Windows 10 Creators ile Gelen Özellikler

Windows 10 Creators ile Gelen Özellikler

Microsoft, Windows 10 işletim sistemine gelecek bir sonraki büyük güncellemeyi duyurdu. Creators güncellemesi ile birlikte işletim sistemine yeni tasarımsal özellikler geliyor. İşte Windows 10 Creators ile Gelen Özellikler

Microsoft, geçtiğimiz yıl Temmuz ayında yayınlanan Windows 10 Anniversary Update güncellemesinin ardından bir sonraki büyük Windows 10 güncellemesini Redstone 2 kod adı altında geliştirmeye başlamıştı. Bugün düzenlenen etkinlikte bir sonraki büyük Windows 10 güncellemesi, Windows 10 Creators Update adı ile resmi olarak duyuruldu.

Windows 10 Creators ile Gelen Özellikler

Windows 10 Creators Update güncellemesi, Paint 3D desteği, dahili yayın özelliği, yeni Kişilerim özelliği ve daha bir çok yeni özelliği yanında geliştirilmiş kullanıcı deneyimi ve üretken araçları ile geliyor. Güncelleme her alanda işletim sistemine çeşitli yenilikler kazandırdığı gibi, adından da anlaşılabileceği üzere tasarım konularında da yeni özellikleri beraberinde getiriyor.

Yeni Paint 3D duyuruldu

Windows 10 Creators ile Gelen Özellikler

Güncelleştirme özellikle 3D içerik üretimi, üst seviye oyun deneyimi ve sanal gerçeklik deneyimi üzerine yenilikler içeriyor.

Güncelleme, yeni Paint 3D programını içeriyor. Bu yeni program ile birlikte gerçek dünya öğelerini 3D olarak tarayabilecek, yazdırabilecek ve diğer eserlerinizle birleştirebileceksiniz. Aynı zamanda yaptığınız çalışmaları yine Paint 3D aracılığıyla Remix3D topluluğunda diğer insanlarla paylaşabileceksiniz.

Canlı yayın yapma ve turnuva oluşturma özelliği geliyor

Windows 10 Creators ile Gelen Özellikler

Microsoft’un geçtiğimiz ay uygulamaya soktuğu Xbox Play Anywhere özelliği ile birlikte kullanıcılar bir Oyunu sadece bir kez satın alarak hem Xbox hemde windows 10’da oynama imkanına sahip olmuştu. Yeni gelecek güncelleme ile birlikte Windows 10 ve Xbox arasındaki bağ, daha da kuvvetlenecek.

Artık ekstra bir programa ihtiyaç olmaksızın, oyunlarınız için canlı yayın yapabileceksiniz. Xbox Live’ın Arena özelliğini kullanarak turnuvalar oluşturup, arkadaşlarınızı veya başka oyuncuları davet edebileceksiniz. Ayrıca yüksek ses deneyimi sunan Dolby Atmos özelliği, Xbox One için kullanılabilir hale gelecek.

Dosya paylaşmak artık daha hızlı ve kolay

Windows 10 Creators ile Gelen Özellikler

Yeni güncelleştirme ile birlikte dosya paylaşmak ve göndermek artık çok daha kolay ve şık bir hale geliyor. Göndermek istediğiniz dosyayı ilgili kişi kartına sürüklemeniz yeterli olacak.

Aynı zamanda Türkçesi henüz kesinlik kazanmamış olan MyPeople özelliği ile birlikte diğer kullanıcılarla iletişim kurmanız daha da kolaylaşacak. En basitinden, artık cep telefonunuza gelen mesajları direkt bilgisayarınızdan görme ve yanıtlama imkanınız olacak.

Aynı zamanda kimin size ne mesaj attığını, gönderdiği mailleri ve Skype yazışmalarınızı görebileceksiniz. Bu özelliğin, gelecek vakitlerde diğer uygulama geliştiricilerinin de programlarını uyumlu hale getirmesiyle daha da kullanışlı hale geleceğini söyleyebiliriz.

Bütün bu özellikleri, ekranınızın sağ altından belirecek olan kişi kutucuklarıyla kullanabileceksiniz. Son olarak, cep telefonunuzla bilgisayar arasındaki entegrasyonu sağlayacak olan bu yeni özelliğin Windows Phone ve Android işletim sistemine sahip cihazlarla çalışacağını belirtelim.

Küçük ama etkili; dürtme özelliği

Eski popüler mesajlaşma programı olan MSN’de kullanılan titreşim özelliğinin yerini yıllar sonra Windows 10’a gelecek bir dürtme özelliği dolduracak.

Shoulder Taps adı verilen yeni özellik ile birlikte arkadaşlarınıza animasyonlu stickerlar yollayabileceksiniz. Yollanan stickerlar gönderilen kişinin masaüstünde belirecek. Aynı zamanda Paint 3D’de kendi tasarladığınız stickerları da kullanma imkanınız olacak.

Güncelleme ne zaman çıkıyor ?

Birçok yeniliğe sahip olan creators güncellemesi, bu hafta Insider programına kayıtlı olan kullanıcılara sunulacak. Eğer sizde yenilikleri ilk deneyen ben olmak istiyorum diyorsanız, bilgisayarınızın ayarlar kısmından Insider programına kayıt olabilirsiniz.

Güncellemenin nihai sürümünün ise gelecek yıl çıkacağı belirtildi.

Yorum Yap

Yorum Yap