Windows’ta Program Kurulum Yolunu Değiştirmek

Windows’ta Program Kurulum Yolunu Değiştirmek

Windows’ta program kurulum yolunu değiştirmek suretiyle kuracağınız programların istediğiniz bir dizine yada başka bir diske kurulmasını sağlayabilirsiniz.

c diskinde alan sıkıntısı yaşayanlar program yada oyunlarını D disklerine yada harici disklerine kurabilirler.

Program Kurulum Yolunu Değiştirmek

Program konumunu değiştirmek için öncelikle kayıt defterini açalım. Bunun için ; başlat menüsünde regedit şeklinde arama yapabilir yada Windows Tuşu + R kısayol tuşu ile çalıştır penceresine regedit yazarak kayıt defterini açabilirsiniz.

Program konumu değiştirme

Sol bölümden gerekli seçimi yaparak şu yola ulaşın : HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion

Bu seçimin ardından sağ panelde ProgramFilesDir şeklinde bir seçenek yer aldığını göreceksiniz.  (Eğer 64bit işletim sistemi kullanıyorsanız hem ProgramFilesDir hem de ProgramFilesDir (x86) şeklinde iki farklı seçenek görürsünüz.Bunların her ikisine de aynı değerleri girmeniz gerekecektir.)

Program konumu değiştirme

Buna çift tıklayın ve Değer verisi bölümündeki kutuya programları kurmak istediğiniz dizinin adresini yazarak Tamam butonuna tıklayın. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda yaptığınız değişiklik aktif olacaktır.

Program konumu değiştirme

Son olarak tüm anahtarları doğru olarak değiştirdiğinizi kontrol ediniz ve bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Yeniden başlattıktan sonra muhtemelen hiçbir program çalışmayacaktır. Yapmanız gereken şey, çalışmayan programın dosyalarını, yeni Program Files dizinine kopyalamak / taşımak.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap