Android Telefonlarda Veriler Silinmeden Format Atma

Android Telefonlarda Veriler Silinmeden Format Atma

Android Telefonlarda Veriler Silinmeden Format Atma, kişisel verileri kaybetmeden sıfırlama nasıl yapılır yazımızda bulabilirsiniz.

Android telefonların fabrika ayarlarına döndürülmesi durumunda kişisel verilerin silinmediği artık bir gerçek. Eğer Android telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmek istiyorsanız ve kişisel verilerinize bir şey olmasın istiyorsanız telefon şifreleme yöntemi ile format atmanız gerekecek.

Android Telefonlarda Veriler Silinmeden Format Atma Nasıl yapılır ?

Kişisel verilerden olan rehber, mesajlar, fotoğraflar, videolar ve diğer belgeleriniz format ile birlikte silinmeyecek. Telefonu bilgisayara yedeklemenize gerek kalmadan fabrika ayarlarına gönderebileceksiniz. Peki Android Telefonlarda Veriler Silinmeden Format Atma nasıl yapılacak?

Android Telefonlarda Veriler Silinmeden Format Atma işlemini Şifreleme yöntemi ile yapacaksınız.

Android Şifreleme Nasıl Yapılır ?

Bu işlemi yapmadan önce bataryanızın tam dolu olmasına dikkat edin. Yaklaşık bir saat kadar süren şifreleme işlemi boyunca telefonunuzu şarjdan çıkarmayın. Şifreleme ile Hesaplar, Ayarlar, Uygulamalar, Uygulama verileri, Medya verileri (Resim Müzik vb.), Diğer kişisel belge ve dosyalar tamamı ile koruma altına alınır.

Şifreleme bölümüne ulaşmak için telefonunuz ile Menü > Ayarlar > Güvenlik > Telefonu şifreleme yolunu izlemek gerekiyor.

Android Telefonlarda Veriler Silinmeden Format Atma

Daha sonra telefonumuzu şarja taktıktan sonra ekranın altında yer alan Telefonu şifrele butonuna tıklayarak şifreleme işlemini başlatıyoruz.

Format atma normalde tüm verilerimizi silemese de, kişisel verilerimizi büyük oranda koruyan bir işlemdir. Şimdi şifreleme ile format atma işleminin ikinci adımında telefonumuzu fabrika verilerine sıfırlayacağız.

Fabrika verilerine sıfırlama nasıl yapılır?

Fabrika verilerine sıfırlama için telefonumuzdan Menü > Ayarlar > Yedekle ve sıfırla yolunu izleyerek fabrika ayarlarına döndürme işlemini başlatıyoruz.

Açtığımız ekranda isterseniz Verilerimi yedekle diyerek telefon verilerini ve ayarları Google sunucularında saklayabilirsiniz.

Fabrika verilerine sıfırlama için ekranın en altındaki seçenek olan Fabrika verilerine sıfırla seçeneğine tıklayarak format atma işlemine başlayabilirsiniz.

Android Telefonlarda Veriler Silinmeden Format Atma

Bu işlem verilerinizi iki katmanlı şekilde korumaktadır. Eğer isterseniz, hesabınızı koruma amacı ile telefonu tekrar fabrika verilerine sıfırlayabilirsiniz. Ya da korumayı arttırmak için üç dört kere daha fabrika verilerine sıfırlama yapabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi telefonumuzdaki verileri temizlemek biraz karışık görünse de çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Ancak verileri silmekten ya da saklamaktan çok hangi verilerinizi telefonunuzda sakladığınız önemlidir. Sizlere önemli bulduğunuz verileri telefonda kullanmamanızı öneriyoruz. Bu şekilde çok daha güvende olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

30 yorum

  1. Allah ne muradın varsa versin tuttuğun altın olsun eyw çok sağol bitanesin

  2. Yanlışlıkla fabrika ayarlarına geri dön’e bastım eski haline nasıl getiririm yardım edin

  3. Harika siniz Allah razı olsun sorunum çözüldü çok teşekkür ler artık sürekli ziyaretciniz olcam

  4. Nasıl hiç bir şey silinmeden format attınızmı oyun bile lütfen cevap bekliom

  5. aynı sizin gösterdiğiniz şekilde ilk başta şifreleme yaptım sonrasında ise format attım ama telefonumdaki herşey silindi yardımcı olun lütfen

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?