1. Ana Sayfa
  2. WiNDOWS
  3. Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise ne yapılır?

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise ne yapılır?

Klavyenizde bazı tuşlarda problem var ve çalışmıyorsa klavye tuş sorunu çözümünü yazımızda bulabilirsiniz.

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise ne yapılır? 2

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor örneğin klavyenizin w,u,ı,ş,r,d,f,esc, Q,e,t,y,i,o,p,a,S,g,h,c ve diğer tuşları basmıyor olabilir. Peki klavye tuş sorunu nasıl çözülür?

Bilgisayar yada Laptop klavyesinde bazı tuşlar çalışmıyor ise hemen klavyede bir sorun olduğu, klavyenizin bozulduğunu ve değiştirmeniz gerektiği aklınıza gelmesin.

Öncelikle kontrol etmeniz bazı fonksiyonlar bulunmaktadır. Bu fonksiyonları kontrol ettiğiniz zaman bilgisayarın klavyesinin bozulduğu ve ayarlarından kaynaklı çalışmadığını anlayabilirsiniz.

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor!

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor sorununun çözümü için size bazı yöntemler önereceğim.

Klavye Düzgün Takılmış mı kontrol edin!

Önereceğim birinci yöntem klavyenin bilgisayara doğru bir şekilde takılıp takılmadığını kontrol etmeniz olacaktır. Eğer USB ile bilgisayara takıyorsanız, başka bir USB bağlantısına takarak deneyiniz. Düzgün çalışma ihtimali vardır.

Masaüstü bilgisayarlarda Ps2 slotlarda socketlerin oturmaması veya eğilmesinden dolayı klavyenin tamamen çalışmama veya bazı tuşlarının çalışmadığı görülebiliyor. Laptop’larda aynı şekilde Socket tam oturmadığı zaman bazı tuşlar basmıyor. Öncelikle teknik bilginiz varsa klavyenizi açıp tam olarak takılı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Klavye Sürücüleri düzgün yüklenmiş mi kontrol edin!

İkinci önerim klavyenizin sürücüsünü güncellemek ve bilgisayarı yeniden başlatmaktır.

Eğer bu işe yaramazsa, klavyenizde Ctrl veya Shift gibi bazı tuşlar takılı kalmışmı diye kontrol edin. Takılı kalan varsa, elinizle yukarı doğru çekerek düzeltmeye çalışın.

Klavye Yapılandırması istediğiniz gibi mi?

Üçüncü önerim ise Denetim Masasına girmek, oradan Dil Seçeneklerine girmek ve Seçenekler linkine tıkladıktan sonra karşınıza gelecek pencereden yeni giriş yöntemi ekle diyerek F klavyeyi seçmektir. Böylece Q klavyeyi F klavye yapmış olacaksınız ve tuşlarınız tekrar doğru bir şekilde çalışabilir.

klavyede-bazi-tuslar-calismiyor

Klavye’ye sıvı teması oldu mu?

Bunun haricinde sıvı teması Klavye için büyük bir sorundur. Tuşlar elektriksel zar denilen bağlantı yolları ile bağlandığı için sıvıyla temas arıza yapıyor.Sıvı teması olduysa ilk zamanlarda klavyeniz çalısabilir ama zaman geçtikçe bazı tuşların basmadığını göreceksiniz. Bunun için klavyenizi tamamen söküp tuşların bulundugu bölümleri tek tek temizlemeniz gerekir.

Klavye’nizin bakımını yaptınız mı?

Klavyede bulunan çalışmayan tuşlar için öncelikle tuşları çıkartarak alt tabanlarında herhangi bir kir ya da ek madde girip girilmediği kontrol edilmelidir.   Hazırlayacağınız az sabunlu bir su içerisine atacağınız tuşlar belirli bir süre bekledikten sonra çıkartıp iyice kurumalarını bekleyin. Klavyenin tuşlarından arda kalan kısmına da aynı şekilde sulu temizlik yaptıktan sonra kurulmalarını bekliyoruz.

Mekanik bir sorun yok ise bu yöntem klavyenizi ilk gün ki hale getirecektir

Klavye Testi Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızın Klavyesini Kolayca Test Etmek isterseniz PassMark KeyboardTest uygulamasını kullanabilirsiniz. PassMark KeyboardTest klavyenizdeki tuşları çabuk bir şekilde kontrol etmenize yardımcı olan bir donanım test programıdır.

Tuşların fonksiyonlarınıda denetleebildiğiniz bu programda, klavyenizin üstündeki ledleride kontrol edebiliyorsunuz. Klavyenizin oluşturduğu tarama kodlarının ve tuşlama hızınıda ölçebiliyorsunuz.

PassMark KeyboardTest programını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Klavye ile ilgili  Klavyedeki (F) Fonksiyon Tuşlarının GörevleriKlavye Üzerindeki Tuşlar Ve Görevleri Nelerdir?  En Çok Kullanılan Klavye Kısayol Tuşları  yazılarımızada bakabilirsiniz.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap