iPhone iOS Bildirim Paneline Widget / Kısayol Ekleme

Bu yazımızda iPhone iOS Bildirim Paneline Widget / Kısayol Ekleme Widget yani diğer adıyla uygulama kısayolu eklemeyi jailbreaksiz olan yöntemini resimlerle anlatacağız.

Öncelikle Widget nedir kısaca ona değinelim.

Widget kavramı “Windows gadget” kavramından türetilmiştir. Widget kavramının farklı anlamları bulunmaktadır.

Görsel programlamada Widget; Bir kütüphanedeki grafik bileşenlere verilen isimdir. CheckBox, ListBox, Button gibi bileşenler birer widget’dır.

Akıllı cep telefonlarıdan Widget; Akıllı cep telefonlarına kurulan küçük uygulamalara verilen isimdir.Widget kelimesi Türkçe’ye “Ekran aracı” olarak çevrilmektedir.

Widget, akıllı telefonlarınızda kullanabileceğiniz minik araçlardır. Widgetlar, sıkça kontrol ettiğiniz uygulamalarınızın yanısıra takvim, hesap makinesi gibi çok çeşitli içeriklere de sahiptirler.

Sık kullandığınız içeriklere hızlı bir şekilde ulaşmak için Ana ekranlarınızı özelleştirebilirsiniz. Şunları ekleyebilirsiniz:

  • Uygulamalar
  • Uygulamaların içindeki içeriğe ilişkin kısayollar
  • Uygulamaları açmadan bilgi gösteren widget’lar

iPhone iOS Bildirim Paneline Widget / Kısayol Ekleme

ilk Önce App Store’dan Launcher with Notification Center Widget uygulamasını indiriyoruz. Yada buraya tıklayarakda indirebilirsiniz.

Launcher with Notification Center Widget uygulamasını indirdikten sonra, telefonumuzdan Launcher uygulamasına girip sağ üstteki skip yazısına tıklıyoruz ve sonrasında “+” işaretine basıyoruz

iPhone-widget-Launcher

Add New Sekmesine bastıktan sonra widget eklemek istediğimiz bölüme geliyoruz sizde resimdeki gibimobil veri kısayolu eklemek istiyorsanız kırmızı renkli kareler olan APP LAUNCHER’a basıyoruz.

iphone-widget-ekleme-nasil-yapilir

Alt tarafta settings yani ayarlar ikonu var ona tıklıyoruz. Veya siz ne eklemek ister iseniz ona tıklayabilirsiniz.

widget-iphone

Yazılım ingilizce olduğu için  Hücresel veri  ingilizce anlamı CELLUAR isminde geçiyor. Settingse girdikten sonra mobile celluar’a basıyoruz

iOS-widget

Aşağıdaki gibi Karşınza gelen ekranda  İsmi değiştirebilirsiniz celluar yerine mobil internet olarak veya nasıl isimlendirmek isterseniz o şekilde değiştirebilirsiniz.

widget

Ve son aşamaya geldik widgetimizi oluşturduktan sonra sağ üst köşedeki Tik işaretine basın ve ardından bildirim panelini aşağı indirip kısayolumuzun eklendiğini göreceksiniz.

Mobil-veri-iphone-widget

iPhone ve iPad için En iyi 23 Widget   yazımızda iOS’un hem kendi uygulamalarından hem App Store uygulamalarından oluşan iPhone ve iPad için En iyi 23 Widget ’ı sizlere sunuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu