Android iPhone Hafıza Temizleme Yöntemleri

Android yada iPhone akıllı telefonunuzun depolama alanı dolmuş olabilir. Android iPhone hafıza temizleme yöntemleri ile bu sorunu giderebilirsiniz.

Günümüzde akıllı telefonların depolama kapasiteleri artmış olsa da, yetersiz depolama alanı hala pek çok kullanıcı için sorun olmaya devam ediyor. Hafıza beklenmedik bir anda dolunca yeni fotoğraf çekmek, müzik listeleri oluşturmak ve dahasını yapmak imkansız hale geliyor.

Android iPhone Hafıza Temizleme Yöntemleri

Sizler için Android iPhone Hafıza Temizleme Yöntemleri listesi hazırladık.

Listemizde Telefon Hafızasını Temizleme, telefonunuzda yer açmak için ufak ipuçları bulabileceksiniz. Sonuçta filmleri, dizileri silerek geniş alanlar yaratabileceğinizi bunun için telefon hafıza temizleme gerektiğini siz zaten biliyorsunuz.

Önbelleğe alınmış verileri silin

Telefonlarda bulunan uygulamaların önbellekleri, tarayıcıların önbellekleri gibi işlev görürler. Uygulamayı kullanırken daha hızlı bir deneyim sunmak adına küçük dosyalar kaydedilir.

Cihazlarınıza yüklediğiniz uygulama ve oyunları silseniz bile geride bıraktıkları dosyalar telefon hafızazını doldurmakta ve eğer cihazınızda yeteri kadar büyük bir depolama alanı yoksa bu dosyalar telefonunuzu yavaşlatabilmektedir.

Ön bellek dosyalarıyla uğraşmanız genellikle gerekmese de, bazen temizliği kendiniz yapmanız gerekebilir. Bu sayede bir süreliğine telefonda depolama alanı açabilir, bazı durumlarda bozulan ön bellek dosyalarını temizleyebilirsiniz.

Android ve iPhone’larda önbellek temizleme işlemleri için aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz.

iPhone Önbellek Temizleme

Android Önbellek Temizleme

Senkronize oynatma listelerini silin

Belki de sevdiğiniz müzikleri her yere taşıma tutkunuz akıllı telefonunuzun dolup taşma sebeplerinden birisidir. Spotify’da ana menüden kütüphanenize giderek yeşil renkteki senkronize edilmiş oynatma listelerini kaldırabilirsiniz.

spotify-muzik-silme.jpg

Aynı yöntemi Google Play Music‘te de Ayarlar kısmındaki ‘indirmeleri yönet’ seçeneğiyle uygulayabilirsiniz. Oynatma listesinin yanındaki turuncu renkteki tike basarsanız, istediğiniz listeleri, albümü ya da şarkıyı telefonunuzdan kaldırabilirsiniz. Benzer şekilde Apple Music’te de listelerinizi kaldırarak telefon hafızanızı rahatlatma Telefon Hafızasını Temizleme şansınız var.

Fotoğraf ve videoları silin

Özellikle sıkça 4K video çekenlerdenseniz, fotoğraf ve video silmek size hatrı sayılır miktarda alan kazandıracaktır. Eğer fotoğrafları kökünden silmeye kıyamıyorsanız Google Photos gibi bulut uygulamaları kullanarak, verileri telefonunuzun dahili depolama alanı dışında saklamayı tercih edebilirsiniz.

telefondan-fotograf-silme.jpg

Aynı yöntemi iCloud yedeklemeleriyle Apple’ın Fotoğraflar uygulamasında da gerçekleştirebilirsiniz ve fotoğraflarınızı başka yerde saklayarak, akıllı telefonunuzun depolama kapasitesini artırabilirsiniz.

Tarayıcı indirmelerini silin

İnternet üzerinden çokça dosya indirip daha sonra da unutuyor musunuz? Safkan Android’lerde “indirmeler” uygulaması olduğundan, buraya kısaca göz atarak silmeyi unuttuğunuz fotoğrafları, uygulamaları ve dosyaları görebilirsiniz. Artık ihtiyacınız olmayanları kaldırmayı unutmayın.

telefonda-tarayici-temizleme.jpg

iOS ise bildiğiniz gibi indirmeler konusunda biraz daha titiz ve kayıtlı fotoğraflar da zaten fotoğraf uygulamasında saklanıyor. Ayrıca web sitelerinin geçmişlerini, tarayıcı önbelleklerini de düzenli olarak temizlemeyi unutmayın.

Oynamadığınız oyunları silin

Merak edip indirdiğiniz onlarca oyun olduğunu biliyoruz ama kaldırmak neden bu kadar zor geliyor ki?

Belki farkında değilsiniz ama bir hevesle indirdiğiniz oyunlar, akıllı telefonunuzda ciddi bir yer kaplayabiliyorlar.Şimdi menünüzü kontrol edin ve bir bakın bakalım, oynamadığınız kaç tane oyun var?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu