Yapışkan Etiket Nasıl Çıkarılır?

Yapışkan Etiket Nasıl Çıkarılır?

Çeşitli ev eşyalarının üzerinde bulunan Yapışkan Etiket Nasıl Çıkarılır, etiket sökme yöntemleri nelerdir, oluşan bant lekesi nasıl çıkratılır?

Ev eşyalarında kullanılan çıkartmalar ve etiketlerde, eşyalardaki yüzeylere tutunabilmeleri için yapışkan malzeme kullanılmaktadır. Bu tip etiketler çıkarıldığında yüzeyde kir ve tozu tutabilecek yapışkan kalıntılar bırakırlar.

Bu tip yapışkan etiketler nasıl sökülür, etiket çıkarıldıktan sonra yüzeyde kalan yapışkan lekeler nasıl çıkartılır yazımızda bulabilirsiniz.

Yüzeylerdeki Yapışkan Etiket Nasıl Çıkarılır?

Kavanoz, cam yüzeyler, beyaz eşyalar, mobilyalar gibi eşyaların üzerindeki yapışkan etiketleri sorunsuz çıkarmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayınız.

1 Yapışkan etiket porselen, çatal, bıçak gibi bir mutfak eşyaları üzerinde ise bunları bulaşık makinesinde yıkamanız halinde yapışkan etiketler çıkacaktır. Yalnız bulaşık makinesi kurutma işlemine geçmeden makineyi durdurmanız gerekmekte, çünkü yüzeyden çıkan yapışkan etiket kurutmanın ısısı ile başka bir yüzeye yapışabilmektedir.

2 Beyaz eşyalar (buzdolabı, çamaşır makines gibi), dolap, cam gibi eşyaların üzerindeki etiketleri çıkarmak ise biraz zahmetlidir. Bu tip yüzeylerden etiketleri çıkarmanın en iyi yolu buharlı ütü ile 20-30 saniye etiketli yüzeye buhar püskürtmektir.Ütü buharını eşyaya çok yakın tutmamayada dikkat etmelisiniz.

Arta kalan yapışkan etiket artıklarını bir bez yada pamuk ile nazikçe silerek temizleyebilirsiniz. Burada asla aseton tiner gibi kimyasallar kullanmayın. Bunlar yüzeye zarar verirler. En fazla alkol kullanabilirsiniz.

3 Yapışkan etiket bir duvar yüzeyinde ise temizlemeye başlamadan önce etiketin olduğu bölgeyi saç kurutma makinesi ile biraz ısıtın yada yukarıda anlattığımız gibi ütü buharını çok fazla yüzeye yaklaştırmadan uygulayın.

Etiketi kesici olmayan bir cisimle yada tırnağınız ile nazikçe çıkartın. Yapışkan etiketi izini silmek için sıcak suya batırılmış bez kullanabilirsiniz.

4 Mobilyadaki etiket izlerini çıkarmak için klasik beyaz bir  silgi kullanabilirsiniz.  Yüzeyi bir silgi ile etiketleri çıkıncaya kadar sildiğinizde temizlendiğini göreceksiniz.

5 Bilgisayar üzerindeki etiketleri temizlemek için ekran temizleme solüsyonu kullanabilirsiniz. Temizleme solüsyonunu mikrofiber beze sıkarak nazikçe yüzeye uygulamanız yeterlidir.

6 Giysiler üzerindeki fiyat etiketlerini çıkarmak için evde kullanılan  yemeklik yağı kullanabilirsiniz. Etiketin üzerine süreceğimiz az miktarda yemeklik yağ ile etiketi yumuşatın, biraz beklettikten sonra etiketi yavaşça çekin kendi kendine çıkacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?