• DOLAR
  3,6781
  % 0,04
 • EURO
  4,3441
  % 0,21
 • ALTIN
  151,1175
  % -0,24
 • BIST
  106.926
  % -0,06


Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise ne yapılır?

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise ne yapılır?

Klavyenizin w,u,ı,ş,r,d,f,esc, Q,e,t,y,i,o,p,a,S,g,h,c ve diğer tuşları basmıyor olabilir. Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise ne yapılır?

Öncelikle en baştan acı bir gerçeği söylemekte fayda görüyorum. Klavyenizin bazı tuşları artık basmıyorsa, büyük ihtimalle yeni bir klavye almanız gerekecek.

Fakat hemen panik yapmanıza gerek yok. Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise ne yapılır anlatıyoruz.

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor sorunu ve çözümü

Öncelikle size bazı yöntemler önereceğim. Bu yöntemler işe yaramaz ise, ilk olarak bir bilgisayarcıya gösterin ve eğer yeni bir klavye almanız gerekiyorsa zaten bilgisayar tamircisi sizi yönlendirecektir.

1- Klavye Düzgün Takılmış mı?

# Önereceğim birinci yöntem klavyenin bilgisayara doğru bir şekilde takılıp takılmadığını kontrol etmeniz olacaktır. Eğer USB ile bilgisayara takıyorsanız, başka bir USB bağlantısına takarak deneyiniz. Düzgün çalışma ihtimali vardır.

Masaüstü bilgisayarlarda Ps2 slotlarda socketlerin oturmaması veya eğilmesinden dolayı klavyenin tamamen çalışmama veya bazı tuşlarının çalışmadığı görülebiliyor. Laptop’larda aynı şekilde Socket tam oturmadığı zaman bazı tuşlar basmıyor. Öncelikle teknik bilginiz varsa klavyenizi açıp tam olarak takılı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

2- Klavye Sürücüleri yüklü mü?

# İkinci önerim klavyenizin sürücüsünü güncellemek ve bilgisayarı yeniden başlatmaktır.

Eğer bu işe yaramazsa, klavyenizde Ctrl veya Shift gibi bazı tuşlar takılı kalmışmı diye kontrol edin. Takılı kalan varsa, elinizle yukarı doğru çekerek düzeltmeye çalışın.

3- Klavye Yapılandırması istediğiniz gibi mi?

# Üçüncü önerim ise Denetim Masasına girmek, oradan Dil Seçeneklerine girmek ve Seçenekler linkine tıkladıktan sonra karşınıza gelecek pencereden yeni giriş yöntemi ekle diyerek F klavyeyi seçmektir. Böylece Q klavyeyi F klavye yapmış olacaksınız ve tuşlarınız tekrar doğru bir şekilde çalışabilir.

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise ne yapılır?

4- Klavye’ye sıvı teması oldu mu?

# Bunun haricinde sıvı teması Klavye için büyük bir sorundur. Tuşlar elektriksel zar denilen bağlantı yolları ile bağlandığı için sıvıyla temas arıza yapıyor.Sıvı teması olduysa ilk zamanlarda klavyeniz çalısabilir ama zaman geçtikçe bazı tuşların basmadığını göreceksiniz. Bunun için klavyenizi tamamen söküp tuşların bulundugu bölümleri tek tek temizlemeniz gerekir.

Eğer yukarıda anlattığım bu metotları uygulamanıza rağmen sonuç alamadıysanız, klavyeyi derhal bir tamirciye götürün veya hiç uğraşmak istemiyorsanız internetten hemen son model bir klavye satın alın.

Peki Klavyemi Nasıl Test Ederim?

Bilgisayarınızın Klavyesini Kolayca Test Etmek isterseniz PassMark KeyboardTest uygulamasını kullanabilirsiniz. PassMark KeyboardTest klavyenizdeki tuşları çabuk bir şekilde kontrol etmenize yardımcı olan bir donanım test programıdır.

Tuşların fonksiyonlarınıda denetliyebildiğiniz bu programda, klavyenizin üstündeki ledleride kontrol edebiliyorsunuz. Klavyenizin oluşturduğu tarama kodlarının ve tuşlama hızınıda ölçebiliyorsunuz.

#PassMark KeyboardTest İndir

Klavye ile ilgili aşağıdaki yazılımızada bakabilirsiniz;

>Klavyedeki (F) Fonksiyon Tuşlarının Görevleri

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

19 yorum

 1. Telefonumda bir kaç sorunum vardı teknolojidolabi.com sitesi sayesinde bu sorunlardan kurtuldum Teşekkürler.

 2. Aramadığım yer kalmadı keşke daha önce sitenizi ziyaret etseydim

 3. Sorduğum sorulara verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Resimde görüneni kutuya yazınız: *İçerik önerileri ve diğer istek ve şikayetlerinizi teknolojidolabi@yandex.com adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com-Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri kolayca bulabilirsiniz.