cortana arama kutusu nasıl kaldırılır?

Görev Çubuğu (Taskbar )’nda  üzerinde çeşitli uygulamaların ikonlarıyla Windows logosunu barındıran alt çubuğa sağ tıklayın ve burada yer alan Cortana seçeneğinin üzerine gelin. Burada karşınıza birkaç seçenek çıkacak.

Windows 10 Cortana arama kutusu nasıl kaldırılır

Bu seçeneklerden ilki “Hidden” ya da “Gizli” olarak tanımlanmış. Eğer bu seçeneğe tıklarsanız, Cortana’nın arama kutusuyla birlikte logosu da yok olacak ve görev çubuğunuzu istediğiniz gibi özelleştirmiş olacaksınız.

Windows 10 Cortana arama kutusu nasıl kaldırılır

Seçeneklerden ikincisi ise “Show Cortana icon” yani “Cortana simgesini göster” olarak adlandırılmış. Tahmin edebileceğiniz üzere bu seçenekle birlikte arama kutusu yine ortadan kalkıyor ama yerini Cortana’nın simgesi alıyor. Simgenin üzerine tıkladığınızda da Cortana’nın arama kutusuyla karşılaşıyorsunuz.

Windows 10 Cortana arama kutusu nasıl kaldırılır

Son seçenek ise arama kutusunu yeniden ait olduğu yere geri koymanıza yarıyor. Eğer bu seçeneği seçerseniz aramalarınızı daha hızlı şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz ama görev çubuğunuzdan da hatrı sayılır bir yeri bu kutuya ayırmanız gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?