Windows 10 Yükseltmesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Windows 10 Yükseltmesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Windows 10 Yükseltmesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Windows 7 kullanıcılarının Windows 10 yükseltme yapması için sistemlerinde Windows 7 Servis paketi 1 yüklü olması gerekiyor. Kullanıcırın bunun dışında Windows update merkeziyle bir işi olmayacak, zira Microsoft yükseltme sürecini olabildiği kadar basitleştirdi.

Bu hafta başında Windows 10 yükseltme araçlarını bilgisayarlarda etkinleştiren Microsoft, kullanıcılara bu araç sayesinde Windows 10 güncellemesini rezerve ettiriyor. Windows 10 hakkında özet bilgilerin de verildiği bu araç sayesinde, Windows 10 yayınlanır yayınlanmaz yükseltme yapabileceğiz. Bunun için e-posta adresiniz kayıt olmanız gerekmekte, böylece hem lisansınız e-posta adresinize tanımlanmış olacak hem de Windows 10 çıktığında bilgilendirileceksiniz.

windows-10-yukseltmesi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey5_390x271

Peki farklı Windows sürümleri hangi Windows 10 sürümüne güncellenecek. Microsoft’un resmi olarak duyurduğu bilgiler şu yönde:

windows-10-yukseltmesi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey3_548x255

Windows 7 Starter, Home Basic ve Home Premium lisansına sahip olan kullanıcılar Windows 10 Home’a 1 yıl içerisinde ücretsiz geçiş yapabilecek, Windows 7 Professional ve Ultimate kullanıcıları ise Windows 10 Pro’ya 1 yıl içerisinde geçiş yapabilecek.

windows-10-yukseltmesi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey4_548x215

Windows Phone 8.1 kullanan akıllı telefon sahipleri Windows 10 Mobile ücretsiz geçiş yapabilecekken, standart Windows 8.1’e sahip kullanıcılar Windows 10 Home’a, Windows 8.1 Pro ve Pro for Students kullanıcıları ise Windows 10 Pro’ya geçiş yapabilecek. Windows 10’a geçişin satışa çıktıktan bir yıl içerisinde yapıldığında ücretsiz olduğunu bir kez daha hatırlatalım.

29 Temmuz 2015’te Windows 10 resmi çıkışından en geç birkaç hafta sonra Windows 10 yükseltmeleri başlayacak. Microsoft her ne kadar olası aksilikler yüzünden bu süreyi birkaç hafta olarak söylese de, bir kaç gün içerisinde tüm kullanıcılar güncellemeleri yapabilir olacaktır. Windows 10 birçok yenilikle gelse de, Windows 7 ve 8’de bazı özellikleri de tamamen kaldıracak. Örneğin Media Center ve Windows 7’deki Gadgets’lar Windows 10’da yer almayacak. Eğer hala disket sürücü olan bir bilgisayar kullanıyorsanı da, Windows 10 bunu otomatik tanımayacak ve sürücüye ihtiyaç duyacak.
Windows 10 güncellemesini lisanslı Windows 7 ve 8 kullanıcıları ücretsiz olarak yapacak. Peki ya Windows 10’u satın almak isteyenler için fiyatlar ne durumda? Microsoft, ev kullanıcıları için olan Windows 10 Home’u 119 Dolar, Profesyonel kullanıcılar için ise 199 Dolar‘dan satacak. Fiyat olarak, Windows 8 zamanında yapılan kampanyalara benzer kampayalar da görebiliriz, zira Microsoft korsan kullanımı olabildiği kadar azaltmak istiyor.

Windows 10 anlaşılan bu yaz teknoloji dünyasına büyük bir hareketlilik getirecek. Lisanslı Windows 7 ve 8 sahibiyseniz, 1 yıl içerisinde Windows 10’a ücretsiz geçebileceksiniz, 1 yıl boyunca yükseltme yapmazsanız bu hakkınızı kaybedeceksiniz. Windows 10 aracı sisteminizde aktif olduysa bir an önce Windows 10 kaydınızı yaptırmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz!

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.