1. Ana Sayfa
  2. BİLGİSAYAR
  3. Windows 10 Güvenlik Duvarında Programlara İzin Verme

Windows 10 Güvenlik Duvarında Programlara İzin Verme

Bir uygulama yada oyun açtığınızda Windows 10 güvenlik duvarı bu uygulama yada oyunun açılmasını engelliyor mu?

Güvenlik Duvarında Programlara İzin Verme

Windows Güvenlik Duvarı (Windows Defender), Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarlarda işletim sisteminin kurulmasıyla birlikte yüklenen güvenlik duvarı ve koruma yazılımıdır. Windows Defender’ın eski adı Microsoft AntiSpyware’dir.

Güvenlik duvarı kurulduğu konumda, gelen ve giden ağ trafiğini kontrol ederek bilgisayarınıza ya da bigisayar ağınıza yetkisiz veya istemediğiniz kişilerin çeşitli yollardan erişim sağlamasını engeller. Bu engellemeyi kaldırmak için windows güvenlik duvarı aracılığıyla engellenmiş programlara izin vermeniz gerekir.

Windows Güvenlik Duvarı Açma/Kapatma

Windows Defender gerçek zamanlı korumayı açmak veya kapatmak için;

  • ” Windows Defender Güvenlik Merkezi ”  >  ” Virüs ve tehdit koruması ” > ” Virüs ve tehdit koruması ” ayarları açılır..
  • İsteğe göre gerçek zamanlı koruma açılıp kapatılabilir.

Güvenlik Duvarında Programlara İzin Verme

Öncelikle şunu belirtelim, yüklemiş olduğunuz her programa güvenlik duvarı aracılığı ile izin vermemelisiniz, vereceğiniz bu izinler bilgisayarınız için tehdit oluşturabilir. Bu sebepten dolayı sadece kimliği doğrulanmış program yapımcıları tarafından hazırlanmış programları kullanıp bu yazılımlara izin vermelisiniz. Bunu aklınızdan çıkarmayın!

Arama çubuğuna “Güvenlik Duvarı” yazarak “Güvenlik Duvarı ve Ağ Koruması” seçeneğini açın.

güvenlik duvarında programlara i̇zin verme

Güvenlik Doğrulaması ve Ağ Koruması” seçeneğine tıklayarak bu pencerede “Bir Uygulamaya Güvenlik Duvarı Üzerinden İzin Ver” butonuna tıklayın.

güvenlik duvarında programlara i̇zin verme

İzin verilen uygulamalar adında bir pencere açılacak. İzin verilen uygulamalar ve özellikleri kısmında; bilgisayarınızda yüklü olan, güvenlik duvarı ayarı bulunan uygulamaları görebilirsiniz.

güvenlik duvarında programlara i̇zin verme

Bu alanda bulunmayan bir programa izin vermek için “Başka bir programa izin ver” butonuna tıklayarak Güvenlik Duvarında Programlara İzin Verme işlemini bitirebilirsiniz.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap