Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise ne yapılır?

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor yada bazen çalışıyor bazen çalışmıyor ise sorununun çözümü için size bazı yöntemler önereceğiz.

Bilgisayar yada Laptop klavyede w,u,ı,ş,r,d,f,esc, Q,e,t,y,i,o,p,a,S,g,h,c tuşları yada klavyede bazı tuşlar çalışmıyorsa bu sorunu çözebilmek için yapabileceğiniz bir kaç işlem var.

Masaüstü bilgisayar yada laptop klavye tuşları basmıyor (örneğin klavyenizin w,u,ı,ş,r,d,f,esc, Q,e,t,y,i,o,p,a,S,g,h,c ve diğer tuşları ) ise hemen klavyede bir sorun olduğu, klavyenizin bozulduğunu ve değiştirmeniz gerektiği aklınıza gelmesin.

Bazı klavye tuşları (işlev tuşları değil) basıldığında istenen eylemi gerçekleştirmez. Klavye sorunları için arıza giderme işlemlerine başlamadan önce kontrol etmeniz gereken bazı fonksiyonlar bulunmaktadır. Bu fonksiyonları kontrol ettiğiniz zaman bilgisayarın klavyesinin bozulduğu ve ayarlarından kaynaklı çalışmadığını anlayabilirsiniz.

Bu yazımızda masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda sıkça rastlanan Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor yada bazen çalışıyor bazen çalışmıyor sorunu için çözüm yöntemleri önereceğiz.

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor, ne yapabilirim?

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor yada bazen çalışıyor bazen çalışmıyor ise sorununun çözümü için:

 • Klavye bağlantılarını kontrol edebilir,
 • Klavye sürücüsünü güncelleyebilir,
 • Klavye yapılandırmasını kontrol edebilir,
 • Klavyede yapışkan tuşları kapatabilir,
 • Klavye sıvı temasını giderebilir,
 • Klavye testi yapabilir
 • ve son olarak da Klavye bakımı yapabilirsiniz.

Klavye düzgün takılmış mı?

Önereceğim birinci yöntem klavyenin bilgisayara doğru bir şekilde takılıp takılmadığını kontrol etmeniz olacaktır. Bilgisayarınızda kullanmış olduğunuz soketin ana cihaza tam oturmadığı durumlarda, klavyenizdeki bazı tuşların çalışmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Masaüstü bilgisayarlarda slotlarda soketlerin oturmaması veya eğilmesinden dolayı klavyenin tamamen çalışmama veya bazı tuşlarının çalışmadığı görülebiliyor.

Eğer klavyenizi USB ile bilgisayara takıyorsanız, başka bir USB bağlantısına takarak deneyiniz. Düzgün çalışma ihtimali vardır.

Laptop’larda aynı şekilde Soket tam oturmadığı zaman bazı tuşlar basmıyor olabilir. Öncelikle teknik bilginiz varsa klavyenizi açıp tam olarak takılı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Klavye sürücüleri düzgün yüklenmiş mi ?

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor sorununun çözümü için İkinci önerim klavyenizin sürücüsünü güncellemek ve bilgisayarı yeniden başlatmaktır.

Yapmanız gereken şey:

 • Windows Arama çubuğuna Denetim Masası yazarak girmek,
 • Burada bulunan Aygıt Yönetici kısmına tıklamak,
 • Açılan pencerede klavyenizi bularak mouse ile sağ tıklayıp Sürücüyü Güncelleştir komutunu vermek.

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise ne yapılır?

Bu şekilde klavyenizin sürücüleri güncellenecektir.

Eğer bu işe yaramazsa, klavyenizde Ctrl veya Shift gibi bazı tuşlar takılı kalmış mı diye kontrol edin. Takılı kalan varsa, elinizle yukarı doğru çekerek düzeltmeye çalışın.

Klavye yapılandırması düzgün mü?

klavyede bazı tuşlar çalışmıyor sorunu çözümü için Üçüncü önerim ise klavye dilini kontrol etmeniz.

 • Windows Arama çubuğuna Denetim Masası yazarak girin.
 • Dil seçeneklerini seçin.
 • Yeni giriş yöntemi ekleyerek F klavyeyi seçin.

Böylece Q klavyeyi F klavye yapmış olacaksınız ve tuşlarınız tekrar doğru bir şekilde çalışabilir.

Yapışkan tuşlar açık mı?

Yapışkan tuşlar seçeneğini aktif hale getirdiyseniz, bu özellik klavyenizde belirli tuşların kullanılmasını engelleyebilmektedir. Dolayısı ile seçeneği pasif hale getirmeniz, aygıtınızın eski şekline dönmesine yardımcı olabilir.

Yapışkan tuşları devre dışı bırakmak için;

 • Denetim Masası > Tüm Denetim Masası Öğeleri > Erişim Kolaylığı Merkezi > Yapışkan Tuşları Ayarla işlemi üzerinden karşımıza çıkan pencerede;
 • Yapışkan Tuşları Etkinleştir” yanında kutu içerisindeki tik kaldırdığınız zaman yapışkan tuşları devre dışı bırakmış olursunuz.

Yapışkan tuşlar ile ilgi daha ayrıntılı bilgileri buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Klavyede sıvı teması var mı?

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor sorununu yukarıdaki yöntemler de çözemediyse, olası neden sıvı dökülmesinin klavyenizin bir kısmına zarar vermiş olmasıdır. Sıvı teması Klavye için büyük bir sorundur. Tuşlar elektriksel zar denilen bağlantı yolları ile bağlandığı için sıvıyla temas arıza yapıyor.

Sıvı teması olduysa ilk zamanlarda klavyeniz çalışabilir, ama zaman geçtikçe bazı tuşların basmadığını göreceksiniz. Bunun için klavyenizi tamamen söküp tuşların bulunduğu bölümleri tek tek temizlemeniz gerekir.

Sıvı dökülmesi garanti kapsamında değildir ve sadece ücretli bir onarımla veya bir USB klavye kullanılarak çözülebilir.

Klavye bakımı nasıl yapılır?

Klavyede bulunan çalışmayan tuşlar için öncelikle tuşları çıkartarak yani klavye tuşlarını sökerek alt tabanlarında herhangi bir kir ya da ek madde girip girilmediği kontrol edilmelidir.

Tuşlarının sökülüp sökülmediğini öğrenmek için laptop modelinizi internette aratın. Bazı laptop modellerinde tuşlar nazik bir şekilde sökülebilir, bu sayede tuşların altına ulaşabilirsiniz. Ancak bazı laptopların tuşları sökülebilir değildir.

Sökülebilir olsalar dahi tuşlar klavye üzerine kolaylıkla kırılabilecek küçük plastik parçalarla tutturulmuştur. Klavyenize zarar vermemek adına, çok kirli olmadığı takdirde tuşlarınızı sökmekten kaçının.

Klavye tuşlarını nazik bir şekilde küçük bir alet yardımı ile sökün. Aletin ucunu tuşun altına doğru sürün ve hafifçe yukarı doğru kaldırın. Tuş kolaylıkla yerinden çıkacaktır. Eğer çıkmıyorsa zorlamayın, aksi takdirde klavyenize geri dönüşü olmayan bir hasar verebilirsiniz.

Hazırlayacağınız az sabunlu bir su içerisine atacağınız tuşlar belirli bir süre bekledikten sonra çıkartıp iyice kurumalarını bekleyin. Klavyenin tuşlarından arda kalan kısmına da aynı şekilde sulu temizlik yaptıktan sonra kurulmalarını bekliyoruz.

Mekanik bir sorun yok ise bu yöntem klavyenizi ilk gün ki hale getirecektir

Klavye testi nasıl yapılır?

Bilgisayarınızın klavyesini test etmek isterseniz PassMark KeyboardTest uygulamasını kullanabilirsiniz. PassMark KeyboardTest klavyenizdeki tuşları çabuk bir şekilde kontrol etmenize yardımcı olan bir donanım test programıdır.

Tuşların fonksiyonlarını da denetleyebildiğiniz bu programda, klavyenizin üstündeki ledleri de kontrol edebiliyorsunuz. Klavyenizin oluşturduğu tarama kodlarının ve tuşlama hızını da ölçebiliyorsunuz.

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise ne yapılır?

PassMark KeyboardTest programını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor yada bazen çalışıyor bazen çalışmıyor yazımız sona erdi.

Masaüstü yada Laptop bilgisayar klavyesinde harf yerine rakam  yazma sorununun çözüm yolunu merak ediyorsanız, gerekli bilgiyi buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor sorunu hakkında ne düşündüğünüzü gerçekten çok merak ediyoruz ve aşağıda yer alan yorum alanında paylaşmanızı bekliyoruz. Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor hakkındaki yorumlarınıza anında dönüş yaparak fikirlerinize cevap vermeyi bekliyor olacağız.

Klavye tuşları neden basmaz?

Masaüstü bilgisayar yada laptop klavye tuşları basmıyor (örneğin klavyenizin w,u,ı,ş,r,d,f,esc, Q,e,t,y,i,o,p,a,S,g,h,c ve diğer tuşları ) ise hemen klavyede bir sorun olduğu, klavyenizin bozulduğunu ve değiştirmeniz gerektiği aklınıza gelmesin.

Klavye tuşları nasıl sökülür?

Klavye tuşlarını nazik bir şekilde küçük bir alet yardımı ile sökün. Aletin ucunu tuşun altına doğru sürün ve hafifçe yukarı doğru kaldırın. Tuş kolaylıkla yerinden çıkacaktır.

Klavye tuşlarının çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol ederim?

Bilgisayarınızın klavyesini test etmek isterseniz PassMark KeyboardTest uygulamasını kullanabilirsiniz. PassMark KeyboardTest klavyenizdeki tuşları çabuk bir şekilde kontrol etmenize yardımcı olan bir donanım test programıdır.

Klavye tuşları neyle yıkanmalı?

Hazırlayacağınız az sabunlu bir su içerisine atacağınız tuşlar belirli bir süre bekledikten sonra çıkartıp iyice kurumalarını bekleyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu