Nexus Telefonlar İçin Fabrika İmajı Yükleme

Nexus Telefonlar İçin Fabrika İmajı Yükleme

Nexus akıllı telefonların Android dünyasında kullanıcıları arasında özel bir yeri vardır.Cicili bicili arayüzleri olan cihazlar yerine güvenlik ve yazılım standartı arayan kullanıcılar için yegane cihazdır.Bizzat Google tarafından sağlanan güvenlik ve yazılım güncellemeleri bu özel yerin en büyük sebebidir.Google’ın arkanızda olduğunu bilmek güven verir.Bununla birlikte bir diğer özelliği ise istediğiniz zaman ve çok kolay bir şekilde telefonunuzu fabrikadan çıkmış gibi bir hale getirebilmenizdir.Cihazında ters giden bir şeyler hissettiğinizde yapmanız gerekenleri sizin için bir yol haritası şeklinde toparladık.Haydi başlayalım.

Yükleme işlemleri sırasında bazı komutlar kullanmak durumunda olacağız.Panik yapmayın,çok kolay.Teker teker hepsini ayrıntılı olarak paylaşıcam.Yükleme işlemine geçmeden önce yapmamız gerekenleri şöyle bir toparlayalım.

Ön Hazırlık:

1-Yapacağımız işlem cihazınızın dahili hafızası dahil her şeyi silecektir.Bu yüzden bu işlemlere geçmeden önce kesinlikle,mutlaka,hemen bir cihaz yedeği alın.

2-Yüklemeye başlamadan önce Nexus’un şarjının %50 üstünde olmasına dikkat edin.Ben genelde %75 ve üzeri durumlarda yapıyorum.Bence sizde öyle yapın,kafanız rahat olsun.

3-İşlemlere başlarken cihazınızın bootloader kilidinin açık olması gerekiyor.Bu kilidin nasıl açılacağını bilmeyenler için ayrıca buradaki rehberimize göz atabilirsiniz.

Gerekli Olan Dosya Ve Ekipman:

Ön hazırlığımızı yaptık.Artık başlayabilir miyiz.?Hayır.Bazı gerekli olan dosya ve ekipmanlarımız var.Bunları da hazır ettiğimiz zaman işimizin çok büyük bölümü bitmiş olacak.Geriye sadece komutları girip gerekli dosya paketlerini cihazımıza göndermek kalacak.Nedir bu gerekli dosya ve ekipmanlar sıralayalım.

1-Google tarafından sunulan fabrika imaj dosyaları.Fabrika imaj dosyalarına buradaki adresten indirebilirsiniz.Hangi cihaza sahipseniz adının altında sürümleri rahatlıkla görebilirsiniz.İndirdiğiniz dosya zip ile sıkıştırılmış olacak.

2-İkinci olarak ihtiyaç duyacağımız dosya fastboot dosyası olacak.Bu dosya Google’ın güncel olarak geliştiricilere sunduğu SDK Tools adlı dosyanın içinde yer alıyor.Bizim tüm dosyaları indirmemize gerek yok.Siz fastboot dosyasını barındıran android platform tools dosyasını buradan indirebilirsiniz.İndirdiğiniz her iki zipli dosyayı da masaüstüne çıkartın.

Nexus-Telefonlar-İçin-Fabrika-İmajı-300x281

Not-1:Görselde de belirttiğim gibi fabrika imaj zip adlı dosyadan çıkardığınız dosyaların tümünü platform tools dosyasının içine taşıyın.Nihai olarak platfom tools dosyanızın içinde fastboot.exe, bootloader-cihazmodeli-versiyon.img,image-cihazınkodadı-cihazınderlemenumarası.zip ve radio-cihazkodadı-versiyon-numaralar.img dosyaları bulunacaktır.Başı flash ile başlayan dosyalar da ayrıca olacaktır.

nexus-2-300x130

Not-2:cihazkoadı olan kısımda siz hangi cihaza sahipseniz o yazacak.Nexus 5 için hammerhead,Nexus 6 için shamu kod adı gibi.

3-Ekipman olarak sadece cihazınızın usb data aktarım kablosuna ihtiyacınız olacak.Artık işlemlere başlayabiliriz.

1 2Sonraki sayfa

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu