1. Ana Sayfa
  2. BİLGİSAYAR
  3. Windows 10’da Bildirim Sesleri Nasıl Kapatılır?

Windows 10’da Bildirim Sesleri Nasıl Kapatılır?

Windows 10’da Bildirim Sesleri Nasıl Kapatılır?

Windows 10’da Otomatik Güncelleştirmeleri Kapatmak

Windows 10’da yeni bir bildirim geldiğinde, ekranın sağ alt köşesinde küçük bir bildirim kutusu gösterilir ve uyarmak için varsayılan ayarlar ile bir ses çalar. Bildirim otomatik olarak bir kaç saniye sonra kaybolur.

Bu özellik her ne kadar kullanışlı olsa da, bir çok kullanıcı sadece bildirimlerin gösterilmesini ve bildirim sesinin çalınmamasını ister. Hoparlörün sesi çok düşük olmadığı sürece, önemli bir işinizin ortasında bildirim sesinin çıkması rahatsız edebilir. Mesala bilgisayarda bir film izlerken herhangi bir sesin çıkmamasını isteriz. Bu nedenle bildirim seslerinin kapalı olması bir çok kullanıcının tercih ettiği şeylerdendir.

Bildirim seslerini kapatmak için hoparlörün sesi tamamen kapatılabilir ama bu defa da tüm sesler kapatılmış olacağı için hiç mantıklı olmaz.

Windows 10’da Bildirim Seslerini Kapatma Yöntemleri

Windows 10 varsayılan bildirim ayarlarını değiştirerek kolayca bildirim seslerini devre dışı bırakmış olursunuz. Tüm uygulamalar veya çeşitli Windows uyarıları için bildirim sesini kapatmak veya belirli bir uygulama için bildirim sesini kapatabilirsiniz. Örneğin, sadece e-posta bildirim seslerini kapatarak, yeni bir e-posta geldiği zaman bildirim sesleri çıkmaz.

Bildirim sesi devre dışı bırakıldığında, Windows 10 bilgisayarda bildirimler gösterilmeye devam edecek ama sesler çalmayacak.

1. Yöntem: Belirli veya tüm uygulamalar için bildirim seslerini kapatmak

Adım 1: Ayarlar penceresini açın. Windows logo tuşuna veya Başlat düğmesine tıklayarak Ayarlar seçeneğine tıklayın.

windows-10-da-bildirim-sesleri-nasil-kapatilir

Adım 2: Ayarlar uygulaması başlatıldıktan sonra, Sistem (Görüntü, bildirimler, uygulamalar, güç) etiketli ilk simgeye basın.

windows-10-da-bildirim-sesleri-nasil-kapatilir-1

Adım 3: Bildirimler ve eylemler seçeneğine tıklayın.

windows-10-da-bildirim-sesleri-nasil-kapatilir-2

Adım 4: Bildirim sesini kapatmak istediğiniz uygulama adını tıklayın. Örneğin, Skype Video uygulamasından gelen bildirimlerin sesini kapatmak istiyorum. Skype Video uygulaması üzerine tıklayın ve ardından Skype Video ayarlar penceresinin alt kısmında yer alan Yeni bir bildirim geldiğinde ses çal seçeneğini Kapalı duruma getirin.

windows-10-da-bildirim-sesleri-nasil-kapatilir-3

Böylece istediğiniz bir uygulamadan gelen bildirimlerin çalmamasını engelleyebilirsiniz. Evet bu kısımdan bildirimler ilgili tüm ayarlamaları yapabilirsiniz. Sadece sesleri kapatma değil ayrıca bildirimlerin gösterilmesini de engelleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap