1. Ana Sayfa
  2. Windows
  3. Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise ne yapılır?

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise ne yapılır?

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise ne yapılır? 2
1

Bu yazımızda Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor yada bazen çalışıyor bazen çalışmıyor sorunu nasıl çözülür?

Bilgisayar yada laptop klavye tuşları basmıyor (örneğin klavyenizin w,u,ı,ş,r,d,f,esc, Q,e,t,y,i,o,p,a,S,g,h,c ve diğer tuşları ) ise hemen klavyede bir sorun olduğu, klavyenizin bozulduğunu ve değiştirmeniz gerektiği aklınıza gelmesin.

Klavye sorunları için arıza giderme işlemlerine başlamadan önce kontrol etmeniz bazı fonksiyonlar bulunmaktadır. Bu fonksiyonları kontrol ettiğiniz zaman bilgisayarın klavyesinin bozulduğu ve ayarlarından kaynaklı çalışmadığını anlayabilirsiniz.

Masaüstü yada Laptop bilgisayar klavyesinde harf yerine rakam  yazma sorununun çözüm yolunu merak ediyorsanız, gerekli bilgiyi buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor sorunu çözümü

Klavyede bazı tuşlar bazen çalışıyor bazen çalışmıyor ise sorununun çözümü için size bazı yöntemler önereceğim.

Klavye düzgün takılmış mı?

Önereceğim birinci yöntem klavyenin bilgisayara doğru bir şekilde takılıp takılmadığını kontrol etmeniz olacaktır. Bilgisayarınızda kullanmış olduğunuz socketin ana cihaza tam oturmadığı durumlarda, klavyenizdeki bazı tuşların çalışmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Eğer USB ile bilgisayara takıyorsanız, başka bir USB bağlantısına takarak deneyiniz. Düzgün çalışma ihtimali vardır.

Masaüstü bilgisayarlarda Ps2 slotlarda socketlerin oturmaması veya eğilmesinden dolayı klavyenin tamamen çalışmama veya bazı tuşlarının çalışmadığı görülebiliyor.

Laptop’larda aynı şekilde Socket tam oturmadığı zaman bazı tuşlar basmıyor olabilir. Öncelikle teknik bilginiz varsa klavyenizi açıp tam olarak takılı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Klavye sürücüleri düzgün yüklenmiş mi ?

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor sorununun çözümü için İkinci önerim klavyenizin sürücüsünü güncellemek ve bilgisayarı yeniden başlatmaktır.

Eğer bu işe yaramazsa, klavyenizde Ctrl veya Shift gibi bazı tuşlar takılı kalmışmı diye kontrol edin. Takılı kalan varsa, elinizle yukarı doğru çekerek düzeltmeye çalışın.

Klavye yapılandırması düzgün mü?

Üçüncü önerim ise Denetim Masasına girmek, oradan Dil Seçeneklerine girmek ve Seçenekler linkine tıkladıktan sonra karşınıza gelecek pencereden yeni giriş yöntemi ekle diyerek F klavyeyi seçmektir.

Böylece Q klavyeyi F klavye yapmış olacaksınız ve tuşlarınız tekrar doğru bir şekilde çalışabilir.

Yapışkan tuşlar açık mı?

Yapışkan tuşlar seçeneğini aktif hale getirdiyseniz, bu özellik klavyenizde belirli tuşların kullanılmasını engelleyebilmektedir. Dolayısı ile seçeneği pasif hale getirmeniz, aygıtınızın eski şekline dönmesine yardımcı olabilir.

Yapışkan tuşları devre dışı bırakmak için Denetim Masası > Tüm Denetim Masası Öğeleri > Erişim Kolaylığı Merkezi > Yapışkan Tuşları Ayarla işlemi üzerinden karşımıza çıkan pencerede;

Yapışkan Tuşları Etkinleştir” yanında kutu içerisindeki tik kaldırdığınız zaman yapışkan tuşları devre dışı bırakmış olursunuz.

Yapışkan tuşlar ile ilgi daha ayrıntılı bilgileri buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Klavyede sıvı teması var mı?

Bunun haricinde sıvı teması Klavye için büyük bir sorundur. Tuşlar elektriksel zar denilen bağlantı yolları ile bağlandığı için sıvıyla temas arıza yapıyor.

Sıvı teması olduysa ilk zamanlarda klavyeniz çalışabilir, ama zaman geçtikçe bazı tuşların basmadığını göreceksiniz. Bunun için klavyenizi tamamen söküp tuşların bulundugu bölümleri tek tek temizlemeniz gerekir.

Klavye bakımı nasıl yapılır?

Klavyede bulunan çalışmayan tuşlar için öncelikle tuşları çıkartarak alt tabanlarında herhangi bir kir ya da ek madde girip girilmediği kontrol edilmelidir.

Hazırlayacağınız az sabunlu bir su içerisine atacağınız tuşlar belirli bir süre bekledikten sonra çıkartıp iyice kurumalarını bekleyin. Klavyenin tuşlarından arda kalan kısmına da aynı şekilde sulu temizlik yaptıktan sonra kurulmalarını bekliyoruz.

