Windows 10’da Gece Modu Açma ve Kapatma

Windows 10’da Gece Modu Açma ve Kapatma

Bilgisayarınızı karanlık ortamlarda kullandığınızda yayılan ışığın zararlarından korunebilmeniz için Windows 10’da gece Modu açma ve kapatma nasıl yapılır anlatacağız.

Bilgisayarları ile özellikle gece karanlık ortamlarda çalışanların, bir müddet sonra ekrandaki ışıktan dolayı gözleri rahatsız olmaktadır.  Bilgisayar ekranları gece boyunca melatoninin üretimini olumsuz yönde etkileyebilen, gözlerinizde rahatsızlık veren ve uyku kalitenizi bozan mavi ışık yayar.

Windows’ta bu gerçeğe bir el atıp söz konusu bilgisayar ışıklarının zararlarını gidermek için Windows 10’na “Gece Modu” özelliği getirdi. Gece Modu, akşam saatlerinde mavi ışık miktarını azaltıp sıcak renkler gösteren bir özelliktir. Bu sayede göz yorgunluğu azalır ve geç saatlere kadar bilgisayar başında oturduktan sonra uykuya dalmanıza yardımcı olur.

Windows 10’da Gece Modu Açma ve Kapatma Nasıl Yapılır?

Ayarlar > Sistem> Monitör yolunuzu izleyin. Burada “Gece Işığı” kısmına tıklayın. Aşağıdaki resimdeki gibi bir ayar menüsüne ulaşacaksınız. Bu alanda isteğinize göre gece modu ayarlaması yapabilirsiniz.

Windows 10’da Gece Modu Açma ve Kapatma Nasıl Yapılır?

Gece ışığı, Gece aydınlatma modunu otomatik olarak açmak ve kapatmak için iki seçenek sunar: manuel zamanlama ve gün batımı ile gündoğumu. Gün batımı ile gün doğumu seçeneğini kullandığınızda, Windows 10 otomatik olarak daha sıcak ekran ışığını günbatımına ayarlar (gün batımını ve gün batımı zamanlamalarını kontrol etmek için konumunuzu kullanır) ve gündüz aydınlığında Gece ışığı modunu kapatır.

Windows’un sunmuş olduğu bu özelliği kullanırken ufak tefek ayarlar yapılabildiğini vurgulamak gerekiyor. Düğmeyi açtığınız anda alt taraftaki ayarları kullanarak ışık süzmesini kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Bunun için çeşitli değerleri değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap