Android Telefonlarda Veriler Silinmeden Format Atma

Android Telefonlarda Veriler Silinmeden Format Atma,Android uygulamaları silmeden format atmak,Telefonun içindekiler silinmeden Format Atma,Telefonda hiçbir şey silmeden Format Atma

Son güncelleme: 21 Temmuz 2020

Bu yazımızda telefonda kasma, donma ve virüs problemi yaşayanlar için Android telefonlarda veriler silinmeden format atma, kişisel dosyaları kaybetmeden sıfırlama nasıl yapılır anlatacağız.

Telefonunuzda kasma, donma, takılma, geç açılma ve virüs bulaşması gibi sorunlardan muzdarip iseniz ve telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmek istiyorsanız ve bunun yanında kişisel verilerinize bir şey olmasın diyorsanız telefon şifreleme yöntemi ile Android telefona format atmanız gerekecek.

Şimdi telefondaki videolar ve fotoğraflar silinmeden telefona format atma nasıl yapılır bakalım!

Android Telefonlarda Veriler Silinmeden Format Atma

Kişisel verilerden olan rehber, mesajlar, fotoğraflar, videolar ve diğer belgeleriniz format ile birlikte silinmeyecek, ve telefonu bilgisayara yedeklemenize gerek kalmadan fabrika ayarlarına gönderebileceksiniz.

Android telefonun içindekiler silinmeden format atma işlemini Şifreleme yöntemi ile yapacaksınız.

Android şifreleme işlemine başlamadan önce bataryanızın tam dolu olmasına dikkat edin. Yaklaşık bir saat kadar süren şifreleme işlemi boyunca telefonunuzu şarjdan çıkarmayın. Şifreleme ile Hesaplar, Ayarlar, Uygulamalar, Uygulama verileri, Medya verileri (Resim Müzik vb.), Diğer kişisel belge ve dosyalar tamamı ile koruma altına alınır.

Şifreleme bölümüne ulaşmak için telefonunuz ile Menü > Ayarlar > Güvenlik > Telefonu şifreleme yolunu izlemek gerekiyor.

Android Telefonlarda Veriler Silinmeden Format Atma

Daha sonra telefonumuzu şarja taktıktan sonra ekranın altında yer alan Telefonu şifrele butonuna tıklayarak şifreleme işlemini başlatıyoruz.

Format atma normalde tüm verilerimizi silmese de, kişisel verilerimizi büyük oranda koruyan bir işlemdir. Şimdi şifreleme ile format atma işleminin ikinci adımında telefonumuzu fabrika verilerine sıfırlayacağız.

Telefonu fabrika verilerine sıfırlama için;

1 Menü > Ayarlar > Yedekle ve sıfırla yolunu izleyerek fabrika ayarlarına döndürme işlemini başlatıyoruz.

2 Açtığımız ekranda isterseniz Verilerimi yedekle diyerek telefon verilerini ve ayarları Google sunucularında saklayabilirsiniz.

3 Fabrika verilerine sıfırlama için ekranın en altındaki seçenek olan Fabrika verilerine sıfırla seçeneğine tıklayarak format atma işlemine başlayabilirsiniz.

Android Telefonlarda Veriler Silinmeden Format Atma

Bu işlem verilerinizi iki katmanlı şekilde korumaktadır. Eğer isterseniz, hesabınızı koruma amacı ile telefonu tekrar fabrika verilerine sıfırlayabilirsiniz. Ya da korumayı arttırmak için üç dört kere daha fabrika verilerine sıfırlama yapabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi telefonumuzdaki verileri temizlemek biraz karışık görünse de çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Ancak verileri silmekten ya da saklamaktan çok hangi verilerinizi telefonunuzda sakladığınız önemlidir. Sizlere önemli bulduğunuz verileri telefonda kullanmamanızı öneriyoruz. Bu şekilde çok daha güvende olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm teknolojik aletlerde olduğu gibi, akıllı telefonlarda da zaman bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemleri çözmek ve cihazı bir nebze de olsa ilk alındığı ilk haline getirmek için, format olarak adlandırılan telefonu sıfırlama işlemi yapılıyor.
Ayrıca telefonunuzda virüslere bağlı olarak reklamlar çıkıyor olabilir bu durumda telefonunuzu yavaşlatarak, kullanım kalitenizi düşüreceğinden, format atmak gerekebilir.

Android telefonunuza format işlemi yaptığınız takdirde, telefonunuzdaki tüm bilgilerin sıfırlandığı ve telefonun ilk satın alındığı hali gibi olacağını unutmayın. Bu sebeple, telefonda sizin için önemli olan fotoğraf, video ve çeşitli dosyaları mutlaka format atmadan önce başka bir cihaza yedekleyin.>br>Format atmadan önce dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise, operatörünüzün sunduğu servisler ile cihazınızın tam bağlantı kurup kurmadığıdır. Cihazınız format işleminden sonra hattınızı tanıyacak mı tanımayacak mı, bu konu telefonunuzu tekrar kullanabilmeniz gereklidir.

Android işletim sistemli telefonunuza format atmak için 2 yöntem mevcut bunlardan birincisi, telefonu fabrika ayarlarına geri götürmek, diğeri ise hard format olarak anılan yöntem...

Android telefon sıfırlama için; Ayarlar > Genel Yönetim (Sistem) > Sıfırlama yolunu izleyin. Burada 3 farklı seçenek karşınıza çıkacak.

Bu seçenek telefondaki ayarları ilk açıldığı andaki yani kutusundan ilk çıktığı andaki haline getirir.

Bu seçenek ise telefonun ağ ayarlarının sıfırlanmasını sağlar.

Bu seçenek ise teleondaki tüm ayarları sıfırlar ve dökümanları siler. Bu işlemler rehber, resimler, videolar, mesajlar, uygulamalar ve uygulama verileri gibi cihaz hafızasındaki tüm verileri sileceğinden yedek almanızı öneriyoruz.

2 yorum

Allah ne muradın varsa versin tuttuğun altın olsun eyw çok sağol bitanesin

kuzenler  -  6 Aralık 2019 / 16:05

Allah ne muradın varsa versin tuttuğun altın olsun eyw çok sağol bitanesin

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol