Windows 10’u Güvenli Modda Başlatmanın 4 Yolu

Windows 10’u Güvenli Modda Başlatmanın 4 Yolu

Windows’ta Güvenli mod seçeneği genellikle sorun giderme amaçlı kullanılır.Bu yazımızda Windows 10’u Güvenli Modda Başlatmanın 4 Yolu’nu anlatacağız.

Güvenli modda başlatılmış bir Windows 10 ekranının tüm köşelerinde Güvenli Mod veya Safe Mode ifadesi yer alır.

Güvenli Mod Ne İşe Yarar?

Güvenli mod bilgisayarınızı sınırlı durumda başlatan bir Windows sorun giderme seçeneğidir. Yalnızca Windows‘u çalıştırmak için gereken temel dosyalar ve sürücüler başlatılır. Kullanmakta olduğunuz Windows modunu tanımlamak için, ekranın köşelerinde Güvenli Mod sözcükleri görüntülenir.

Windows XP ve Windows 7’de Güvenli Mod’a girmek için bilgisayar açılırken F8 tuşuna basmak yeterliydi. Windows 8 ve sonrasında bilgisayar açılışını hızlandırmak için boot prosedürü değiştirildi. Bu nedenle eski F8 yöntemiyle güvenli moda girmek artık mümkün değil.

Windows 10’u Güvenli Modda Başlatmanın bir kaç yolu var. Bunlardan en pratik 4 tanesini sizler için derledik.

Windows 10’u Güvenli Modda Başlatmanın 4 Yolu

1.Yol; Belkide güvenli modda başlatmanın en kolay yolu, Başlat > Aç/Kapa adımını izledikten sonra Yeniden Başlat seçeneğine tıklarken Shift tuşuna basılı tutmak diyebiliriz. Bu kolay yöntem sayesinde bilgisayarınız Gelişmiş Seçenekler ekranında yeniden başlayacaktır.

Burada da Sorun Gider > Gelişmiş Seçenekler > Başlangıç Ayarları > Yeniden Başlat adımlarını izlemeniz yeterli olacaktır.

2.Yol; Başlat menüsüne tıklayın msconfig.exe yazın ve Sistem Yapılandırması’na tıklayın, Açılan pencerede, üstteki sekmelerden Önyükleme sekmesine geçiyoruz.

Windows 10'u Güvenli Modda Başlatmanın 4 Yolu

Önyükleme seçenekleri bölümünde Güvenli Önyükleme seçeneğini aktif hale getirdikten sonra Güvenli modda etkinleştirmek istediğiniz parametreleri işaretleyebilirsiniz.

3.Yol; Bu yöntemde de Komut İstemi’ni kullanarak Windows 10’u güvenli modda başlatacağız. Başlat menüsüne sağ tıklıyoruz ve listeden Komut İstemi (Yönetici) seçeneğine tıklıyoruz. Komut İstemi açıldıktan sonra ise komut satırına şu komutu yazıp Enter tuşuna basıyoruz:

shutdown /r /o

Bu komutu uyguladıktan sonra sisteminiz yeniden başlatılacaktır ve Gelişmiş Seçenekler ekranına ulaşacaksınız. Bu bölümde ise Sorun Gider > Gelişmiş Seçenekler > Başlangıç Ayarları > Yeniden başlat adımlarını izleyin.

4.Yol; Son olarak gelişmiş bir yöntem uygulayacağız. 3. Yöntemde olduğu gibi Komut İstemi’ni yönetici olarak çalıştırmamız gerekiyor. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Bu yöntemi uyguladığınızda, bilgisayarınız her yeniden başlatma işleminde güvenli moda girecektir. Bu döngüden çıkmak için adımları dikkatlice uygulamanızda fayda var.

Windows 10’u standart seçeneklerle güvenli modda başlatmak için komut satırına şu komutu uyguluyoruz:

bcdedit /set {default} safeboot minimal

Eğer ağ destekli güvenli mod seçeneğiyle başlatmak istiyorsanız uygulamanız gereken komut:

bcdedit /set {default} safeboot network

Windows 10’u normal modda başlatmak için de şu komutu uygulayabilirsiniz:

bcdedit /deletevalue {default} safeboot

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.