Akıllı Telefon hangi parçalardan oluşur ?

telefon hangi parçalardan oluşur, telefon parçaları, cep telefonu yapımında kullanılan malzemeler

Akıllı telefon parçaları ve bileşenleri dışardan bakınca çok karışık görünüyor. Akıllı telefonların çalışmasına yardımcı olan temel donanımlar nedir, akıllı telefon hangi parçalardan oluşur bu yazımızda ele alacağız.

Akıllı telefon parçaları ve bileşenleri dışardan bakınca çok karışık görünüyor

Kullandığımız akıllı telefonlarıniçinde altın, gümüş ve bakır başta olmak üzere akıllı telefonların içinde manyetik, fosforlu ve iletken özellikli pek çok nadir element bulunuyor. Paladyum, alüminyum, platin, tungsten, kalay, kurşun, magnezyum, lityum ve potasyum telefonların içinde bulunan diğer metaller. Bu elementler akıllı telefonların ekranını ve renklerini oluşturmakta, iletkenliğine yardımcı olmakta ve telefonların titreşimli olmasını sağlamaktadır.

Peki bir akıllı telefon hangi parçalardan oluşur ?

Akıllı Telefon hangi parçalardan oluşur ?

Akıllı telefonların içerisinde büyük bir mühendislik harikası yatıyor. Telefonun işlemcisi, depolama alanı, ram gibi parçalar entegre şekilde gemekte bunun yansıra kulaklık girişi, batarya, hoparlör, kameralar, parmak izi sensörü gibi parçalar kolayça sökülüp değiştirilebilecek yapıdadır.

Kasa

Telefon parçalarını bir arada tutmaya yarayan ve telefonun görünümü oluşturan bu parça dış çerçeveyi oluşturur

Ekran

Akıllı telefonun en belirgin bileşeni ekranıdır ve gördüğünüz her ayrıntı dışarıda olsa da, aslında cihazın dahili bir bileşenidir. Günümüz akıllı telefonlarında ekran teknolojileri iki ana tipte geliyor:

  • LCD tabanlı ekranlar (IPS teknolojisi ve çeşitleri)
  • LED aydınlatma ekranlar (AMOLED, Super AMOLED ve varyasyonları)

Chipset

Chipset, bir akıllı telefonda mevcut olan belki de en önemli bileşendir ve bazı kullanıcılar bunu cihazın işlemcisi olarak karıştırır. Ancak, bundan çok daha fazlasıdır. SoC; CPU, GPU, LTE modem, ekran işlemcisi, video işlemcisi ve telefondaki işlevsel bir sistem’e dönüştüren tüm parçalardan oluşabilir.

Birçok firmaya ait (Qualcomm, MediaTek, Samsung, Huawei, Apple) gelişmiş yonga setlerine sahip telefonlar görebilirsiniz. Buna rağmen, tüm yonga setleri, ARM ile aynı sistem mimarisini kullanıyorlar. ARM sadece kendi işlemcilerini ve GPU’larını üretmekle kalmayıp, aynı zamanda tasarım ve sistem mimarisini diğer şirketlere de lisanslayarak çalışır, böylece teknolojilerini güçlü ve verimli SoC’ler yapmak için kullanabilirler.

Batarya

Telefonların pilleri mobil cihazlarda çıkarılabilir veya sabit lityum iyon pil teknolojisini kullanır. Bataryalar, akıllı telefonun en önemli bileşenidir. Eğer lityum iyon pile sahipseniz, kalibrasyon ve test gibi sorunlar yaşamazsınız. Yine de bu, mevcut nesil pillerin sorunsuz olmadığı anlamına gelmesin. Kullanıcılar, bu tarz uçucu bileşenler kullanan donanımlara dikkat etmesi gerekiyor.

Bellek ve depolama

Hiçbir akıllı telefon RAM ve bellek (sistem depolama) kullanılmadan çalışamaz. İlk olarak, RAM hakkında konuşalım; çoğu mobil cihaz LPDDR3 veya LPDDR4 kullanırken, bazı ileri teknoloji akıllı telefonlar LPDDR4X RAM kullanır. ‘LP’, ‘Düşük Güç‘ anlamına gelir ve bu yongaların toplam voltajını azaltır, bu da onları oldukça verimli hale getirir ve cep telefonlarına daha uzun pil ömrü sağlar.

