e

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise ne yapılır?Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise ne yapılır?

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise ne yapılır?

Klavyenizin w,u,ı,ş,r,d,f,esc, Q,e,t,y,i,o,p,a,S,g,h,c ve diğer tuşları basmıyor olabilir. Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise ne yapılır?

Bilgisayar yada Laptop klavyesinde bazı tulşar çalışmıyor ise hemen klavyede bir sorun olduğu, klavyenizin bozulduğunu ve değiştirmeniz gerektiği aklınıza gelmesin.

Öncelikle kontrol etmeniz bazı fonksiyonlar bulunmaktadır. Bu fonksiyonları kontrol ettiğiniz zaman bilgisayarın klavyesinin bozulduğu ve ayarlarından kaynaklı çalışmadığını anlayabilirsiniz.

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise ne yapılır?

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor sorunu ve çözümü için size bazı yöntemler önereceğim. Bu yöntemler işe yaramaz ise yeni bir klavye almanız gerekebilir.

Klavye Düzgün Takılmış mı?

Önereceğim birinci yöntem klavyenin bilgisayara doğru bir şekilde takılıp takılmadığını kontrol etmeniz olacaktır. Eğer USB ile bilgisayara takıyorsanız, başka bir USB bağlantısına takarak deneyiniz. Düzgün çalışma ihtimali vardır.

Masaüstü bilgisayarlarda Ps2 slotlarda socketlerin oturmaması veya eğilmesinden dolayı klavyenin tamamen çalışmama veya bazı tuşlarının çalışmadığı görülebiliyor. Laptop’larda aynı şekilde Socket tam oturmadığı zaman bazı tuşlar basmıyor. Öncelikle teknik bilginiz varsa klavyenizi açıp tam olarak takılı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Klavye Sürücüleri yüklü mü?

İkinci önerim klavyenizin sürücüsünü güncellemek ve bilgisayarı yeniden başlatmaktır.

Eğer bu işe yaramazsa, klavyenizde Ctrl veya Shift gibi bazı tuşlar takılı kalmışmı diye kontrol edin. Takılı kalan varsa, elinizle yukarı doğru çekerek düzeltmeye çalışın.

Klavye Yapılandırması istediğiniz gibi mi?

Üçüncü önerim ise Denetim Masasına girmek, oradan Dil Seçeneklerine girmek ve Seçenekler linkine tıkladıktan sonra karşınıza gelecek pencereden yeni giriş yöntemi ekle diyerek F klavyeyi seçmektir. Böylece Q klavyeyi F klavye yapmış olacaksınız ve tuşlarınız tekrar doğru bir şekilde çalışabilir.

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise ne yapılır?

Klavye’ye sıvı teması oldu mu?

Bunun haricinde sıvı teması Klavye için büyük bir sorundur. Tuşlar elektriksel zar denilen bağlantı yolları ile bağlandığı için sıvıyla temas arıza yapıyor.Sıvı teması olduysa ilk zamanlarda klavyeniz çalısabilir ama zaman geçtikçe bazı tuşların basmadığını göreceksiniz. Bunun için klavyenizi tamamen söküp tuşların bulundugu bölümleri tek tek temizlemeniz gerekir.

Klavye’nize bakım yapın

Klavyede bulunan çalışmayan tuşlar için öncelikle tuşları çıkartarak alt tabanlarında herhangi bir kir ya da ek madde girip girilmediği kontrol edilmelidir.   Hazırlayacağınız az sabunlu bir su içerisine atacağınız tuşlar belirli bir süre bekledikten sonra çıkartıp iyice kurumalarını bekleyin. Klavyenin tuşlarından arda kalan kısmına da aynı şekilde sulu temizlik yaptıktan sonra kurulmalarını bekliyoruz.

Mekanik bir sorun yok ise bu yöntem klavyenizi ilk gün ki hale getirecektir

Klavye Testi yapın

Bilgisayarınızın Klavyesini Kolayca Test Etmek isterseniz PassMark KeyboardTest uygulamasını kullanabilirsiniz. PassMark KeyboardTest klavyenizdeki tuşları çabuk bir şekilde kontrol etmenize yardımcı olan bir donanım test programıdır.

Tuşların fonksiyonlarınıda denetleebildiğiniz bu programda, klavyenizin üstündeki ledleride kontrol edebiliyorsunuz. Klavyenizin oluşturduğu tarama kodlarının ve tuşlama hızınıda ölçebiliyorsunuz.

PassMark KeyboardTest programını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Klavye ile ilgili  Klavyedeki (F) Fonksiyon Tuşlarının GörevleriKlavye Üzerindeki Tuşlar Ve Görevleri Nelerdir?  En Çok Kullanılan Klavye Kısayol Tuşları  yazılarımızada bakabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

48 yorum

 1. klavyede bazı tuşlar bazen çalışıyor bazen çalışmıyordu. Ellerinize sağlık çok işime yaradı.

 2. laptop klavye tuşları basmıyor nasıl düzelir diye arayıştaydım. Çok işime yaradı tşk

 3. Telefonumda bir kaç sorunum vardı teknolojidolabi.com sitesi sayesinde bu sorunlardan kurtuldum Teşekkürler.

 4. Aramadığım yer kalmadı keşke daha önce sitenizi ziyaret etseydim

 5. Sorduğum sorulara verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

 6. bimden trust zıva gaming klavye aldım fakat
  bazı tuşları çalışmıyor w,s,2, tuşları çalışmıyor lütfen acil yardım edin :(

 7. Bim’den Trust zıva gaming klavye aldım eve geldim taktım bazı tuşları çalışmıyor. Daha tertemiz yeni aldım acil yardım edin noluuur :(

 8. Aramadığım yer kalmadı keşke daha önce sitenizi ziyaret etseydim

 9. internette neredeyse her yerde aynı şey var ama buradaki çözümler çok farklı teşekkürler

 10. Aramadığım yer kalmadı keşke daha önce sitenizi ziyaret etseydim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın