Yapışkan tuşlar nasıl kapatılır?

Yapışkan tuşlar nasıl kapatılır?

Öncelikli olarak klavye üzerinden Shift tuşuna beş kez üst üste basılması sonucunda aktif hale gelen yapışkan tuşlar nedir bakalım.

Yapışkan tuşlar (Stick Keys) Windows’un erişim kolaylığı ayarlarında bulunan ve SHIFT, CTRL, ALT gibi tuşları basılı tutmadan kullanmanızı sağlayan bir özelliktir. Örneğin klavyenizden özel karakterlerden birini yazmak istediğiniz SHIFT veya ALT tuşlarına basılı tutarak yazarız ancak yapışkan tuşları etkinleştirdiğinizde bu tuşlara bir kere basıp daha sonra özel karakterleri kullanabilirsiniz.

Bu sistem sayesinde engelli bireyler için veya o anda birden fazla tuşa basacak durumu olmayan kişiler için geliştirilmiş faydalı olabilecek bir özelliktir.

Yapışkan tuşlar nasıl kapatılır?

Yapışkan tuşlar (Stick Keys), Shift tuşuna uzun süre basılması sonucunda devreye girmesiyle Windows karşımıza bir uyarı penceresi çıkarmaktadır, yapışkan tuşları etkinleştirmek isteyip istemediğimizi bize yöneltir.

Yapışkan tuşlar nasıl kapatılır?

Yapışkan tuşlar özelliğini devre dışı bırakmak için;

1 – Denetim Masası > Erişim Kolaylığı > Erişim Kolaylığı Merkezi ‘ni açın.

2 – Burada Klavye Kullanımını Kolaylaştır (Windows 10’daki ismi Klavyenin Çalışma Biçimini Değiştir) bölümüne girdikten sonra açılan sayfada Yapışkan Tuşları Ayarla bölümüne girin.

3 – Bu kısımda Yapışkan Tuşları Etkinleştir seçeneği etkinse bu seçeneği yanında bulunan tiki kaldırarak devre dışı bırakın.

Yapışkan tuşlar nasıl kapatılır?

4 – Ayrıca SHIFT tuşuna 5 kez bastığınızda uyarı çıkmasını istemiyorsanız da “SHIFT tuşuna beş kez basıldığında yapışkan tuşları etkinleştir” ayarını devre dışı bırakabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

3 yorum

  1. Cok tesekkurler bende ne zamandir bu cozumu ariyodum ama bi turlu bulamamistim :)

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın