Android Telefonlarda Veriler Silinmeden Format Atma Nasıl Yapılır?

Android telefonlarda veriler silinmeden format atma işlemi ile telefonda kasma, donma ve virüs problemi yaşayanlar kişisel dosyaları kaybetmeden telefonlarını sıfırlayabilirler.

Telefonunuzda kasma, donma, takılma, geç açılma ve virüs bulaşması gibi sorunlardan müzdaripseniz ve telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmek istiyorsanız ve bunun yanında kişisel verilerinize bir şey olmasın diyorsanız telefon şifreleme yöntemi ile telefonun içindekiler silinmeden format atma işlemini yapabilirsiniz.

İster Android isterse IOS cihazlar olsun format attığınızda cihaz içerindeki neredeyse tüm veriler silinir. (Bakınız: Telefona format atınca neler silinir?)

Verileri kaybetmeden format atma işlemine başlamadan önce her ihtimale karşı mutlaka dosyalarınızı tam yedeğini alın.

Telefon yedeğinizi buradaki yazımızda bulunan yedekleme uygulamaları ile yada buradaki yazımızdaki yöntemlerle program kullanmadan alabilirsiniz.

Şimdi telefonlarda veriler silinmeden format atma nasıl yapılır bakalım!

Android telefonlarda veriler silinmeden format atma

Android telefonlarda veriler silinmeden format atma işlemini şifreleme yöntemi ile yapacaksınız.

Kişisel verilerden olan rehber, mesajlar, fotoğraflar, videolar ve diğer belgeleriniz format ile birlikte silinmeyecek, ve telefonu bilgisayara yedeklemenize gerek kalmadan fabrika ayarlarına döndürebileceksiniz. Şifreleme ile Hesaplar, Ayarlar, Uygulamalar, Uygulama verileri, Medya verileri (Resim Müzik vb.), Diğer kişisel belge ve dosyalar tamamı ile koruma altına alınır.

Android şifreleme işlemine başlamadan önce bataryanızın tam dolu olmasına dikkat edin.

Android şifreleme bölümüne ulaşmak için:

  • Menü > Ayarlar > Güvenlik > Telefonu şifreleme bölümüne girin.

Android Telefonlarda Veriler Silinmeden Format Atma

Daha sonra telefonumuzu şarja taktıktan sonra ekranın altında yer alan Telefonu şifrele butonuna tıklayarak şifreleme işlemini başlatın.

Yaklaşık bir saat kadar süren şifreleme işlemi boyunca telefonunuzu şarjdan çıkarmayın.

Telefona format atma normalde tüm verilerimizi silmese de, kişisel verilerimizi büyük oranda koruyan bir işlemdir. Şimdi şifreleme ile format atma işleminin ikinci adımında telefonumuzu fabrika verilerine sıfırlayacağız.

Telefonu fabrika ayarlarına sıfırlama için;

  1. Menü > Ayarlar > Yedekle ve sıfırla yolunu izleyerek fabrika ayarlarına döndürme işlemini başlatıyoruz.
  2. Açtığımız ekranda isterseniz Verilerimi yedekle diyerek telefon verilerini ve ayarları Google sunucularında saklayabilirsiniz.
  3. Fabrika verilerine sıfırlama için ekranın en altındaki seçenek olan Fabrika verilerine sıfırla seçeneğine tıklayarak format atma işlemine başlayabilirsiniz.

Android Telefonlarda Veriler Silinmeden Format Atma

Bu işlem verilerinizi iki katmanlı şekilde korumaktadır. Eğer isterseniz, hesabınızı koruma amacı ile telefonu tekrar fabrika verilerine sıfırlayabilirsiniz. Ya da korumayı arttırmak için üç dört kere daha fabrika verilerine sıfırlama yapabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi telefonumuzdaki verileri temizlemek biraz karışık görünse de çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Ancak verileri silmekten ya da saklamaktan çok hangi verilerinizi telefonunuzda sakladığınız önemlidir. Sizlere önemli bulduğunuz verileri telefonda kullanmamanızı öneriyoruz. Bu şekilde çok daha güvende olabilirsiniz.

Android telefonlarda veriler silinmeden format atma yazımız sona erdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu