Windows 10’un Otomatik Güncellemeleri Nasıl Kapatılır?

Windows 10’un Otomatik Güncellemeleri Nasıl Kapatılır?

Windows 10’da otomatik güncellemeyi kapatmanız için arayüz üzerinden herhangi bir ayar bulunmamakta. Peki Windows 10’un Otomatik Güncellemeleri Nasıl Kapatılır?

Windows 10’un Otomatik Güncellemeleri Nasıl Kapatılır?

Windows 10 bilgisayarınızda güncellemeler otomatik olarak indiriliyor ve yükleniyor ise bu durumu değiştirebilirsiniz.Windows 10 bilgisayarınızda otomatik güncellemeleri kapatmak ve güncellemeleri tek tek engellemek için farklı yöntemler kullanabilirsiniz.

1 – WiFi Kullanıcılarının Güncellemeleri Kapatması

İlk olarak WiFi ağı ile bilgisayarını kullananlar için pratik bir yöntem göstereceğiz. İnternete kablolu yani Ethernet üzerinden değilde kablosuz yani WiFi üzerinden bağlanan kullanıcılar otomatik güncelleştirmeleri aşağıdaki gibi kapatabilirler.

“Başlat>Ayarlar>Ağ ve İnternet > WiFi” adımına gelin. Burada bağlı olduğunuz kablosuz bağlantıya seçeneğine tıklayın.

Windows 10'da Otomatik Güncellemeyi Kapatma

Açılan pencerede aşağıya doğru geldiğinizde “Tarifeli bağlantı” seçeneğini göreceksiniz. Bunu açık duruma getirdiğiniz zaman güncelleştirmeler otomatik olarak indirilmeyecek.

Windows 10'da Otomatik Güncellemeyi Kapatma

Windows Update Ayarlarından Güncellemeleri Kapatma

Bu yöntemi ise bütün Windows 10 kullanıcıları uygulayabilir. Öncelikle “Windows Tuşu + R” tuşlarına basarak “Çalıştır“ı açın. Buraya “Services.msc” yazarak Enter deyin.

Windows 10'da Otomatik Güncellemeyi Kapatma

Daha sonra açılan pencerede aşağıdaki resimdeki gibi “Windows Update” seçeneğini bulun  ve fare ile sağ tıklayarak “Özellikler” deyin.

Windows 10'da Otomatik Güncellemeyi Kapatma

Aşağıdaki gibi açılan pencerede öncelikle “Başlangıç türü” alanında “Devre Dışı” seçeneğini seçin ve ardında “Durdur” deyin. Daha sonra Uygula ve Tamam diyerek pencereyi kapatın.

Windows 10'da Otomatik Güncellemeyi Kapatma

Bu işlemi yaparak bilgisayarınızdaki güncellemeleri kökünden kapatmış olursunuz. Tekrar güncellemeleri yüklemek ve açmak için son adıma gelin ve Başlangıç türü kısmında istediğiniz seçeneği seçin ve Başlat deyin.

“Show or Hide Updates” Aracı İle Güncellemeleri Kapatma

Microsoft tarafından yayımlanan ve “Show or Hide Updates” yani “Güncellemeleri Göster veya Gizle” isimli araç sayesinde bütün güncellemeleri yada dilediğiniz güncellemeleri el ile açıp kapatabilirsiniz.

Öncelikle “Show or Hide Updates” aracını indirin. İndridiniz aracı kurun ve aşağıdaki gibi karşınıza gelecek pencereden istediğiniz güncellemeleri seçerek otomatik güncellemelerini kapatın.

Windows 10'da Otomatik Güncellemeyi Kapatma

Evet arkadaşlar, bu yöntemler ile geçici ya da kalıcı olarak Windows 10’un sinir bozucu otomatik güncellemelerinden kurtulabilirsiniz. Fakat şunu da unutmamakta fayda var. Bir sistem ya da driver güncellemesi çoğu zaman yararlı oluyor. Hatta bazı kritik güncellemeler ise mutlaka indirilmesi gerekli. Ancak siz yine de oyun keyfinizin kaçmaması, zaten sınırlı olan internet bağlantınızda boşuna indirmeler ile kotanızı aşmamak adına bunu yapmak istiyorsanız karar sizin.

Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi Nasıl Kurulur?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.