Instagram Reels Nedir, Nasıl Kullanılır?

Instagram Reels, kullanıcılara 60 saniyelik kısa videolar yükleme imkanı sunan bir içerik formatıdır.

Instagram TikTok’a rakip olacak yeni video özelliği Reels’i kullanıma sundu. Bu yazımızda Instagram Reels nedir, özellikleri nelerdir, nasıl kullanılır ve Instagram Reels videoları nasıl indirilir sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Instagram Reels nedir?

Instagram Reels, kullanıcılara 60 saniyelik kısa videolar yükleme imkanı sunan bir içerik formatıdır.

Instagram Reels uygulaması, kullanıcıları farklı ses ve efektler yardımı ile çeşitli videolar paylaşmasına olanak sağlamaktadır. Bu şekilde kullanıcılar çok daha keyifli vakit geçirebilmektedir.

Instagram, Reels ile insanlara kendilerini ifade etmek için yeni yaratıcı yollar, sevdikleri şeylerin daha fazlasını keşfetme imkanı ve içerik üreticisi olmak isteyen herkese bir platform sunmayı amaçlıyor.

Instagram Reels Nedir, Nasıl Kullanılır?

Instagram Reels özellikleri

  • Ses: Instagram müzik kütüphanesinden seçim yapılabileceği gibi, insanlar kendi orijinal seslerini de kullanabilecek. Orijinal ses kullanan herkese açık hesaplarda bu ses hesaba atfedilecek ve başkaları da bu sesi kendi Reels videolarında kullanabilecek.
  • AR Efektleri: Galeride hem Instagram hem de dünyanın çeşitli yerlerindeki içerik üreticilerinin hazırladığı çeşitli Artırılmış Gerçeklik efektleri bulunuyor.
  • Zamanlayıcı ve Geri Sayım: Zamanlayıcı ve geri sayım ile eller serbest olarak video çekilebiliyor.
  • Hizalama: Birleştirilecek iki klip arasında pürüzsüz bir geçiş sağlamak amacıyla bir klipteki nesneler hizalanabiliyor.
  • Hız: Video ve seslerin belirli bölümleri hızlandırılabiliyor veya yavaşlatılabiliyor.

Reels videoları ayrı klipler halinde çekilip birleştirilebiliyor, tek seferde çekilebiliyor veya galeriden video yükleyerek hazırlanabiliyor.

Instagram Reels nasıl kullanılır?

Instagram’ın söz konusu özelliğinin kullanımı son derece basittir. Instagram’ın yeni özelliğini kullanarak video yayımlamak için aşağıda yer verdiğimiz adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. İşte Instagram Reels kullanmak için yapılması gerekenler!

  • İlk olarak Instagram uygulamasını açın.
  • Instagram uygulamasını açtıktan sonra ekranı sağa kaydırın ve hikayeler bölümünü açın.
  • Hikayelerin bölümünün altında yer alan sekmelerin içerisinden “Reels” seçeneğini bulun ve bu seçeneğin üzerine tıklayın.
  • Ekranın sol kısmında yer alan araçları (ses, hız, efekt ve zamanlama) kullanarak videonuzu özelleştirebilir ve sağ alt köşedeki kamera butonu ile ön kamera ile arka kamera arasında geçiş yapabilirsiniz.
  • Kısa videonuzu çekmek için hazır olduğunuzu düşünüyorsanız video çekme butonuna basılı tutabilirsiniz.

Videonuzu basılı tutarak çekmek istemiyorsanız zamanlama aracını, Instagram hikayeleri için önceden kaydettiğiniz efektleri kullanmak için efekt aracını, videonun hızını arttırmak veya azaltmak için hız aracını ve videoya müzik eklemek için ses aracını kullanabilirsiniz.

Reels video paylaşım boyutu 1080 x 1920 px’dir.

Instagram Reels neden bende yok?

Yeni Instagram hesaplarında bazen Reels görünmemektedir. Bunun nedeni hesabınızı etkinleşitrmemenizdir.  Instagram kayıt sırasında vermiş olduğunuz e-posta adresine gönderilen bağlantı üzerinden Instagram heabınızı etkinleştirirseniz Reels videoları görünecektir.

Reels’e kaydedilenler nerede bulunur?

Instagram uygulamasını açın ve sağ altta bulunan profil fotoğrafınıza tıklayın, ardından açılan sayfada 3 çizgiye tıklayın. Aşağıda açılan menüde ”kaydedilenlere” tıklayın. Instagram uygulamasında tüm kaydettiğiniz içeriklere buradan ulaşabilirsiniz.

Reels videolarına ses ve müzik nasıl eklenir?

Instagram Reels videonuzu kayıt ettikten sonra, ekranın sol menüsündeki nota simgesine tıkladığınızda, Müzik ve Efekt ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda nota simgesinden müzik kitaplığından bir şarkı seçebilir veya Instagram Reels kütüphanesindeki müzikleri kullanabilirsiniz.

Reels video nasıl kaydedilir yazımızda Instgram Reels videolarını kaydetme ve indirme işlemlerini anlatıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu