1. Ana Sayfa
  2. Windows
  3. Winrar’da Arşiv Biçimi Tanınmıyor Veya Arşiv Hasarlı Çözümü

Winrar’da Arşiv Biçimi Tanınmıyor Veya Arşiv Hasarlı Çözümü

Sıkıştırılmış .rar uzantılı dosyanız “Arşiv biçimi tanınmıyor veya arşiv hasarlı” ve “CRC error” hatası veriyorsa bunun çözümünü bu yazımızda ele alacağız.

Günümüzün en popüler dosya sıkıştırma araçlarından birisi kolay kullanımı ve temel dosyaları desteklemesi nedeniyle Winrar.

WinRAR, Windows işletim sistemi kullanıcıları için geliştirilen bir veri arşivleme ve sıkıştırma yazılımıdır. İlk defa 1995 yılında kullanıcılara sunulan yazılımın ilk geliştiricisi Eugene Roshal’dır. Daha sonradan yazılımın geliştirilmesi konusunda Alexander Roshal’da ekibe dahil olmuştur.

Aralarında Türkçe’nin de yer aldığı sayısız dilde sunulan Winrar bir çok dosya uzantısı ile destek verdiği için ( CAB, LZH, TAR, GZ, BZ2, JAR, ISO, ARJ ) sıkıştırma,exe çevirme,parola verme , uzun dosya boyutlarını bölerek arşivleme amaçlı kullanılmıştır.

Rar dosyaları herzaman istediğimiz şekilde çalışmayabilir, bunun sonucunda farklı hatalar alabiliriz. Genel olarak sıkıştırılmış (RAR) dosyalarında karşılaşılan hatalar “Arşiv biçimi tanımıyor“, “Arşiv hasarlı” veya “CRC error” şeklindedir.

İnternetten büyük bir dosya indirdiğinizde bu dosyanın hata vermesi hem programı tekrar indirmemize hemde vakit kaybetmemize sebep olmaktadır.

Gelin bu sorunu beraberce çözelim.

Winrar’da Arşiv Biçimi Tanınmıyor Veya Arşiv Hasarlı Çözümü

İlk olarak Winrar programını açalım. Bunu yapmak Windoows arama çubuğuna “Winrar” yazın ve programa tıklayın.

Winrar'da Arşiv Biçimi Tanınmıyor Veya Arşiv Hasarlı Çözümü

İkinci olarak,  yukarıdaki “Dosya” menüsünden “Arşivi Aç” komutunu verin.

Winrar'da Arşiv Biçimi Tanınmıyor Veya Arşiv Hasarlı Çözümü

Üçüncü olarak, “Hasarlı rar dosyası“nı işaretleyin ve üst menüde en sağda bulunan “Onar” butonuna tıklayın.

Winrar'da Arşiv Biçimi Tanınmıyor Veya Arşiv Hasarlı Çözümü

Dördüncü adımda, Hasarlı ve onarılacak .rar dosyasının nereye çıkarılacağını seçerek “Tamam” butonuna tıklayın.

Winrar'da Arşiv Biçimi Tanınmıyor Veya Arşiv Hasarlı Çözümü

Program zarar görmemiş çıkartılabilecek olan verilerinizi belirttiğiniz klasöre çıkartacaktır.

WinRAR kullanıcılarının neredeyse hepsi, lisans dolumundan sonra “Lütfen WinRAR’ın ücretsiz bir yazılım olmadığını dikkate alın. 40 günlük deneme süresi sonrasında bir lisans satın almalı veya programı bilgisayarınızdan silmelisiniz” diye bir uyarı ile karşılaşmıştır. Ancak bu uyarı kullanıcının hiçbir özelliğini kısıtlamamaktadır ve sadece bilgilendirmektedir.

Kısacası WinRAR bilerek deneme süresini dolduğu zaman kullanmanıza izin veriyor. Peki neden?

Aslında kişisel kullanım için “bedava” sayılabilecek bu yazılımın ana odağı şirketler. Ev kullanıcılarından farklı olarak şirketler daha verimli çalışabilmek ve için lisans aldığından, ev kullanıcı kitlesine “bedava” olarak sunulabilmektedir. Ayrıca şirketlere yapılan denetimlerde korsan veya lisanssız yazılım tespit edilirse büyük cezalar ödemek zorunda kalırlar.

Yorum Yap

] }

Yorum Yap