Windows 10’da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Windows 10’da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Bu yazımızda Windows 10’da ekran görüntüsü nasıl alınır ve Windows 10 ekran görüntüsünü nereye kaydediyor açıklayacağız.

Windows 10’da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Windows 10’da ekran görüntüsü almanın bir çok yolu vardır. Şimdi sırasıyla bunlara bakalım.

[PrtScn]

Windows 10’da ekran görüntüsü almanın basit ve hızlı bir yolu PntScn tuşu‘dur. PntScn tuşu ile tüm masaüstünün görüntüsünü alabilirsiniz.

Windows 10'da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Tüm ekranınızı yakalamak için klavyenizden PrtScn düğmesine dokunun. Ekran görüntüsü kaydedilmez. Ancak panoya kopyalanır. Bir resim düzenleme aracı (Microsoft Paint gibi) açmanız ve ekran görüntüsünü düzenleyiciye yapıştırmanız gerekir. Daha sonra dosyayı oradan kaydedebilirsiniz.

[Win] + [PrtScn]

[Win] + [PrtScn] tuş kombinasyonu ile ekran görüntüsünü direk olarak resimler klasörü içerisine alabilirsiniz. [Win] + [PrtScn] tuş kombinasyonu ile ekran görüntüsü aldığınızda ekranınız bir an kararıp tekrar eski haline dönüyor. Bu eylem ekran görüntünüzün Resimler klasörüne kayıt edildiği anlamına geliyor.

Windows 10'da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

[Alt] + [PrtScn]

[Alt] + [PrtScn] tuş kombinasyonunu o anda açık olan bir uygulamanın ekran görüntüsünü almak için kullanabilirsiniz. Bunun için o uygulamayı aktif yaparak [Alt]+[PrtScn] tuş kombosunu kullanabilirsiniz. Bazı dizüstü bilgisayarlarda bu tuş düzeni [Alt]+[Fn]+[PrtScn] olarak kullanılıyor.

[Win] + [H]

[Win] + [H] tuş kombinasyonu ile o anda alfdığınız bir ekran görüntüsünü hemen sosyal ağlarda, e-posta ve benzer uygulamalarda paylaşabilirsiniz.

Son olarak Ekran alıntısı aracını kullanabilirsiniz.

Ekran görüntülerinizin daha net ve kesin sonuçlar verebilmesi için kombo tuşlar yerine Ekran Alıntısı Aracını da kullanabilirsiniz. Bu araca ulaşmak için Arama kutusuna Ekran Alıntısı Aracı yazmanız yeterli oluyor. Bu araç masaüzerinde çalışıyor ve size nasıl bir ekran görüntüsü almak istediğinize dair seçenekler sunarak yardımcı olabiliyor.

Bu aracı kullanmak için programı açın ve ekran görüntüsü işlemini başlatmak için Yeni’yi tıklayın. Varsayılan kesme türü dikdörtgen olarak belirlenmiştir. Ekranınızın dikdörtgen bir parçasını kırpmak için farenizi kullanırsınız. Ekran Alıntısı Aracı ile pencere ve tam ekran görüntüleri alabilirsiniz.

Bu araçla dikdörtgen, kare, tüm ekran ve serbest kesim ekran görüntüleri almak mümkün.

Yorum Yap

Yorum Yap