Tablet Hızlandırma Yöntemleri

Tabletim çok yavaş çalışıyor diyorsanız ve kullandığınız Android tabletten yeterli performansı elde edemiyorsanız, tableti hızlandırmak için yazımızda vereceğimiz önerilerden faydalanabilirsiniz.

Tablet hızlandırma yöntemleri yazımızda, yavaşlayan tabletin performansını arttırmak, tableti hızlandırmak  için bazı ipuçları verecek ve işinize yarayabilecek tablet hızlandırma programları tavsiye edeceğiz.

Tabletim çok yavaş çalışıyor diyorsanız ve kullandığınız Android tabletten yeterli performansı elde edemiyorsanız, tableti hızlandırmak için aşağıda vereceğimiz önerilerden faydalanabilirsiniz.

Android tableti hızlandırmak için cihazınıza donanımsal olarak ekleme yapmanız mümkün değildir. Bunun yerine Tablet hızlandırma yöntemleri yazımızda bahsedeceğimiz önerilerimiz sayesinde mevcut olan donanımın yazılımsal olarak performansını artırabilir ve elimizdeki cihazdan maksimum performansı alabiliriz, bu sayede tabletimiz daha düzgün ve stabil çalışarak bize sorun çıkarmamış olur.

Tablet hızlandırma yöntemleri

Tablet hızlandırmak için aşağıda vereceğimiz önerilerden faydalanabilirsiniz.

Tableti güncelleyin

Android işletim sistemine sahip cihazlarınızda hızlandırma için ilk seçeneğiniz cihazı güncellemek olmalıdır. Mevcut sürümün üzerine yeni bir sürüm sunulmuş ise büyük ihtimalle performans iyileştirmelerini de içeriyordur. Bu nedenle hali hazırda bir Wi-Fi bağlantısına sahipseniz cihazınızı güncellemek iyi bir seçenek olacaktır.

 • Bunun için Ayarlar > Cihaz Hakkında > Güncellemeleri manuel indir yolunu izleyebilirsiniz.

Tablette boş alan açın

Akıllı cihazların işletim sistemleri ve uygulamalar için genellikle yetersiz dahili hafızaları olur. Tabletde işletim sistemine yeterli boş alan kalmazsa sistemde hatalar ve yavaşlamalar gözükebilir.

Tablet hızlandırma yöntemleri‘nde ikinci olarak sizlere hafıza arttırmayı önerebiliriz.

Uygulama haricinde tablet üzerinde yapacağınız bazı ayarlar performans artışı sağlayacaktır. Tabletde işletim sistemine yeterli boş alan kalmazsa sistemde hatalar ve yavaşlamalar gözükebilir. Bunun için ekstra bir microSD kart ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Animasyon geçişlerini kapatın

Her yeni Android sürümüyle beraber Google‘ın farklı animasyon geçişleri kullandığına şahit oluyoruz. Ancak eğer güçlü bir tabletiniz  yoksa, bu animasyonlar tableti yavaşlatan sebeplerden biri olabiliyor. Bu sebepten Tablet Hızlandırma  için Açılış ve diğer ekran animasyonlarını kapatabilirsiniz.  

Otomatik Senkronizasyonu kapatın

Android cihazlarda bulut sistemini kullanarak fotoğraflar, rehber gibi bilgilerimizi anlık olarak yedekleyebiliriz. Ancak eğer bu senkronizasyon işlemleri gereksiz ise bunlar boş yere Ram’i ve bataryayı tüketecektir. Çünkü senkronizasyon işlemi arka planda sürekli çalışmaktadır.

Senkronizasyon seçenekleri arasında otomatik veya istenilen zamanda senkronizasyon gibi seçenekler yer almaktadır. Bunu dilediğiniz gibi ayarlayabilir veya gereksiz gördüğünüz senkronizasyonları kapatabilirsiniz.

 • Bunun için Ayarlar > Hesaplar yolunu izlemeniz yeterlidir.

Arka planda çalışan uygulamaları kapatın

Telefonda bir uygulamadan çıktığınız zaman o uygulama arka planda çalışmaya devam eder. Bu da hem işlemcinizi gereksiz yere yorer hem de pil tüketimini artırır. Telefonun ayarlar kısmında uygulama ayarlarına ulaşarak arka planda boş yere çalışan uygulamaları kapatabilirsiniz.

Antivirüsü kaldırın

Antivirüs uygulamaları içinizin rahat olmasını sağlıyor ancak aynı zamanda Android’inizi yavaşlatabiliyor. Sadece Google Play Store, Amazon Appstore gibi resmi kaynaklardan uygulama yüklüyorsanız, zararlıya rastlama ihtimaliniz düşük olduğundan, antivirüs uygulamasını kaldırabilirsiniz.

Bütün bunların yanısıra tableti hızlandırmak için aşağıdaki önerilerimizide yapabilirsiniz.

 • Canlı duvar kağıtları kullanıyorsanız bu özelliği kapatın.
 • Google Play Store’dan yüklediğiniz üçüncü parti bir uygulama tablet açılışınız ile beraber açılıyorsa bunu kapatın.
 • RAM belleği (cache) temizlemeyi unutmayınız.
 • Kullanmadığınız uygulamaları kaldırmak tablet hızlandırma işlemleri arasında işe yarar seçeneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor.
 • Uygulama kaldırdıktan sonra oluşan çerez dosyaları siliniz.
 • Aşırı widget kullanımından kaçınınız.
 • Launcher kullanıyorsanız hafif ve sade bir launcher seçmeye özen gösteriniz.

Tablet Hızlandırma Programları

Smart Booster

tablet hızlandırma, tablet hızlandırma programları, telefon hızlandırma

 • Akıllı RAM Booster özelliği bulunan bu uygulama RAM temizliği yaparak gereksiz RAM kullanımını önler.
 • Uygulama yöneticisi ile çalışan fazla programları kapatmanıza olanak sağlar.
 • Google Play Store’da 5 milyondan fazla indirilme rakamına sahip oldukça popüler bir Boost uygulaması.
 • SD kart temizleme özelliği.

[appbox googleplay com.rootuninstaller.rambooster]

Android Booster

tablet hızlandırma, tablet hızlandırma programları, telefon hızlandırma

 • Yine tablet hızlandırmak için kullanacağımız bu uygulama ile %50’lik bir hızlanma artışı görülür.
 • Pil tasarrufu özelliği ile pil ömrünüzde olumlu olarak artışa gider.
 • Tıpkı diğer yardımcı programlar gibi gereksiz çerez dosyaları ve yüklenen uygulamaları ortadan tamamen kaldırır.
 • RAM optimizasyonu ile bellek temizliği yapar.
 • Ayrıca uygulama yedekleme özelliği ile bir sorun oluştuğu zaman tabletinizdeki uygulamaları geri yüklemenize olanak sağlar.

[appbox googleplay com.netqin.mobileguard]

DU Speed Booster

tablet hızlandırma, tablet hızlandırma programları, telefon hızlandırma

Bu uygulama ile tablet yada telefonu tek bir dokunuşla hızlandırabiliyorsunuz. Uygulamanın iddiası tek bir dokunuş ile telefonun mevcut hızını, %60 oranında artırmak. Aynı zamanda “gereksiz dosya silici”  özelliğide var.

[appbox googleplay com.dianxinos.optimizer.duplay]

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu