Bilgisayar

Windows’ta Kaybolan Masaüstü İkonları Nasıl Geri Getirilir?

Windows'ta Kaybolan Masaüstü İkonları Nasıl Geri Getirilir

Windows’ta masaüstü simgeleri ve bazı özel simgelerin kaybolduğunu fark etmek şok edici bir duruma neden olabilir. Bu durum, yanlışlıkla simgeleri kaldırmış olmanızdan ya da kötü amaçlı bir yazılımın masaüstü simgelerini etkilemesinden dolayı olabilir. Biz de bu sorunu farklı yöntemlerle çözüyoruz!

1. Yöntem: Bazı Simgeleri Geri Yüklemek

kisisellestir

Bilgisayarım, Geri Dönüşüm Kutusu, Ağ, Kullanıcı Dosyaları ve Denetim Masası gibi masaüstü simgelerini kolaylıkla geri getirebilirsiniz. Bunun için masaüstünde sağ tıklıyoruz ve Kişiselleştirme seçeneğine gidiyoruz.

masaustu-simgelerini-degistirin

Sol tarafta yer alan Masaüstü simgelerini değiştirin seçeneğine tıklıyoruz.

simge-ayarlari

Açılan pencerede ise Masaüstü simgeleri bölümündeki seçeneklerden işaretlemeler yapıp, Uygula butonuna tıklayabilirsiniz.

2. Yöntem: Masaüstü Simgelerini Göster Seçeneği

masaustu-simgelerini-degistirin

Masaüstünde sağ tıkladıktan sonra sırasıyla Görünüm > Masaüstü ögelerini göster adımlarını izliyoruz. Eğer bu seçeneğin yanında işaret yoksa, bu adımları izlediğinizde masaüstü simgeleriniz geri gelecektir.

3. Yöntem: Windows Gezgini’ni Yeniden Başlatmak

Kötü amaçlı yazılımlar bazen Windows Gezgini’ni sonlandırarak, bilgisayarın çalışmasını aksatabiliyor. Bu uygulamayı yeniden başlatmak da bazen işe yarar sonuçlar elde etmemizi sağlayabilir.

Klavyenizden Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basarak Görev Yöneticisi’ni kısayoldan başlatıyoruz.

yeni-gorev

Yukarıdaki menüden Dosya > Yeni Görev adımlarını izliyoruz.

explorer

Açılan iletişim kutusundaki boş metin alanına explorer.exe yazıyoruz ve Tamam butonuna basıyoruz. Bu işlem, Windows Explorer’ı yeniden başlatacak ve eksik simgeleri geri yükleyecektir.

Eğer yukarıda anlattığımız yöntemler işe yaramadıysa, çeşitli antivirüs yazılımlarını kullanarak bilgisayarınızı taratmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sorunun ortaya çıkmasında rol oynayan zararlı yazılımlar varsa, bu uygulamaların radarına takılarak temizlenecektir. Eğer, anlattığımız yöntemlere ek olarak sizin de önerileriniz varsa, yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Son Güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu