Google Fotoğraflar Nedir? Nasıl Kullanılır?

google-fotograflariniz-bilmeniz-gereken-9-ozelligi-1_640x360

Google’ın Google IO 2015 etkinliğinde tanıttığı yeni servislerinden bir tanesi olan Google Fotoğraflar, gün geçtikçe hayatımıza daha da yerleşmeye başladı. Android cihazlarımızda yer alan standart galeri uygulamasının yerini alan servis, kullanıcılarına sunduğu pek çok özellik ile onların fotoğraf deneyimlerini daha da arttırıyor.

Her ne kadar Google Fotoğraflar çok fazla özelliğie sahip olmasına rağmen henüz pek çok kullanıcı servisin sunduğu bazı özelliklerin farkında değil. Mobil dünyada Android ve iOS versiyonları bulunan Google Fotoğraflar, masaüstü uygulamaıs ile bilgisayar kullanıcıları tarafından da kullanılabiliyor.

Fotoğraf yönetim sistemi olarak adlandırılan Google Photos, fotoğraf ve videolar için sunmuş olduğu sınırsız depolama alanı sayesinde özellikle çok fazla fotoğraf depolayan kullanıcıların şimdiden gözdesi olmayı başardı. Sınırsız olarak sunulan depolama alanı için fotoğraflar 16 MP ile sınırlandırılırken, videolar için bu sınır 1080p.

Kullandıkça sürekli yeni şeyler keşfedebileceğiniz Google Fotoğraflar’ın gözümüze çarpan en temel ve yararlı 9 özelliğini okuyarak servisi daha efektif kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kolay Fotoğraf ve Video Yükleme

google-fotograflariniz-bilmeniz-gereken-9-ozelligi-3

Mobil ve masaüstü uygulamaları arasında bulunan senkron özelliği dışında sürükle bırak desteği ile fotoğraf ve video yükleme imkanı sunan Google Fotoğraflar, fotoğraf ve video yükleme işlemlerini kolaylaştırarak kullanıcıların daha ilk aşamada uygulamayı sevmesini sağlıyor diyebilirim.

Tarayıcınız üzerinde ” https://photos.google.com/ ” adresi açıkken istediğiniz fotoğraf ve videoyu ister tekil olarka isterseniz de dosya halinde sürükleyerek sekmeye bırakarak yüklenmelerini sağlayabiliyorsunuz. Yüklemeler eş zamanlı olarak yapıldığı için yükleme işlemi sırasında zamandan da tasarruf edebiliyorsunuz.

Aynı Fotoğrafların Otomatik Silinmesi

Eğer Google Fotoğraflar’a aynı fotoğrafı birdne fazla yüklerseniz bunu anlayarak fazla olanları otomatik olarka silen uygulama, böylelikle herfotoğrafı yalnızca bir adet depoluyor. Ufak da olsa karışıklığı engellemek için güzel bir özellik olan kopyaları silme sayesinde tüm fotoğraflarınızdan sadece bir adet yer alır. Tespit edilen kopyaların fazla olanları otomatik olarak silinir ve bu işlem belirli zaman aralıkları ile sürekli yineler.

Yüksek Kalite Ayarları

google-fotograflariniz-bilmeniz-gereken-9-ozelligi-4

Google Fotoğraflara fotoğraf yüklemeden tam sürükleyip sekmeye bıraktığınızda karşınıza gelen bir ayar seçeneği bulunuyor. Buradaki seçeneğin yüksek kalite olmasına kesinlikle dikkat edin çünkü bu şekilde yükleyeceğiniz fotoğraf ve videolar Google hesabınıza ait depolama alanınızı kullanmayarak ücretsiz olarak depolanıyor. Eğer diğer seçenek olan orijinali seçerseniz, bu şekilde yükleyeceğiniz fotoğraf ve videolar Google hesabınıza ait olan 15 GB’lık depolama alanınız içerisine depolanmaktadır.

Uygulamanın mobil versiyonuna ilk giriş yaptğınızda Google bu ayarı seçmeniz için otomatik olarak size soruyor. Eğer web üzerinden giriş yaparsanız ya ilk fotoğrafı yüklerken ya da ayarlar menüsünden gerekli kalite ayarını seçebiliyorsunuz.

1 2 3Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu