Yeni Başlayanlar için Tüm Android Terimleri ve Anlamları

Akıllı telefon pazarında en çok kullanılan işletim sistemi olan Android ile birlikte hayatımıza giren terimleri ve anlamlarını, meraklı Android kullanıcıları için bir araya getirdik.

Android işletim sisteminin hayatımıza girip, popüler olmasıyla birlikte pek çok teknik terim de beraberinde geldi. Özellikle telefonunu kurcalamayı seven kişilerin karşılaşabileceği bu terimlerin ne anlama geldiğini herkesin anlayabileceği bir dilde anlatmaya çalıştık.

Yeni Başlayanlar için Tüm Android Terimleri ve Anlamları

Root: Telefonunuzu ilk satın aldığınızda üretici firmanın düzenlediği ayarlar ile birlikte kullanmak durumundasınız. Android’i rootlayarak telefonunuzun tüm yönetici yetkilerine sahip olarak, çeşitli ayarlarını istediğiniz gibi düzenleyebiliyor ve kullanım alanını oldukça genişletebiliyorsunuz. Ve hatta rootlu cihazlar için geliştirilen uygulamalardan da faydalanabiliyorsunuz.

ClockWorkMod (CWM): Telefonunuzu rootladıktan sonra yeni ROM yükleme, yedekleme gibi işlemleri yapmanızı sağlayan bir yazılımdır. Telefonunuz kapalıyken ses açma+home+ güç tuşuna basarak ulaşılabilir. (Tuşlar modellere göre değişkenlik gösterebilir.)

Custom ROM: Bağımsız geliştiriciler tarafından üretilen ve kullanıcıların cihazlarını kendi istedikleri gibi kullanabilmesi için ayarlanmış işletim sistemidir. Örnek olarak CyanogenMod, AOKP gibi ROM’ları gösterebiliriz.

Stock ROM: Cihazınızı ilk satın aldığınızda halihazırda yüklü olan işletim sistemidir. Cihazın üreticileri tarafından geliştirilmiştir.

Firmware: Cihazınız üzerindeki yazılım sistemine verilen addır.

1 2 3Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu