• DOLAR
  3,4887
  % -0,06
 • EURO
  4,1861
  % 0,29
 • ALTIN
  147,0589
  % 0,28
 • BIST
  104.918
  % -1,52


Yapay Zeka ve Kullanım Alanları

Yapay Zeka ve Kullanım Alanları

Yapay zeka hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz ? Yapay zeka Nedir, yapay zeka ve kullanım alanları nelerdir ?

Yapay zeka nedir?

Yapay zeka, herhangi bir canlı organizmadan faydalanılmaksızın, tamamen yapay araçlar ile oluşturulan, insan gibi davranışlar ve hareketler sergileyebilen makinelerin geliştirilmesi teknolojisinin genel adıdır.

Yapay zeka çalışmaları genellikle insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek bunların benzeri yapay yönergeleri geliştirmeye yöneliktir.

İdealist olarak yaklaşıldığında tamamen insana özgü, hissetme, davranışları öngörme, karar verme gibi şeyleri gerçekleştirebilen yapay zeka ürünleri, genel olarak robot adı ile adlandırılır.

Bir bakış açısına göre, programlanmış bir bilgisayarın düşünme girişimi gibi görünse de bu tanımlar günümüzde hızla değişmekte, öğrenebilen ve gelecekte insan zekasından bağımsız gelişebilecek bir yapay zeka kavramına doğru yeni yönelimler oluşmaktadır.

Bu yönelim, insanın evreni ve doğayı anlama çabasında kendisine yardımcı olabilecek belki de kendisinden daha zeki, insan ötesi varlıklar meydana getirme düşünün bir ürünüdür.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin katkılarıyla Alexa, Siri, Google Assistant, Facebook M ve Cortana gibi birbirinden gelişmiş yapay zeka teknolojileri geliştirildi.

Onlara verilen görevleri yerine getirmek adına özelleştirilen bu teknolojiler, gelecek senelerde geliştiricilerine çok büyük miktarlarda para kazandıracak ve hatta dünya tarihinde ilk defa trilyon dolarlık değere sahip olan şirketlerin kurulmasına yardımcı olacak.

Peki yapay zeka bunu nasıl mümkün kılacak?

Yapay Zeka ve Kullanım Alanları

Tarih boyunca geliştirilen tüm iletişim teknolojileri, daha fazla müşteriye ulaşmak ve reklam yapmak isteyen şirketler tarafından kullanılmıştır.

Örneğin 1978 senesinde ilk defa spam e-mail ortaya çıkmıştı ve bu e-maili gönderen kişi aslında şirketinin reklamını yapmaya çalışan bir pazarlama müdürüydü. Şirketlerin bu gibi teknolojileri kullanarak reklam yapmak istemeleri sayesinde yapay zeka, geliştiricileri için tam anlamıyla altın madenine dönüşecek.

Yapay Zeka ve Kullanım Alanları

Şu an geliştirilen yapay zekaların birçoğu kusursuz çalışan kişisel asistanlar olmaları amacıyla şekillendiriliyorlar. Bu da milyonlarca ve hatta milyarlarca insanın yapay zekalara “Buradan otobüs durağına nasıl giderim?” ya da “En yakın alışveriş merkezi nerede?” gibi sorular sorması anlamına geliyor.

Yapay zeka teknolojileri bu soruları cevaplandıracak ancak cevap verirken geliştiricilerine ödeme yapan şirketleri ve kendi kullanıcılarını da yakınlaştıracak.

Yapay Zekanın Kurumsal Geleceği

Bu duruma örnek vermek adına reklamlarla dünyanın en büyük şirketlerinden olmayı başaran Google ve Facebook’u inceleyebiliriz. Google, servislerini kullanan tüm kullanıcılardan her sene yaklaşık 10 dolar kazanıyor. Facebook ise sosyal paylaşım platformunu ziyaret eden kişilerden her sene 50 dolar gelir sağlıyor. Hiçbirimiz Google’a veya Facebook’a ödeme yapmıyoruz fakat bu şirketler, reklam verenler ve bizler arasında bir bağ kurarak para kazanmayı başarıyorlar.

Yapay zeka sistemleri de aynen bunu yapacak. Siz yakındaki alışveriş merkezini sorduğunuzda 500 metre ileride bir alışveriş merkezi olduğunu söyleyecek fakat 1,5 Km ötedekinin de reklamını yapacak.

Google Hakkında 48 İnanılmaz Gerçek

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Resimde görüneni kutuya yazınız: *


İçerik önerileri ve diğer istek ve şikayetlerinizi teknolojidolabi@yandex.com adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com-Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri kolayca bulabilirsiniz.