Mekanik bir sorun yok ise bu yöntem klavyenizi ilk gün ki hale getirecektir

Klavye testi programı

Bilgisayarınızın klavyesini test etmek isterseniz PassMark KeyboardTest uygulamasını kullanabilirsiniz. PassMark KeyboardTest klavyenizdeki tuşları çabuk bir şekilde kontrol etmenize yardımcı olan bir donanım test programıdır.

Tuşların fonksiyonlarını da denetleyebildiğiniz bu programda, klavyenizin üstündeki ledleri de kontrol edebiliyorsunuz. Klavyenizin oluşturduğu tarama kodlarının ve tuşlama hızını da ölçebiliyorsunuz.

PassMark KeyboardTest programını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Yorum Yap
Sıkça Sorulan Sorular

Klavye, üzerinde harf, rakam, özel karakterler ve özel fonksiyon tuşlarının bulunduğu bir bilgisayar giriş birimidir. Bilgisayar temelde klavye aracılığıyla yönlendirilir ve kumanda edilir. Klavyenin tuşlarına basıldığında, basılan tuşun kodu bilgisayarın CPU’su tarafından değerlendirilmek üzere belleğe aktarılır ve yankısı yada neticesi ekrana gelir.

Klavye içerisinde basit bir mikroişlemci ve bellek bulunmaktadır. Herhangi bir tuşa basıldığında bu mikroişlemci sinyali hex kodları ile bilgisayara gönderir. Tuş bırakıldığında aynı şekilde bilgisayara hex kodu gönderilir. PC ile Klavye arasında sinyal tek yönlü değildir.

Klavyenin tuşlarının dizilişine göre 2 tür klavye vardır. Bunlar F klavyesi ve Q klavyesi. Ülkemizde resmi dairelerde genellikle F klavyesi kullanılmaktadır. Q klavyesi veya QWERTY klavyesi ise dünya çapında en çok kullanılan klavye çeşididir.

Türkçe dili için özel oarak geliştirilen ve 20 Ekim 1955 yılında Bakanlıklararası standardizasyon komitesi tarafından onaylanan F klavye1957 yılındna beri kullanımaktadır.
Türkçe’de sıklıkla kullanılan harfler klavyenin orta kısmında daha az kullnaılan harfler kalvyenin daha dış tarafında yapılarak tasarlanmıştır. Son alınan karara göre kamu kurum ve kuruluşlarında F klavye kullanım zorunluluğu getirilmiştir.

Diğer adı QWERTY olan klavye çeşidi herhangi bir dile özgü klavye çeşidi değildir. Chistoper Latham Scholes’in ortaya çıkardığı yazı makinesnde harflar yanyana çok sıkışık olduğu için Q klavye uygulanmaya kararı alındı. Yazı yazam hızınıa göre harfler sıralandır.

Q ve F klavyede en büyük fark tuşların dizilimidir.
F klavye Türkçeye uygun olarak hazırlanmıştır ancak Q klavye herhangi bir dile uygun olarak hazırlanmamıştır.
F klavyede yazı yazma hızı Q klavyeye göre daha hızlıdır.
Q klavye dünyada standartlaştırılmış ve F klavyeye göre daha yaygın olarak kullanılmaktadır.
F klavye kullanan bir kişi, Q klavye kullanana göre daha az enerji ile daha çok kelime yazar.
Q klavyenin tasarım amacı hızı yavaşlatmak ve sıkışıklık olmasını engellemektir.
F klavyenin amacı ise mümkün olan en kısa zamanda, en az enerji ile en çok kelimenin yazılmasıdır.

1 "Başlat"’a tıklayarak "Ayarlar" seçeneğine giriş yapın.
2 Açılan seçeneklerde “Zaman ve Dil” seçeneğine tıklayın.
3 İlgili seçenekte "Bölge ve Dil" seçeneğine tıklayın.
4 Tercih edilen "Diller" bölümü altında bulunan klavye diline tıklayın ve "Seçenekler" kısmına tıklayın
5 Burada "Klavye Ekle" seçeneğine tıklayarak Q klavyenizi ekleyebilirsiniz.
Klavyeler arasında geçiş yapmak için CTRL + SHİFT tuşlarına basmanız yeterli. Bu tuşlar Q ve F klavye arasında kolayca geçiş yapmanızı sağlayacaktır.

Klavyeyi açın ve aşağıdaki / simgesine basılı tutun
Diller bölümüne dokunun
Aşağıdan Klavye Ekle seçeneğine dokunun
Önerilen diller bölümünden Türkçe (Türkiye) sekmesine dokunun
Türkçe F seçeneğini işaretleyip Bitti’ye dokunun,
Son olarak klavyenizdeki Dünya simgesine tıklayarak F klavye seçeneğine dokunun.
Telefonun klavyesinden memnun olmayan ve yeni türkçe klavye arayanlara, Android marketteki güvenli klavye uygulamaları arasından En İyi 5 Android Klavye Uygulaması ‘nı buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Ayarlar’a girin
Genel’e dokunun
Klavye bölümüne girin
Yeni Klavye Ekle seçeneğine dokunun
Türkçe-F seçeneğini seçin
Yine klavyenin aşağı kısmında bulunan dünya simgesine dokunun ve Türkçe F’i seçin
iPad yada iPhone’daki yerleşik klavyeden sıkıldıysanız, buradaki yazımızdan ücretsiz iPhone klavye uygulamalarına ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Çok teşekkür ederim. Sorunu çözdüm sayenizde . Iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın