Youtube Canlı Yayın Nasıl Yapılır ?

Youtube Canlı Yayın Nasıl Yapılır ?

Bir çok sosyal ağda popüler hale gelen canlı yayın özelliği Youtube’da da mevcut. Peki Youtube Canlı Yayın Nasıl Yapılır ?

Birkaç yıl öncesine kadar İnternetteki videolar çoğunlukla kaydedilir, düzenlenip ve daha sonra YouTube, Dailymotion ve benzeri platformlara yüklenirdi. Günümüz akıllı telefonunun yetenekli görüntüleme ve işleme yetenekleri sayesinde canlı akış herkes için mümkün olmuştur.

YouTube, kısa bir süre önce popüler video platformunda canlı akış başlattı.  Bu özellik ile etkinliklerinizi, panellerinizi veya aboneleriniz ile etkileşiminizi anlık olarak yapabileceksiniz. Böylece daha çok kitleye hitap ederek sizin kanalınızın tanınmasını, abone sayınızın artmasını kolaylaştıracaksınız.

Youtube üzerinden canlı yapmak için öncelikle oluşturulmuş bir hesabınız ve bu hesabınıza bağlı bir  Youtube kanalınızın olması gerekir.  Kişisel youtube kanalı nasıl açılır, Youtube Kanalı Oluşturma Nasıl Yapılır konusunda ayrıntı anlatımımız için buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Hesabınızı oluşturduktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek canlı yayın kanalını oluşturabilir ve oluşturduğunuz linki canlı yayınınızı izlemek isteyen kişilerle paylaşabilirsiniz.

Youtube Canlı Yayın Nasıl Yapılır ?

Şimdi Youtube Canlı Yayın Nasıl Yapılır  adım adım anlatmaya geçebiliriz.

1# Youtube Canlı Yayın için öncelikle kullanıcı ve şifreniz ile YouTube’a girin.

2# YouTube’a girdiğiniz zaman sol köşedeki sekmelerden “Kanallara Göz At” sekmesine sonrasında “Kanalım” sekmesine tıklayın.

Youtube Canlı Yayın Nasıl Yapılır ?

3#Kanalım” sekmesine tıkladığınızda açılan ekranda sağ köşede bulunan “İçerik Oluşturucu Stüdyosu“na tıklayın

Youtube Canlı Yayın Nasıl Yapılır ?

4# Açılan sekmede “Canlı Akış” ardından “Hemen akışı gerçekleştir“e tıklayın.

Youtube Canlı Yayın Nasıl Yapılır ?

5# Sağ bölümde “Canlı yayın yapın. İstediğiniz zaman. İstediğiniz nedenle.” bölümünün altında bulunan “Başlayın” butonuna tıklayın.

Youtube Canlı Yayın Nasıl Yapılır ?

YouTube kanalınız için SMS ile telefon doğrulamanızı yaptıktan sonra, YouTube kurallarına ve telif hakları politikalarına uygun olması koşuluyla kanalınızdan “Canlı Etkinlik Yayını” yapabilirsiniz.

YouTube canlı yayını sırasında neler yapabilirsiniz?

Canlı yayınınız aktifken izleyicilerinizden yorum alabilir. 8 saate kadar canlı yayını kayıt ederek bu kaydınızı yayın sonrasında “videolarım” sayfanızda yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Youtube canlı yayın özelliğini akıllı telefonlarınızda da kullanabilirsiniz. Bu sayede telefonlarınızı kullanarak canlı yayınlar yapabilirsiniz.

Youtube telif hakkı sorunu ise canlı yayındada geçerlidir. Çektiğiniz video daha sonra otomatik olarak YouTube’a yüklendiği için kesinlikle telif hakkı içeren ses, görüntü paylaşmamalısınız. Paylaşıyor iseniz telif hakkı ihlali olmadan 15 sn. süre içerecek şekilde ses müzik koyabilirsiniz.

YouTube Telif Hakları Nelerdir, Youıtube telif hakları neleri kapsıyor konusunda daha ayrıntılı kaynağa 8 Başlıkta YouTube Telif Hakları Nelerdir  başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.