Windows Kapatılırken Bekleyen Güncellemelerin Yüklenmesini Engelleme

Windows Kapatılırken Bekleyen Güncellemelerin Yüklenmesini Engelleme

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Windows Kapatılırken Bekleyen Güncellemelerin Yüklenmesini Engelleme-(www.TeknolojiDolabi.com)

Windows’u kapatırken güncellemelerin yüklenmesini beklemek çok sinir bozucu değil mi? O zaman direkt kapatın.

Bilgisayarınızı güncelliyorsunuz değil mi? Belki güncellemeler işinize yaramayacaktır ama özellikle güvenlikle ilgili olan güncellemeleri yapmanızı öneriyoruz. Neyse güncellemeler indirildikten sonra bilgisayarınız sizi belirli süre aralıklarında yeniden başlatmanız gerektiğini bildirecektir. Ama siz bu uyarıyı önemsemeyecek ve hep atlayacaksınız.

İşte can alıcı nokta burada başlıyor. Bilgisayarınızı kapatırken bu güncellemeler yüklenecek ve yüklenirken bilgisayarınızı kapatmayın veya fişini çekmeyin gibi çeşitli uyarılar yapacak. Güncellemeler yapılırken bilgisayarın aniden kapanması istenmeyen sonuçlara neden olabilir, buna dikkat edin. Peki bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız ve şarjınız çok az kaldıysa bu güncellemeleri yapmamayı tercih edeceksiniz, etmelisiniz zaten. Peki güncellemelerin yüklenmesini atlayarak bilgisayarı nasıl kapatacaksınız?

Bilgisayarınızda Komut İstemi’ni çalıştırıp aşağıdaki kodu girmeniz yeterli. Komut İstemi’ni çalıştırabilmek için klavyenizden Windows + R tuşlarına basaracak açacağınız “Çalıştır” ekranına “cmd” yazabilirsiniz. Ayrıca Windows tuşu genellikle klavyenizin sol alt tarafında bulunan üzerinde pencere simgesi olan tuştur.

shutdown -s -f -t 00

Bu kodda bazı parametreler var ve bunları açıklayalım.

  • -s shutdown anlamına gelir ve bilgisayarınızı kapatmak için kullanılır.
  • -f force close anlamına gelir ve Türkçesi kapatmaya zorladır. Açık olan tüm programları kapatmak için kullanılır.
  • -t time anlamına gelir ve kapatma işleminin ne kadar süre sonra gerçekleştirileceğini ayarlarken kullanılır. Bu parametrede 00 kullanılması 0 saniye anlamına gelmektedir ve bilgisayarınız kodu girdiğiniz anda kapatılacaktır.

Yukarıdaki komut Windows XP işletim sisteminden itibaren Windows 10 da dahil olmak üzere bütün Windows sürümlerinde çalışmaktadır.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol