Windows Nasıl Hızlandırılır ?

Windows Nasıl Hızlandırılır ?

Windows yüklü bilgisayarınız oldukça hantallaştı ve ağırmı çalışıyor?  İlk günkü gibi hızlı çalışmayan Windows Nasıl Hızlandırılır ? Bunun için oldukça basit ve şüphesiz işe yarayacak 4 yöntemi size anlatacağız.

Bilgisayarlarımız zamanla ilk aldığımız günkü gibi hızlı çalışmamakta, sistemde biriken fazlalıklar sonucu gittikçe hantallaşmakta ve en sonunda çökme noktasına gelmektedir. Aynı bilgisayarlar gibi akıllı telefonlarda bir süre sonrasında yavaşlamaktadır. Android Telefon Nasıl Hızlandırılır  yazımızda belirttiğimiz yöntemleri yaparak telefonunuzu hızlandırabilirsiniz.

Gelelim asıl konumuza, hantallaşan windows yüklü bilgisayarı nasıl hızlandıracağız. Hızlandırma işlemini yardımcı programlar kullanarak yada windows’un kensi sistem çözümleri ile yapabiliriz. Bunun için aşağıdaki önerilerimizi dikkate alarak uygulamanız gerekir.

4 Pratik Yöntem ile Windows Nasıl Hızlandırılır ?

1 – Sabit Disk Bakımı

Muhakkaki sabit disk bilgisayarın en önemli parçasıdır. Sabit disk iç donanım birimlerindendir. Buradaki yazımızda iç donanım birimlerini detaylı olarak sayfalarca anlatmıştık.

Sabit diskimizde verilerin depolandığı, deyim yerindeyse minik minik odalar mevcut. Örneğin bir veri kaydettiğimizde bu odacıklara sırası ile veriler depolanır. Daha önce kaydedilen bir belge, dosya silindiğinde bu odacıklarda boşalır. Zaman içerisinde sürekli kaydet-sil yaptığımız odacıklar depolamayı artık karışık olarak yapmaya başlarlar. Bu karşıklık veriyi çağırdığımızda verinin geç ekrana gelmesi ile bize yüzünü gösterir. Peki ne yapacağız?

Tabiiki Windows’un Defrag yani Disk Birleştirme  aracını kullanacağız. Bunun için  Başlat > Arama alanına disk birleştiricisi yazıp Windows Defrag aracını açıyoruz.

Windows Nasıl Hızlandırılır

Buradan birleştirme yapacağımız diskimizi seçerek Birleştir komutunu veriyoruz. Bu işlemn disk kapasitenize göre uzun sürebilir. Sabırla bekleyin.

2 – Başlangıçta açılan öğeleri kontrol ediniz.

Windows açılışta geri planda bir çok uygulama yüklüyor olabilir. Gereksiz olarak otomatik başlatııldığını düşündüğünüz uygulamaları Başlangıç Öğesi ile devre dışı bırakabilirsiniz.Bunun için Başlat > msconfig.exe yolunu izleyerek Başlangıç sekmesine tıklayalım. Buradan dilediğiniz öğeyi devredışı bırakabilirsiniz.

3 – Ekran kartı sürücüsü mutlaka güncellenmeli

Ekran kartı sürücüsü hatalı, eksik yada güncel olmayan bir bilgisayar karasız ve oldukça yavaş çalışır. Bunun için Başlat > (arama alanına) Aygıt Yöneticisi yolunu takip ederek ekran kartımıza güncelleme gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Yada ekran kartınızı marka ve modelini biliyorsanız ekran kartı üreticisinin sitesinden son güncellemeyi edinerek bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Bunlar için ; Ekran Kartının Marka ve Modeli Nasıl Öğrenilir  yazımıza,  NVIDIA’nın Sitesinden Ekran Kartı Sürücüsü ve AMD Sitesinden Ekran Kartı Sürücüsü yükmelemek içinse buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

4 – İnternet tarayıcı virüs ve reklamlarından kurtulun

Adwcleaner ve Malware yazılımları yoluyla internet tarayıcınıza bulaşan kötü niyetli yazılımları silebilirsiniz.

Bunlar içinse Malware Nasıl Temizlenir?  yazımıza ve Ana Sayfa Virüsü Kaldırma Adwcleaner  yazılarımıza mutlaka bakmalısınız.

Windows Nasıl Hızlandırılır yazımızın sonuna geldik. Umarım yazımızda anlattığımız bu pratik yöntemler işinize yaramıştır. Sizinde fikirleriniz varsa konu altına yazabilirsiniz.

Unutmayın bilgi paylaştıkça büyür.

Yorum Yap

Yorum Yap