Secure Shell Nedir? Nasıl Kullanılır?

Secure Shell Nedir? Nasıl Kullanılır?

SSH (Secure Shell) güvenli veri iletimi için kriptografik ağ protokolüdür. Konumuzu dağıtmadan kriptografik deyiminin ne olduğunu da kısaca açıklayalım ki kafamızda soru işareti kalmasın. Kriptografi, gizlilik, kimlik denetimi, bütünlük gibi bilgi güvenliği kavramlarını sağlamak için çalışan matematiksel yöntemler bütünüdür. Bu yöntemler, bir bilginin iletimi esnasında karşılaşılabilecek aktif ya da pasif ataklardan bilgiyi -dolayısıyla bilgi ile beraber bilginin göndericisi ve alıcısını da- koruma amacı güderler.

Bir başka deyişle kriptografi, okunabilir durumdaki bir bilginin istenmeyen taraflarca okunamayacak bir hale dönüştürülmesinde kullanılan tekniklerin tümü olarak da gösterilir. Ssh ile ağa bağlı olan iki bilgisayar arasında veri aktarımı güvenlik kanalı üzerinden güvensiz bir ağda yapılır. Bu durumda ağda Ssh ile haberleşen makinelerden biri ssh sunucusu diğeri ssh istemcisi olur. Bu protokol şartları SSH-1 ve SSH-2 olmak üzere iki önemli sürüm üzerinden birbirinden ayrılır.

Ssh kabuk hesabına erişim için Unix ve benzeri işletim sistemlerinde protokolün en iyi uygulaması olarak bilinir, ama aynı zamanda Windows üzerindeki hesaplara erişim için de kullanılabilir. Ssh Telnet ve diğer uzaktan kabuğa erişim yapan güvensiz protokollerin (Berkeley rsh ve rexec protokolü gibi) yerine güvenli veri iletimini sağlaması için tasarlanmıştır.

Özellikle bildiğiniz gibi Reseller müşterileri sunucularına bağlanabilmek için uzaktan yönetim programları kullanırlar. Herhangi bir yönetim işleminde bu uygulamalarla hostinglerine bağlanır ve gerekli komutlar ile sunucularını yönetebilirler. Herhangi bir saldırıda nerede olursanız olun sunucularınıza ulaşmak zorunda kalacaksınızdır. SSH uygulaması da bu anlamda sizlere çok yardımcı oluyor ve gerçekten çok kısa ve akılda kalıcı komutlar ile sunucunuz da istediğiniz yönetimi yapabilmenizi sağlıyor.

SSH ile uzaktaki sunucunuza bağlanabilmeniz için önce kimlik kanıtlaması için kullanılan açık anahtarlı şifreyi girmeniz gerekmektedir. Eğer uygulama içerisinde kullanıcı adı ve şifreyi doğru girmeyi başarırsanız yönetim yetkisine sahip olursunuz ve program sunucunuzu yönetmek için bir DOS ekranı açar ve gireceğiniz komutlar doğrultusunda işlem yapar. SSH, TCP portlarında taşınır ve X11 ile bağlantı sağlar. Aynı zamanda SSH tüneli ile sunucularınıza güvenlik duvarı sayesinde sürekli olarak güvenli bir bağlantı yapmanızı sağlar.

SSH Nasıl Kullanılır?

SSH ne yaptığınızı bildiğiniz sürece kolay ve kullanışlı bir programdır. Ancak eğer ilk defa kullanıyorsunuz sunucunuzda istenmedik sonuçlar doğrulmaması amacı ile kullanmadan önce bilgi edinmeniz gereken bir uygulamadır. SSH kullanımında yazacağınız komutlar çok önemlidir. En az 2-3 yerden kontrol etmeden herhangi bir komut yazmayın. Güvenli siteleri takip edin bu konuda. Hızlı bir yazılımdır herhangi bir giriş sorunu olduğunda hosting sahibinizle bunu görüşebilirsiniz. Putty bilinen bir program olduğundan dolayı sorunları ve hatalarının çözümlerini internette bir çok kaynakta bulmanız da kolay olacaktır .

Kaynak:

Yorum Yap