1. Ana Sayfa
  2. BİLGİSAYAR
  3. Windows Dosya Türü Simgesi Değiştirme

Windows Dosya Türü Simgesi Değiştirme

windows 10 simge paketi

Windows’ta bulunan bazı türleri için belirlenen simgeleri değiştirmek isteyenler için Windows dosya türü simgesi değiştirme nasıl yapılır anlatacağız.

Dosya tip simgelerini değiştirmek için FileTypesMan adlı ücretsiz ve kurulum gerektirmeyen bir araç kullanacağız.

Yazılımı çalıştırdığınızda sisteminizde bilinen bütün dosya türlerini kısa süre içinde listeler. Çok fazla dosya türü olduğundan değiştirmek istediğiniz dosya türünü bulmak için arama özelliğini (Ctrl+F) kullanabilirsiniz. Örneğin metin belgeleri için kullanılan simgeyi değiştirmek istediğimizi düşünelim. Arama kutusuna .txt yazarak aratalım.

windows 10 simge paketi

Bulunan sonuca sağ tıklayın ve menüden Edit Selected File Type (F2) seçeneğine tıklayın. Default icon bölümünde mevcut varsayılan dosya türü simgesinin adresi yer almaktadır. Öncelikle daha sonra tekrar varsayılan simgeye dönmek isteme ihtimalinizi düşünerek bu adresi bir kenara not etmeniz faydalı olabilir. Sonrasında varsayılan simgeyi değiştirmek için bu bölümde yer alan butona tıklayın.

windows 10 simge paketi

Gözat butonuna tıklayarak burada yer alan simgelerden farklı bir simge seçebilirsiniz. Seçtiğiniz simge .ico formatında olmalıdır. Seçilen simgeyi onayladığınızda işlem tamamlanmış olacaktır.

windows 10 simge paketi

Artık o formattaki bütün dosyaların simgesini değiştirmiş oldunuz.

.ico uzantılı simgeler bulabileceğiniz bir çok kaynak bulunuyor. Benim tavsiye edebileceğim bir kaç kaynak aşağıda yer alıyor.

  • http://www.iconarchive.com
  • https://findicons.com/
  • https://www.iconfinder.com
  • https://www.deviantart.com/customization/icons/os/win/

 

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap