Yapışkan Tuşlar Nasıl Devre Dışı Bırakılır ?

Yapışkan Tuşlar Nasıl Devre Dışı Bırakılır ?

Klavyede bir şeyler yazarken karşınıza “Yapışkan tuşlar aktif” uyarısı mı geliyor. Gelin bu yapışkan tuşlar nedir ve bu yapışkan tuşlar nasıl deve dışı bırakılır öğrenelim.

Öncelikli olarak klavye üzerinden Shift tuşuna beş kez üst üste basılması sonucunda aktif hale gelen yapışkan tuşlar ne işe yarar.

Yapışkan tuş sistemi bir anda birden fazla tuşa basılarak yapacağınız işlemi, tuşlara aynı anda basmaksızın gerçekleştirmenizi sağlamaktadır. Yapışkan tuşu aktifleştirmek için örneğin Ctrl + Alt + Space tuşlarına basıldıktan sonra herhangi bir tuşa basıldığında kısayolun gerçekleştirilmesini sağlamış oluyoruz.

Bu özellik, Windows’un klavye kısayollarını kullanmaya olanak sağlayan Erişim Kolaylığı bölümünün bir özelliğidir. Bu sistem sayesinde engelli bireyler için veya o anda birden fazla tuşa basacak durumu olmayan kişiler için geliştirilmiş faydalı olabilecek bir özellik.

Yapışkan tuşlar (Stick Keys), Shift tuşuna uzun süre basılması sonucunda devreye girmesiyle Windows karşımıza bir uyarı penceresi çıkarmaktadır, yapışkan tuşları etkinleştirmek isteyip istemediğimizi bize yöneltir.

yapiskan-tuslar-1

Engelli bireyler veya aynı anda iki tuşa basamayan kişiler için oldukça faydalı olabilecek bu özellik, çoğumuz için kullanımı nispeten zor ve gereksiz bir şey haline gelir.

Yapışkan Tuşları Kapatma

Yapışkan tuşların aktifliğini devre dışı bırakmak için Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Erişim Kolaylığı Merkezi \Yapışkan Tuşları Ayarla işlemi üzerinden karşımıza çıkan pencerede;

Yapışkan Tuşları Etkinleştir” yanında kutu içerisindeki tik kaldırdığınız zaman yapışkan tuşları devre dışı bırakmış olursunuz.

yapiskan-tuslar-2

Yapışkan tuş ayarları diyalog kutusundaki Kısayol kullan onay kutusu seçiliyse, SHIFT tuşuna beş kez basarak yapışkan tuşları açabilir veya kapatabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.