Windows 10 Nasıl Kurulur? Nasıl Yükseltme Yapılır?

Windows 10 Nasıl Kurulur? Nasıl Yükseltme Yapılır?

Microsoft’un yeni işletim sistemi sürümü Windows 10 nasıl kurulur? Mevcut sistemimiz Windows 10’a nasıl yükseltilir?

Bilgisayarlarını açan Windows 8.1 kullanıcıları, Windows 10 Rezervasyon uyarısıyla karşılaştı. Windows 10’un resmi bloğundan da işletim sisteminin 29 Temmuz’da yayınlanacağı açıklandı. Peki Windows 10’un şu an kullanıma sunulan önizleme sürümü nasıl kurulur?

1. Bilgisayarınız Windows 10 Minimum Sistem Gereksinimlerine Sahip mi?

Windows 10’un minimum sistem gereksinimleri aslında şimdilerde kulalndığımız bir çok kişisel bilgisayar için uygun seviyede. Windows 10 kurulumu yapabilmeniz için sisteminizin karşılaması gereken şartlar şunlar;

İşlemci: 1 Ghz yada daha hızlı

Bellek(RAM): 32 bit sistemleri için 1 GB, 64 bit sistemler için 2 GB

Disk Alanı: 32 bit sism için en az 16 GB, 64 bit sistem için en az 20 GB

Ekran Kartı: En az DirectX9 desteği

win10kurulum_2_hit_720x340

2. Windows 10’un şu an yayınlanan sürümünü tanıyalım

Windows 10’un şu an yayında olan sürümü Build 10130, yani teknik önizleme sürümü. Şahsen ilk teknik sürümden bu yana kullanan biri olarak uyarmakta fayda görüyorum, bu sürüm bazı sorunlarla birlikte gelebilir. Yani tam olarak stabil sürüm olmadığı için ufak tefek hatalarla karşılaşmanız mümkün.

 

3. Windows 10 Nasıl Kurulur?

Windows 10’u indirmek için öncelikle Windows Insider‘a üyeliğiniz gerekiyor. Üyeliği buraya tıklayıp Microsoft hesabınızla ücretsiz şekilde kolayca yapmanız mümkün. Daha sonra ne yapmak istediğinize göre kurulumları ayıralım…

Mevcut sisteminizi yüklemek istiyosanız;

Widnows Insider sayfasından Start Upgrade Now butonuna basarak sisteminizin direkt olarak dosyayı indirip, bilgisayarınızdaki kişisel verilerinizi kaybetmeden yükseltme yapmasını sağlayabilirsiniz.

Temiz kurulum yapmak istiyorsanız;

Temiz kurulum için buraya tıklayarak .ISO dosyasını indirin. (Burada dil seçeneğinden sonra indirme başlayacaktır.) Yaklaşık 4 GB’lık dosya indikten sonra DVD’ye yada USB belleğe yazdırmanız gerekiyor. Bunun için IMGBurn kullanabilirsiniz.

Sonrasında ise bilgisayarınızı yeniden başlatıp BIOS ayarlarından “boot” seçeneklerinden PC’nizi kurulum dosyasının olduğu USB Bellek ya da DVD ile başlatın. Gerisi zaten basit bir kurulum arayüzüyle sizi yönlendirecektir.

İşlemlerin bir kaç saat sürebileceğini ve edindiğiniz Windows Sürümünün ufak tefek hatalara sahip olacağını tekrar hatırlatalım…

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.