LPDDR4, LPDDR3’ten daha verimli ve güçlüdür, LPDDR4X yüksek seviyede hız ve verimlilik sağlar. LPDDR4X’in üretimi daha pahalıdır, bu yüzden onları sadece amiral gemisi akıllı telefonlarında modellerinde görebiliyoruz.

Dahili depolama alanına gelince, 32GB arasında değişen flash bellek olarak bulunur ve bazı telefonlarda 256GB’a kadar çıkabilir. Doğal olarak, kullanıcıların gereksinimleri ve kullandıkları depolama miktarı ile birlikte artmaktadır.

Modem

Akıllı telefonlar günün sonunda sadece telefon olduğundan, kısa mesaj ve çağrı almak ve göndermek için iletişim bileşenlerine ihtiyaç duyarlar. İşte burada modemler devreye giriyor ve her SoC üreticisinin kendi modem markası var ve buna Qualcomm, Samsung, Huawei ve diğerleri dahildir.

Üreticiler her geçen gün LTE çiplerin en verimlisini sunmak için yeni teknolojiler kullanıyor. Ancak, kendi hücresel ağınız bu hız seviyelerini desteklemiyorsa, akıllı telefonlarda böyle güçlü çiplerin bulunmasının kesinlikle bir anlamı yoktur.

Anten

Telefon ile Baz istasyonun yaydığı sinyalleri almak ve vermek için kullanılan donanım parçasıdır. Telefonun çekim kuvveti anten ile performansı doğrudan etkiler.

Kamera

Tüm akıllı telefonlar arka ve ön kameralara sahiptir. Daha kaliteli çekimler sunmak için bu sayı da giderek artmaktadır. Örneğin iPhone XR telefonlar 12 Megapiksel çözünürlüğündeki f/1.8 diyafram değerine sahip 26mm geniş açılı ana kamera, 1/2.55 inçlik sensörle geliyor. Bir akıllı telefon üç ana bölümden oluşur:

  • Sensör
  • Lens
  • Görüntü işlemcisi

Dahili Flaş

Cep telefonlarında kamera kullanıyor iseniz resim veya video çekimlerinde gece ortamlarında aydınlatmak için kullanılan bir parçadır. Resim ve videoların daha net çekimi için kullanılır.Bu parçalar telefonun arka yüzünde bulunur , iç kameralarda flaş özelliği yoktur bunlar kendi marka ve modellerine göre üretici firmaları vardır ve bu parçaları başka firmalar telefon üreticileri adına üretebilir.

Dahili Hoparlör

Telefonlar’da dinlediğiniz müzik , video seslerini ve telefon görüşmelerinizi dışa verebileceğiniz ve telefon ahizesi dinlemenizi sağlan bileşendir.

Dahili Mikrofon

Telefon görüşmelerinin yapılabilmesi ve karşı tarafa ses gönderebilmesi için gerekli olan parçadır.

Sensörler

Bir akıllı telefonda, ‘dokunmatik’ işlevini sunmasını sağlayan beş ana sensör vardır. Tüm bu sensörlerin adları ve önemleri aşağıda detaylandırılmıştır:

  • İvmeölçer : Uygulamalar tarafından cihazın yönünü ve hareketlerini algılamak için kullanılır.
  • Jiroskop : Telefonunuzun dönüşünü (Yatay/Dikey) tespit etmek için Accelerometer ile birlikte çalışır.
  • Dijital Pusula : Telefonun harita / navigasyon amacıyla Kuzey yönünü bulmasına yardımcı olur.
  • Ortam Işığı Sensörü : Bu sensör, ekran parlaklığını çevre ışığına göre otomatik olarak ayarlayabilir ve pil ömrünün korunmasına yardımcı olur.
  • Yakınlık Sensörü : Görüşme sırasında, cihaz kulaklarınıza yaklaştırılırsa, istenmeyen dokunma komutlarını önlemek için ekranı otomatik olarak kilitler.

Akıllı telefon hangi parçalardan oluşur yazımız burada sona erdi.

] }

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol