Windows 10 Driver Güncellemelerini Kapatma

Windows 10 Driver Güncellemelerini Kapatma
1

Windows 10’da Windows Update aracılığıyla donanım sürücüleri otomatik yüklenebiliyor. Dilerseniz Windows 10 Driver güncellemelerini kapatma yoluyla bu özelliği devra dışı bırakabilirsiniz.

Windows 10 öncesi işletim sistemlerinde donanım sürücülerini bazı 3.cü parti yazılımlar yada internetten direk indirerek yapabiliyorduk. Windows 10’da bu işlem artık otomatik olarak yapılabiliyor.

Windows 10 yüklü bilgisayarınızdaki donanım bileşenlerine ait güncel bir sürücü olduğunda bu sürücüyü sistem otomatik olarak indirir ve mevcut sürücüyü güncelleştirir.

Windows 10’un bunu otomatik yapması bazı sakıncalar doğurabilmekte, yanlış sürücüler yüklenmesine sebep olmaktadır. Mevcut sürücü düzgün çalışırken güncel sürücü sorun çıkarabilir. Buda sistem performansında ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Böyle bir durumla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız Windows 10 Driver güncellemelerini kapatma yoluyla otomatik sürücü güncellemelerini iptal edebilirsiniz.

Windows 10 Driver Güncellemelerini Kapatma Nasıl Yapılır?

Öncelikle Denetim Masası > Aygıtlar ve Yazıcılar bölümüne girerek burada Aygıtlar bölümündeki çentiğe tıklarak bu alanı genişletelim. Şimdi sisteminize bağlı tüm cihazların listesini göreceksiniz. .

Windows 10 Driver Güncellemelerini Kapatma

Bilgisayarımızın ismini taşıyan aygıt simgesine sağ tıklayarak açılan pencerede “Aygıt yükleme ayarları” seçeneğine girin.

Windows 10 Driver Güncellemelerini Kapatma

“Cihazlarınız için kullanılabilen üretici uygulamalarını ve özel simgeleri otomatik olarak indirmek ister misiniz?” sorusunu “Hayır” olarak seçin ve “Değişiklikleri kaydet” ‘e tıklayın.

Windows 10 Driver Güncellemelerini Kapatma

Windows Update merkezinden otomatik sürücü yüklemelerini bu şekilde iptal edebilirsiniz. Sizin için sıkıntı çıkartmayacak olan sürücüleri güncelleyebilirsiniz.

Windows 10 ile yaşanılan genel driver problemleri ekran kartı ve ses kartı şeklinde görülmüştür. Sorunun çözümü olarak ise sürücünün kendi driverını üretici sitesinden yüklediğimizde ise sorun yüksek oranda çözülmektedir.

Peki Windows 10 Driver güncellemelerini kapatmanın dezavantajları var mı?

Dezavantajlar

Windows 10 Driver güncellemelerini kapatma işlemi tüm sürücülerinizi etkileyecek ve sürücüler artık güncellenmeyecektir. Haliyle güncel olmayan sürücüleri kullanmak iyi bir fikir değil. GPU, USB denetleyicileri, Bluetooth, ses kartı vb. sürücülerin de sürekli güncellenmesi gerektiğinden, manuel yöntemle bu işin zaman alacağını unutmamanızda fayda var.

Bu alanları sık sık kontrol etmeniz gereklidir.

Eğer bilgisayarınızın fazla ağırlaştığını düşünüyorsanız yada elden çıkarmaya karar verdiyseniz Windows 10 format atma, Windows 10 fabrika ayarlarına sıfırlama nasıl yapılır buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap