8 Adımda Facebook Güvenliği

facebook hesabı güvene alma

Daha güvenli bir Facebook kullanımı sağlamak için hazırladığımız 8 adımda Facebook güvenliği yazımızda Facebook güvenliği ile ilgili yapmanız gereken işlemleri anlatacağız.

En çok kullanılan sosyal medya platformu Facebook’ta kullanııc sayısı bu kadar fazla olunca güvenlikde haliyle daha önem kazanıyor.

8 Adımda Facebook Güvenliği yazımızda Facebook hesap güvenliğini arttırmak ve Facebook hesabı çalınma durumlarına karşı facebook hesabı güvene alma konusunda alabileceğiniz önlemleri açıklayacağız.

8 Adımda Facebook Güvenliği

Facebook güvenliğinizi en üst seviyede tutabilmeniz için aşağıda belirttiğimiz facebook güvenlik ayarlarını mutlaka gözden geçirmelisiniz.

Tüm cihazlardan çıkış yapın!

Farklı cihazlarda Facebook hesabınıza giriş yaptığınızda bu cihazları terkederken mutlaka Facebook hesaplarınızdan çıkış yapın. Eğer bunu yapmazsanız Facebook adresinize giriş yaptığınız cihaz sahipleri Facebook hesabınıza erişim sağlayabilirler.

Facebook, hesabınıza giriş yaptığınız tüm cihaz ve yerleri kayıt ederek dilediğiniz zaman bu cihazlar üzerindeki oturumları uzaktan kapatma özelliği sunuyor.

Facebook uzaktan çıkış yapmak için;Önce Facebook sayfasının sağ üstündeki Ok’a tıklayarak Ayarlar’a, oradan soldaki menüde bulunan Güvenlik kısmına ve krşınıza gelen listeden de “Giriş Yaptığın Yer” bölümüne göz atmalısınız.

Bu bölümde yaptığnız tüm girişler uygulama bazlı olarak teker teker gözüküyor. Bilgisayar, Messenger ve Android için Facebook uygulamaları üzerindeki kullanımlarınızı görüntüleyerek istemediğiniz girişlerden “Oturumu Kapat” diyerek çıkış sağlayabilirsiniz.

Paylaşımlarınızı kimlerin görebileceğini belirleyin!

Facebook üzerinde yapmış olduğunuz durum paylaşımları için arama yapılabilir olduğundan belki eski paylaşımlarınız ilerleyen süreçte sizin için sorunlar ortaya çıkarabilir. Bu nedenle bu paylaşımları görebilecek kişileri sınırlayarak, kimlerin erişebileceğini ayarlamak zaman zaman faydalı olacaktır.

Yeni yapacağınız paylaşımların hem altında bulunan seçeneklerden işaretleyerek kimlerin görebileceğinizi ayarlayabiliyoruz. Fakat daha önceden hatta belki bir yıl önce yaptığınız bir paylaşımı düzenlemek isterseniz, hareketler dökümüne girmeniz gerekiyor. Profil sayfanızda bulunan kapak fotoğrafı üzerindeki “Hareket Dökümünü Gör” tuşuna basarak yaptığınız paylaşımlara erişin. Sonrasında ise geçmişte yaptığınız fakat sizin açınızdan problem olabilecek ya da sizi rahatsız eden paylaşımları bularak, bu paylaşımları kimlerin göreceğini düzenleyin.

Etiketlendiğiniz Fotoğraflara dikkat!

Facebook üzerinde hemen hemen hiç bir kullanıcının hoşuna gitmeyecek hareketlerden bir tanesi de arkadaşlarınızın sizin kötü çıkmanıza rağmen fotoğrafınızı paylaşarak sizi etiketlemesi. Bu durumda profilinizi ziyaret eden diğer kişiler, bu fotoğrafı görebiliyorlar. Belki sarhoşken ya da evde pekte uygun olmayan bir zamanda çektirdiğiniz fotoğraflar bir bakıvermişsiniz Facebook’ta beğenilere doyamıyor. Bu ve benzeri durumlar başınıza geldiyse ve çözüm yolu bulamadıysanız hemen profilinize giderek kapak fotoğrafı altından önce “Fotoğraf” ve ardından sol altında çıkan “Etiketlendiğin Fotoğraflar” sekmelerine girebilir ve beğenmediğiniz ya da istemediğiniz tüm fotoğrafların üzerlerindeki kalem işaretine tıklayarak ister etiketinizi kaldırabilir, isterseniz zaman tünelinizden kaldırabilir, isterseniz de fotoğrafı şikayet bile edebilirsiniz. Bu aşamada en basit çözüm etiketi kaldırmak olacaktır.

Facebook Uygulamalarına dikkat!

Özellikle son bir kaç yılda popülerleşen Facebook ile giriş yapabilme özelliği ile birlikte Facebook hesabımız ile kullandığımız oyun, uygulama ve web siteleri, sosyal medya hesabımızı bir nevi ele geçirip duvarlarımızda zaman zaman paylaşımlar yapabiliyor. Elbette bu uygulama, oyun ve web sitelerinin büyük çoğunlugüvendiğimiz ve bilerek kayıt olduğumuz servisler. Fakat yinede kontrol etmekte fayda olduğunu düşünüyorum.

Facebook ekranındayken önce sağ üstteki oktan ayarlara ve sonrasında soldaki menüden uygulamalara tıkladığınızda karşınıza gelecek olan ekran yukarıda gördüğünüz gibidir. Eğer Facebook ile giriş yaptığınız bu uygulamalar arasında bilmediğiniz ya da kullanmadığınız varsa burada üzerlerindeki çarpı işaretine basarak onları iptal edebilirsiniz.

Bazı Gizlilik ayarları

Neredeyse istediğimiz her şeyi bulmamızı sağlayan arama motorları, Facebook profilimizin zaman tüneli linkini de içerdiği için ad ve yer bilginize sahip olan herkes Facebook zaan tünelinize standart ayarlar aktifken ulaşabiliyor. Fakat bu ayarı değiştirerek bunun önüne geçebilmek mümkün.

Gizlilik ayarları altında yer alan seçeneklere gidebilmek için sırasıyla aşağıda adımları takip edin:

Ayarlar > Gizlilik > Aramada beni kimler bulabilir? > Diğer arama motorlarının zaman tüneline bağlantı vermesini istiyor musunuz?

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra son aşamada diğer arama motorlarının zaman tüneliniz için verdiği bağlantıyı kapatabiliyorsunuz. Böylelikle arama motorlarında zaman tüneli bağlantınız kaldırılıyor. Fakat bu işlemi yaptıktan sonra zaman tüneli bağlantınızın arama motorlarından kaldırılması biraz zaman alabiliyor. Bu nedenle işlemi yaptıktan sonra hemengidip kontol ederseniz, bağlantı adreslerini hala görüyor olacaksınız.

İnternet üzerindeki görünürlük ya da erişilebilirliğinizi azaltmak istiyorsanız deneyebileceğiniz bir diğer yöntem de isminizdeki bir harfi özel bir karaktere çevirmek ya da ad soyad bölümünden bir kaç harfi kaldırmak. Böylece hem tanıdıklarınız hem de sizi tanımayan kişiler sizi bulmak için daha fazla çaba sarfetmek zorunda kalacaklar.

Şifrelenmiş Olarak Mesajlar Gönderebileceğiniz Diğer Uygulamaları Değerlendirin

Facebook’un web üzerinden ve Messenger uygulaması ile mobil cihazlar üzerinden sunmuş olduğu özel mesajlaşma her ne kadar muhteşem olsa da, aslında tam olarak özel mesajlaşma sayılmaz. Çünkü Facebook üzerinde mesaj yazarken ne zaman aktif olduğunuz, hangi cihazı kullandığınız ve nerede olduğunuz gibi bilgiler karşı taraf tarafından görüntülenebiliyr.

Bunun önüne geçmek istiyorsanız Facebook mesajlaşma yerine alternatif olarak özelliğe daha fazla önem veren uygulamalar kullanabilirsiniz. Bu alternatiflerin en başında WhatsApp geliyor fakat geçtiğimiz aylarda Facebook tarafından satın alınan WhatsApp’ın da şu an için olmasa bile ileride mesajlaşma sistemi dğeişebilir diye düşünüyorum. Bu nedenle şu an için ilk alternatifiniz WhatsApp olabilir fakat yaşanacak değişikliklere göre zamanla değiştirebilirsiniz.

E-posta Adresinizi Değiştirin

Eğer Facebook hesabınız aktif olarak kullandığınız bir e-posta hesabı ile açılmışsa bunun anlamı oldukça fazla sayıda e-posta silmekle uğraşıyor olmanız. Eğer bundan sıkıldıysanız ya da Facebook üzerinde gerçekten kullandığınız aktif bir e-posta hesabınızın olmasını istemiyorsanız saniyeler içerisinde değiştirebilirsiniz.

Facebook açıkken sağ üstteki oka tıklayarak ayarlara gitmeniz yeterli. Ayarlar sayfası karşınıza geldiğinde ilk olarak açık olan “Genel” bölümünde e-posta adresinizin de yer aldığı hesap bilgileriniz bulunuyor. Burada yapmanız gereken şey yukarıdaki resimde kırmızı okla gördüğünüz “E-posta” bölümünün sağ tarafındaki düzenle yazısına tıklayarak farklı bir e-posta kullanmaya başlamak. Ayrıca buraya gireceğiniz e-posta hesabı olarak Facebook’un hesabınıza tanımladığı facebook uzantılı e-posta adresini de kullanabiliyorsunuz.

İlişki Durumunu gizleyin!

Sevdiğiniz kişilerle birlikte olmak ve bunu Facebook hesabınızdan duyurmak aslında güzel bir şey. Fakat erişilebilirlik ve görünme oranınızı düşürmeye çalışıyorsanız Facebook hesabınız üzerinde sevdiğiniz kişi ile ilişki durumunuzu açıklamanız pek de faydalı olmayacaktır.

Elbette bunun anlamı sevdiğiniz kişiyi göz ardı edin demek değil. Fakat şöyle bir gerçek var ki, kendinizi minimum görünür yapmak istiyorsanız ve her isteyen kişinin size rahatça erişmesini istemiyorsanız ilişki durumunuzu da duyurmanız bunu ters etki yaratıyor. Nedeni ise ilişki durumu yaptığınız kişinin tüm arkadaşlarının size erişebiliyor hale gelmesi. Üstelik son dönemlerde Facebook üzerinden de ilişki durumunu açıklama pek moda değil, aksine düşüşte. Bu nedenlesevdiğiniz kişiyi etiketleyeceğiniz ilişki durumunu Facebook üzerinde yapmamak, Facebook üzerinde size daha az kişinin erişebilmesini ve böylelikle de daha fazla güvenlik sağlıyor.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol