Windows 10 Oyun Modu Nasıl Açılır ?

 Windows 10 Oyun Modu Nasıl Açılır ?

Bu yazımızda Windows 10 oyun modu nedir, Windows 10 oyun modu nasıl açılır, oyun modu nasıl kullanılır anlatacağız.

Oyun Modu, Creators Update ile birlikte Windows 10’a yeni eklenen özelliklerden birisi.

Windows 10 ile hayatımıza giren Oyun Modu ile düşük bütçeli yani daha düşük özelliklere sahip bilgisayarlarda daha iyi bir oyun deneyimi için uygulanabilecek çok basit bir ayar.

Windows 10 Oyun Modu nedir?

Oyun Modu, Windows 10 kullanıcıları için oyunlarda daha iyi performans alabilmelerini sağlayan yeni bir özellik. Arka planda çalışan uygulamaların kullandığı donanımları daha az kullanmasını sağlayıp, kullanıcının oyundan daha iyi performans alabilmesini sağlıyor.

Aynı zamanda kullanıcılar oyun moduyla oyun içerisinde ekran görüntüsü alabiliyor, video kaydı ve yayın yapabiliyorlar.

Minimum sistem gereksinimlerini karşılayan veya yalnızca sistemi kullanan bir makineyle oyun oynuyorsanız Oyun Modu’nun kullanılması önemlidir. Bununla birlikte onu kullanmak için önce etkinleştirmeniz gerekir.

İşlemciniz, ekran kartınız ve belleğiniz başta olmak üzere arka planda çalışan programlar ya da işlemlerden kısarak oyuna tam güç veren Oyun Modu sistemi sayesinde fps artışı gözleyebilecekken aynı zamanda sırf sisteminiz tam yetmiyor diye düşük kalitede ve 30fps altında oynadığınız oyunlara en azından kabul edilebilir bir akıcılık oranına çıkartabileceksiniz.

Oyun Modu Nasıl Açılır ?

Başlat > Ayarlar > Oyun seçeneğine tıklayın.

Windows-10-oyun-modu-acma

Sol tarafta “Oyun Modu”nu seçin ve modülü aktif edin.

Windows-10-oyun-modu-acma

Oyun Modu nasıl kullanılır?

Eğer başarılı bir şekilde Microsoft’un yeni özelliğini aktif hale getirdiyseniz, artık oyunumuza girebiliriz.

Oyun içerisindeyken Oyun Modu’nun özelliklerini kullanmak için Windows + G tuş kombinasyonuna basmanız yeterli.

Burada ekranınızın orta kısmının alt tarafında bir çubuk çıkacaktır. Çubuk üzerinde ki gerekli ayarları kendinize göre yapabilir ve her bir oyun için ise sağ tarafta bulunan ayarlar simgesinden aktif etmeniz gerekmektedir. Bir oyun için aktif ettikten sonrasında ise her girişinizde aktif etmenize gerek kalmaz.

Eğer Xbox kontrolcüsü kullanıyorsanız ortadaki Xbox düğmesine basmanız yeterli olacaktır. Bazı oyunlar Oyun Modu’nu otomatik olarak açar. Bu durumda, onay kutusu zaten seçilmiş olacaktır. 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Kaynak: