Bilgisayar

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise ne yapılır?

Bu yazımızda masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda sıkça rastlanan Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor yada bazen çalışıyor bazen çalışmıyor sorunu için çözüm yöntemleri önereceğiz.

Masaüstü bilgisayar yada laptop klavye tuşları basmıyor (örneğin klavyenizin w,u,ı,ş,r,d,f,esc, Q,e,t,y,i,o,p,a,S,g,h,c ve diğer tuşları ) ise hemen klavyede bir sorun olduğu, klavyenizin bozulduğunu ve değiştirmeniz gerektiği aklınıza gelmesin.

Bazı klavye tuşları (işlev tuşları değil) basıldığında istenen eylemi gerçekleştirmez. Klavye sorunları için arıza giderme işlemlerine başlamadan önce kontrol etmeniz gereken bazı fonksiyonlar bulunmaktadır. Bu fonksiyonları kontrol ettiğiniz zaman bilgisayarın klavyesinin bozulduğu ve ayarlarından kaynaklı çalışmadığını anlayabilirsiniz.

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor sorunu için çözüm yolları

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor yada bazen çalışıyor bazen çalışmıyor ise sorununun çözümü için size bazı yöntemler önereceğim.

Klavye düzgün takılmış mı?

Önereceğim birinci yöntem klavyenin bilgisayara doğru bir şekilde takılıp takılmadığını kontrol etmeniz olacaktır. Bilgisayarınızda kullanmış olduğunuz socketin ana cihaza tam oturmadığı durumlarda, klavyenizdeki bazı tuşların çalışmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Eğer USB ile bilgisayara takıyorsanız, başka bir USB bağlantısına takarak deneyiniz. Düzgün çalışma ihtimali vardır.

Masaüstü bilgisayarlarda Ps2 slotlarda socketlerin oturmaması veya eğilmesinden dolayı klavyenin tamamen çalışmama veya bazı tuşlarının çalışmadığı görülebiliyor.

Laptop’larda aynı şekilde Socket tam oturmadığı zaman bazı tuşlar basmıyor olabilir. Öncelikle teknik bilginiz varsa klavyenizi açıp tam olarak takılı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Klavye sürücüleri düzgün yüklenmiş mi ?

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor sorununun çözümü için İkinci önerim klavyenizin sürücüsünü güncellemek ve bilgisayarı yeniden başlatmaktır. Eğer bu işe yaramazsa, klavyenizde Ctrl veya Shift gibi bazı tuşlar takılı kalmış mı diye kontrol edin. Takılı kalan varsa, elinizle yukarı doğru çekerek düzeltmeye çalışın.

Klavye yapılandırması düzgün mü?

Üçüncü önerim ise Denetim Masasına girmek, oradan Dil Seçeneklerine girmek ve Seçenekler linkine tıkladıktan sonra karşınıza gelecek pencereden yeni giriş yöntemi ekle diyerek F klavyeyi seçmektir.

Böylece Q klavyeyi F klavye yapmış olacaksınız ve tuşlarınız tekrar doğru bir şekilde çalışabilir.

Yapışkan tuşlar açık mı?

Yapışkan tuşlar seçeneğini aktif hale getirdiyseniz, bu özellik klavyenizde belirli tuşların kullanılmasını engelleyebilmektedir. Dolayısı ile seçeneği pasif hale getirmeniz, aygıtınızın eski şekline dönmesine yardımcı olabilir.

Yapışkan tuşları devre dışı bırakmak için;

  1. Denetim Masası > Tüm Denetim Masası Öğeleri > Erişim Kolaylığı Merkezi > Yapışkan Tuşları Ayarla işlemi üzerinden karşımıza çıkan pencerede;
  2. Yapışkan Tuşları Etkinleştir” yanında kutu içerisindeki tik kaldırdığınız zaman yapışkan tuşları devre dışı bırakmış olursunuz.

Yapışkan tuşlar ile ilgi daha ayrıntılı bilgileri buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Klavyede sıvı teması var mı?

Sorun yukarıdakilerle çözülmezse, olası neden sıvı dökülmesinin klavyenizin bir kısmına zarar vermiş olmasıdır. Sıvı teması Klavye için büyük bir sorundur. Tuşlar elektriksel zar denilen bağlantı yolları ile bağlandığı için sıvıyla temas arıza yapıyor.

Sıvı teması olduysa ilk zamanlarda klavyeniz çalışabilir, ama zaman geçtikçe bazı tuşların basmadığını göreceksiniz. Bunun için klavyenizi tamamen söküp tuşların bulundugu bölümleri tek tek temizlemeniz gerekir.

Sıvı dökülmesi garanti kapsamında değildir ve sadece ücretli bir onarımla veya bir USB klavye kullanılarak çözülebilir.

Klavye bakımı nasıl yapılır?

Klavyede bulunan çalışmayan tuşlar için öncelikle tuşları çıkartarak alt tabanlarında herhangi bir kir ya da ek madde girip girilmediği kontrol edilmelidir.

Hazırlayacağınız az sabunlu bir su içerisine atacağınız tuşlar belirli bir süre bekledikten sonra çıkartıp iyice kurumalarını bekleyin. Klavyenin tuşlarından arda kalan kısmına da aynı şekilde sulu temizlik yaptıktan sonra kurulmalarını bekliyoruz.

Mekanik bir sorun yok ise bu yöntem klavyenizi ilk gün ki hale getirecektir

Klavye testi nasıl yapılır?

Bilgisayarınızın klavyesini test etmek isterseniz PassMark KeyboardTest uygulamasını kullanabilirsiniz. PassMark KeyboardTest klavyenizdeki tuşları çabuk bir şekilde kontrol etmenize yardımcı olan bir donanım test programıdır.

Tuşların fonksiyonlarını da denetleyebildiğiniz bu programda, klavyenizin üstündeki ledleri de kontrol edebiliyorsunuz. Klavyenizin oluşturduğu tarama kodlarının ve tuşlama hızını da ölçebiliyorsunuz.

PassMark KeyboardTest programını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor yada bazen çalışıyor bazen çalışmıyor yazımız sona erdi.

Masaüstü yada Laptop bilgisayar klavyesinde harf yerine rakam  yazma sorununun çözüm yolunu merak ediyorsanız, gerekli bilgiyi buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu