Windows 10’da Varsayılan Uygulamalar Nasıl Değiştirilir?

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Windows 10’da bir dosyayı çalıştırmak için belirlediğiniz  Varsayılan Uygulamalar Nasıl Değiştirilir biliyor musunuz?

Bilgisayarımızda herhangi bir işlemi hangi programla yapacağımıza sürekli karar vermek gerçekten de zaman alan bir işlem olurdu. Bu yüzden farklı görevleri yerine getirmek için herhangi bir pragramı varsayılan olarak belirleriz.

Çoğu zaman ise o program zaten varsayılan olarak belirlenmiş halde açılır. Bunu değiştirmenin ise elbette bir yolu var. Üstelik bunu Windows 10’da kolaylaştırılmış “Ayarlar” menüsü sayesinde, önceki sürümlere göre çok daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Windows 10’da Varsayılan Uygulamalar Nasıl Değiştirilir?

Windows işletim sistemi; şarkı, film, fotoğraf ya da web sayfası gibi dosya türleri için varsayılan programlar belirliyor.

Varsayılan programlar dışında, kendi tercih ettiğiniz programları kullanmak için de dosya türlerine göre ayarlama yapmanız gerekiyor. Biz de bu işlemleri adım adım anlatarak, varsayılan programlarımızı değiştiriyoruz.

Windows 10’un otomatik olarak kullandığı varsayılan programlar, birçok kullanıcının hoşuna gitmeyebilir.

Örneğin; müzikler için Winamp’ı, filmler için BS Player’ı kullanmak istiyorsanız dosya ilişkilendirmelerini yapmalısınız. Hemen konuya giriş yapalım.

Varsayılan programlar arama

Başlat düğmesine tıklayarak “varsayılan programlar” yazıyoruz ve masaüstü uygulaması olarak işaretlenen seçeneğe tıklıyoruz.

Dosya türü ayarlamaları

Bu ekranda birkaç tane seçenek bulunuyor. Bir programı, açabileceği tüm dosya türleri için ayarlamak için “Varsayılan programlarınızı ayarlayın” seçeneğine, dosya türlerine göre program ayarlamak için de “Dosya türünü veya protokolü bir programla ilişkilendirin” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Varsayılan programları ayarla

İlk seçeneğe tıkladığımızda, gördüğünüz gibi sistemde yüklü uygulamalar bulunuyor. Kullanmak istediğiniz programa tıkladıktan sonra “Bu programı varsayılan olarak ayarla” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Aynı zamanda, “Bu programın varsayılanlarını seçin” seçeneğiyle de ilgili programın açmasını istediğiniz dosya türlerini işaretlemeniz mümkün.

İlişkilendirmeleri ayarla

Varsayılan Programlar menüsünde ikinci sırada yer alan “Dosya türünü veya protokolü bir programla ilişkilendirin” seçeneğiyle de tanımlanmış dosya türlerine ait programı seçmeniz mümkün. Bu seçeneğe tıkladığınızda açılan sayfada uzantıları görebilir, hemen yanında da açıklamalarını okuyabilirsiniz. Bu açıklamalar, dosya uzantılarının ne işe yarayacağı konusunda bilgilendirme amaçlıdır.

Uygulama seçimi

Dosya uzantısını seçtikten sonra, listenin sağ üstünde bulunan Programı değiştir butonuna tıklayarak kullanmak istediğiniz programı varsayılan olarak ayarlayabilirsiniz.

Windows 10’da Yüklü Uygulamaların Veri Tüketimleri Nasıl Öğrenilir?

] }

1 Yorum

Sorduğum sorulara verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol