Akıllı saat hangi amaçla kullanılır?

Akıllı saat hangi amaçla kullanılır, akıllı saat özellikleri

Bu yazımızda giyilebilir teknoloji ürünlerinden Akıllı saat hangi amaçla kullanılır, akıllı saatlerin özellikleri ve piyasada bulunan en iyi akıllı saatlere göz atacağız.

Akıllı Saat nedir ?

Akıllı saat, normal bir saat gibi kola takılabilen, çoğunlukla dijital bir ekranı olan ve içinde küçük çapta bir bilgisayar bulunduran mobil bir elektronik cihazdır. Akıllı saatler giyilebilir teknoloji ürünleridir.

Akıllı saat hangi amaçla kullanılır?

Akıllı saatlerde en yaygın bulunan özellikler aşağıdakilerdir:

  • Telefon bildirimleri (çeşitli uygulama, mesaj bildirimleri vb.)
  • Telefon konuşması yapabilme
  • Nabız ölçme
  • Spor takibi yapma
  • Uyku kalitesi ölçme
  • Çeşitli uygulamalar açabilme (Spotify, Evernote, Shazam vb.)
  • Adım sayma, kalori ölçme gibi aktivite takibi
  • Çalar saat
  • GPS
  • Müzik kontrolü

Akıllı saatlerin özellikleri

Bildirimler

Akıllı telefonlar, önemli olaylardan yada etkinliklerden sizi haberdar etmek için bildirimler yollar. Bildirim türler farklılık gösterebilir. Örneğin, akıllı telefona bağlı akıllı saatler, telefona gelen tüm bildirimleri bileğinizdeki akıllı saate iletebilir. Bazı akıllı saatler ise çok basit işlemler yapmanıza olanak sağlar. Mesela en yeni Apple Watch akıllı saati bir düşme sensörü içerir. Saatiniz takılıyken düşerseniz, saat sonraki hareketlerinizi takip eder, eğer bir değişiklik algılamazsa size bir dizi bildirim yollar. Yolladığı bildirimlere yanıt vermemeniz durumunda, akıllı saat sizin yaralandığınızı var sayar ve yetkilileri sizin için uyarır.

Uygulamalar

Çoğu akıllı saat telefonlara gelen bildirimleri bildirme özelliğine sahiptir. Ancak bir akıllı saatin gerçekten iyi olması için uygulamaları desteklemelidir. Apple ve Google zamanla uygulamaları değiştirebilir. Akıllı saatiniz bu değişimleri desteklediği sürece iyidir.

Ancak, dalış yada yürüyüş sporları gibi temel amaçlara yönelik akıllı saatler, genellikle başka uygulama ekleme olanağı tanımadan, sadece amaca yönelik uygulamaları desteklerler.

Medya yönetimi

Akıllı telefonlar ile eşleştirilen akıllı saatlerin çoğu medya oynatmayı yönetebilir. Örneğin, Apple AirPod’ları kullanarak bir iPhone’da müzik dinlerken, müziğin sesini ayarlamak yada müziği değiştirmek için Apple akıllı saatinizi kullanabilirsiniz.

Sesli aramalara cevap verme: Eskiden çizgi roman okuyanlar yada bilim kurgu meraklıları bilir. Saatini telefon gibi kullanan kahramanlar olurdu. Geçmişte ütopya olan teknoloji akıllı saatler sayesinde artık mümkün. WatchOS veya WearOS işletim sistemlerini çalıştırabilen modern akıllı saatler ile saatinizi telefon gibi kullanabilirsiniz.

Spor takibi

Çok sert sporlar yapıyorsanız akıllı saatler size uygun olmayabilir. Yine de, birçok akıllı saat, kalp atış hızı ve egzersizlerinizi takip etmenize yardımcı olacak adım sayar içerir.

GPS

Akıllı saatlerin çoğu konumuzu izlemek için GPS kullanır.

Uzun pil ömrü

Modern akıllı saatler sizi gün boyu idare edecek uzun pil ömürlerine sahiptir.

En iyi akıllı saat hangisi, Akıllı saat almayı düşünen ve isteyenler için 2020’de satın alabileceğiniz ucuzdan pahalıya en kaliteli akıllı saatlere buradaki yazımızdan bakabilirsiniz.

] }

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol