Windows 10 kaç GB yer kaplar ?

Windows 10 kaç GB yer kaplar ?

Eski işletim sisteminizi terk edip Windows 10 yüklemek isteyenler için, Windows 10 sistem gereksinimleri nelerdir, Windows 10 kaç GB yer kaplar ve Windows 10’un ne kadar RAM‘e ihtiyacı var sorularına cevaplar vereceğiz.

Bilgisayarınıza Windows 10 kurmak istiyorsunuz peki bilgisayarınız bunu kaldıracak mı?

İster Laptop ister masaüstü olsun eğer bilgisayarınızın donanım özellikleri yeterli değilse bilgisayara Windows 10 kurmak bazı problemlere sebep olabilmektedir. Bu nedenler işlemci hızı, RAM, disk kapsitesi gibi konulara dikkat etmeniz gerekiyor.

Windows 10 kaç GB yer kaplar ?

Windows 10’u çalıştırmak için, en azından 1 gigahertz (GHz) hızında çalışan bir işlemciye sahip olmanız gerekiyor.

32-bit Windows 10 sabit diskte 16 GB yer kaplarken, 64-bit Windows 10, 20 GB alana kuruluyor.

Sistem özellikleri ne kadar iyi olursa işletim sistemi de o kadar daha iyi çalışır.

Windows 10 işletim sistemi için işlemci gibi bileşenlerin yanı sıra RAM miktarı da oldukça önemli konular arasında yer almaktadır. Fazla RAM miktarı, özellikle yüksek önbellek kullanan uygulamalar için oldukça gereklidir.

Peki Windows 10 için RAM kaç GB olmalı

Windows 10’un ne kadar RAM’e ihtiyacı var?

1 GB RAM: Windows 10’un 32 Bit’lik sürümü için minimum olarak belirlenen RAM miktarıdır. Ancak bu RAM miktarı, günümüzde çok fazla önerilmiyor. Bunun sebebi ise, birkaç internet sekmesini çalıştırırken dahi zorlanması. Temel görevlerin üstesinden zor da olsa gelseniz bile biraz daha performans isteyen uygulamaları çalıştırmayacaktır. Dolayısıyla bilgisayardaki keyfiniz internet tarayıcınızdaki birkaç sekmeden öteye gidemeyecektir.

2 GB RAM:  Bu RAM miktarı ise, Windows 10’un 64 Bit’lik versiyonunu çalıştırmak için yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra internet tarayıcınızda birkaç sekmeden fazlasını ve ofis programlarını aynı anda açabilirsiniz. Tabii 2 GB RAM’in yeterli olduğu bazı oyunlar da mevcut. Genelde 2 boyutlu grafiklere sahip olan bu oyunları da 2 GB RAM ile oynayabilirsiniz.

4 GB RAM:  Windows 10 işletim sistemi için en makul minimum değerdir. Windows 10 kullanıcılarının 4 GB RAM miktarından daha az RAM miktarı kullanılması pek tavsiye edilmez. 4 GB RAM ile daha hızlı çalışmanın yanı sıra birçok uygulamayı aynı anda çalıştırabilirsiniz. Bu uygulamalara, Photoshop ve Lightroom gibi görsel düzenleme uygulamaları da dahil.

8 GB RAM:  Günümüzde Windows 10 işletim sistemi için en ideal RAM miktarı 8 GB’dır. Bu RAM miktarı ile birlikte, birçok uygulamanın ve oyunun RAM ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Adobe, After Effects gibi ağır uygulamalara bile 8 GB RAM miktarının yeterli olacağını belirtiyor. Yakın gelecekte yetmeyecek olsa da yeterli bütçeniz yoksa 8 GB RAM sizin için ideal olabilir.

16 GB RAM:  Bu RAM miktarı şu anda birçok kullanıcı tarafından tercih edilse de bunun geleceğe dönük bir yatırım olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bilgisayarınızı aynı zamanda sanal makine ya da sanallaştırma amaçlı kullanıyorsanız ideal bir tercih olabilir. Onun dışında 16 GB’ın yarısından fazlasının pek kullanılmadığını söyleyebiliriz.

1 Yorum

Hüseyin  -  11 Aralık 2019 / 11:21

Çok teşekkür ederim.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol