En iyi Android Tarayıcıları

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Android telefon ve tabletler için PlayStore’da bir çok tarayıcı bulunmakta. En hızlı mobil tarayıcı hangisi ? En güvenli mobil web browser hangisi ? gibi sorular sık sık sorulmakta. Bu tarayıcılar arasında en hızlı ve En iyi Android Tarayıcıları ‘nı derledik.

Akıllı telefonlarımızla gün içerisinde en çok vakit harcadığımız aktivitelerden web sitelerinde gezinme işlemlerinde kullandığımız tarayıcılar günlük yaşantımızın oldukça önemli bir parçası oldular. Android cihazlar için Google PlayStore’da o kadar çok uygulama varki bunların arasından seçim yapmak oldukça zor.

En hızlı mobil tarayıcı hangisi ? En güvenli mobil web browser hangisi ? gibi sorular sık sık sorulmakta. Peki siz kullandığınız web tarayıcısının sizin için en iyisi olduğundan emin misiniz? Hiç alternatif web tarayıcılara baktınız mı?

En iyi Android Tarayıcıları

İşte Android telefon/tabletlerde kullanabileceğiniz, en iyi, en hızlı web tarayıcı uygulamaları.

Google Chrome

En iyi Android Tarayıcıları (2017)

Bir zamanlar Microsoft Internet Explorer neyse, Chrome da artık o derece popüler bir web tarayıcı. Bilgisayarınızda da kullanıyorsanız, bir Google hesabı ile eşleştirerek, orada açık kalan ya da kapadığınız sekmelerdeki sayfaları açabilir, böylece bir noktada başladığınız deneyimi diğer cihazda sürdürebilirsiniz. Bunun yanı sıra, parolaları da eşleştirerek web sitelerine ve hizmetlerine girişinizi kolaylaştırabilir. Bunun dışında sık kullanılanları ve tarama geçmişiniz de eşleşecektir.

‎Google Chrome
Price: Free

Mozilla Firefox

En iyi Android Tarayıcıları (2017)

Android cihazlara getiren Firefox Browser yine en başarılı web tarayıcı uygulamalarından biri.

Firefox Sync ile masaüstündeki yer imlerini ve geçmişinizi Android telefon ve tabletinize getiren Firefox, masaüstündeki bilgilerinizi, mobile taşıyabiliyor.

Dolphin‘in aksine beyaz bir arayüze sahip olan Firefox Browser, geceleri kullandığınız taktirde uykunuzu kaçırabilir.

Eklenti desteği Dolphin kadar güçlü olmasa da, arayüzü oldukça başarılı olan Firefox Browser, deneyebileceğiniz en iyi tarayıcılardan biri.

Opera

En iyi Android Tarayıcıları (2017)

Tüm tarayıcılardan ziyade hafifliği ve düşük kota kullanımı ile dikkat çeken Opera, Firefox‘ta olduğu gibi masaüstündeki başarısını, Android cihazlara taşıyor.

Düşük hafıza ile giriş seviye Android cihazlarda bile tam performans ile çalışabilen Opera, en hızlı Android tarayıcılarından biri olarak dikkat çekiyor.

Google Chrome tabanlı olan Opera, Chrome‘dan daha hızlı olması nedeniyle tercih edilebilecek, en iyi ve ücretsiz Android tarayıcılarından biri.

Opera Mini

En iyi Android Tarayıcıları (2017)

Opera Mini, verileri %90’a kadar sıkıştırabilen ve düşük hızda internet bağlantısında dahi süper hızlı bir şekilde web sayfalarını gezmenize imkan tanıyan popüler bir web tarayıcısıdır.

Opera Mini, hücresel bağlantıyı tercih eden kullanıcıların favori web sitelerini rahatça gezinebilmelerine izin veren üç farklı veri sıkıştırma modu içeriyor. Opera Mini modda web sitelerindeki görsel ve metinler sıkıştırılarak %90’a kadar veri tasarrufu sağlanıyor. İnternet bağlantınızın yavaş olduğu zaman tercih edeceğiniz Opera Turbo modda daha az veri sıkıştırma uygulanıyor. Standart modda ise sıkıştırma işlemi uygulanmıyor.

Dünya genelinde 300 milyondan fazla kişinin güvenini kazanan Opera Mini’nin öne çıkan özellikleri ise;

 • %90’a kadar veri tasarrufu: Opera Mini’nin veri tasarruf modları düşük bağlantılarda sayfaların daha hızlı yüklenmesini sağlar.
 • Favoriler: Opera Mini’yi ilk açtığınızda her gün en sık girdiğiniz web siteleri en güncel şekilde sizi karşılar. Tek dokunuşla favori sitelerinize erişebilirsiniz.
 • Keşfetme: Opera Mini’nin Keşfet özelliği ilginizi çeken konularda içerik hazırlayan web sitesi ve bloglarına kolaylıkla erişmenizi sağlar.
 • Kişiselleştirme: Tamamen yenilenmiş arayüze uygun yeni temalar arasından dilediğinizi seçin.
 • Kolay gezinme: Sekme galerisi sayesinde sekmeleri bulmak, açmak ve kapatmak oldukça basit. Basit bir parmak hareketinizle sayfalar arasında kolayca geçiş yapın.
 • Güvenlik: Gizli sekmeleri kullanarak internette izinizi belli etmeden gezinebilirsiniz. Bu modda iken gezdiğiniz web sitelerinin kaydı tutulmadığından geçmiş ve şifreleriniz de kaydedebilmez.
 • Karekod: Hemen her web sitesinde gördüğünüz OR code Türkçe adıyla karekodları okutmak için ek bir uygulama yüklemeniz gerekmez. Opera Mini’nin dahili karekodunu kullanabilrsiniz.

 Dolphin

En iyi Android Tarayıcıları (2017)

Yıllardır Android‘in en başarılı tarayıcı uygulamalarından biri olan Dolphin, Firefox ve Chrome gibi tarayıcıların gelişimi ile arka planda kaldı.

Ancak Dolphin Browser, geçtiğiniz aylarda aldığı yeniliklerle birlikte, en iyi Android tarayıcılarından biri olmaya devam ediyor.

Eklenti desteği ile dikkat çeken Dolphin Browser, tema destekli kullanımı kolay bir arayüze sahip.

Ana ekranına dilediğiniz web sitelerinin kısayollarını ekleyebileceğiniz ve hızla çalışan tarayıcı, gesture yani parmakla kontrol özelliğiyle de, fazlasıyla başarılı.

Tamamen ücretsiz olan Dolphin Browser, giriş seviye Android cihazlarda dahi başarılı şekilde çalışabiliyor.

 UC Browser

En iyi Android Tarayıcıları (2017)

Mobil cihazların en popüler tarayıcılarından biri olan UC Browser, daha önce Windows 8 uygulaması olarak bilgisayarlara ulaşmıştı ancak bu kez gerçek bir masaüstü uygulaması çıkartan ekip Windows 7’de de akıcı bir şekilde çalışacak bir tarayıcıyı PC kullanıcılarına sunuyor.

Mobil versiyonuyla uyumlu bir deneyim sunmak konusunda iddialı olan tarayıcı; Android, iOS ve Windows Phone kullanıcılarının telefonlarında veya tabletlerinde sahip oldukları yer imlerini direkt masaüstü tarayıcısına aktarmayı başarıyor. Mobil sürümlerdeki gibi ücretsiz olarak sunulan UC Browser, uzun senelerdir büyüyen ve sessizce piyasanın devi olan rakiplerine yaklaşan bir tarayıcı.

Modern bir tarayıcının aranan özelliklerini UC Browser ile rastlamanız mümkün. Gizli pencere, eklenti desteği, yer imleri yöneticisi gibi fonksiyonların tamamını bünyesinde barındıran tarayıcı mobil platformundaki deneyimini de masaüstüne getirmiş. Bu konuda en çok dikkat çeken kontrol seçeneği sağ tıklama ile yapacağınız sürükleme hareketlerine komutlar atayabilmeniz.

Son derece şık ve kolay anlaşılır bir arayüze sahip olan UC Browser’ın Chrome, Firefox ve Opera gibi tarayıcılardan ders aldığını görmek mümkün. Sevilen Firefox butonuna benzer bir sembolu sol üst kıma yerleştiren tarayıcı, burayı tıklamanız durumunda Opera’dan alışık olduğunuz bir seçenekler menüsü sunuyor. Bununla birlikte sekmelerin tasarımı oldukça farklı olsa da görsellikte Google Chrome’dan esintiler yakalamak mümkün.

‎UC Browser
Price: Free

Maxthon

En iyi Android Tarayıcıları (2017)

Maxthon web tarayıcısı tüm kullanıcılar için tasarlanmış güçlü bir sekmeli internet gezgini. Tüm temel gezinti fonksiyonlarının yanında Maxthon Browser sizlere internet sörf deneyiminizi geliştirecek bir çok zengin özellik sunuyor.

Maxthon size rahat, eğlenceli ve kişisel web deneyimi yaşatacak tüm güzel özellikleri içererek geliyor. Maxthon, eski sürümlere göre daha fazla benzersiz özelliklere sahip. İçerik filtresi desteği bulunduran reklam engelleyici, internet üzerinden video/mp3 gibi dosyaların indirmenin en kolay hale getirildiği indirme yöneticisi gibi özellikler günlük ihtiyaçlar düşünülerek tasarlanmış. Web sayfalarında gezerken sadece yakalamak ve indirmek istediğiniz dosya türünü belirliyorsunuz ve tarayıcı sizin için gizli dosyaları bile buluyor.

Brave

En iyi Android Tarayıcıları (2017)

Brave Browser, bir web tarayıcısında hız ve güvenli niteliklerini arayan kullanıcılara yönelik hazırlanmış ve dahili reklam engelleme sistemi, tüm web sitelerinde https desteklemesi ve web sayfalarını son derece hızlı açmasıyla öne çıkıyor.

Windows 7 ve üzeri tüm sistemlerde çalışabilen tarayıcı, web sayfasına girişte, sayfanın herhangi bir noktasına tıklandığında çıkan veya aniden beliren müstehçen içerikli reklamları engellemenin yanı sıra sisteme sessiz sedasız sızmaya çalışan zararlılara da geçit vermiyor. Webde gezindiğiniz sayfaları takip ederek satın alma odaklı reklamlar çıkmasına sebebiyet veren web sayfalarına karşı kullanıcıyı korumaya alan tarayıcının diğer bir özelliği ise tüm sitelerde güvende olmanızı hissettiren güvenlik sistemine (https everywhere) sahip olması.

Puffin Browser

En iyi Android Tarayıcıları (2017)

Android cihazlarınız üzerinde kullanabileceğiniz kapsamlı bir internet tarayıcı arıyorsanız tPuffin Web Browser’a göz atmanız gerektiğini düşünüyorum. Hızlı çalışan altyapısı ve birbirinden işlevsel özellikleriyle ön plana çıkan bu tarayıcı kullanıcılara benzersiz bir deneyim vaat ediyor.

Uygulamanın öne çıkan özelliklerini şu şekilde listeleyebiliriz;

 • Rakiplerine oranla daha hızlı sayfa yükleme ve yenileme hızı
 • Adobe Flash desteği sayesinde Flash içerikleri sorunsuzca oynatabilme
 • Bulut desteği sayesinde karşıdan indirilenleri bulut depoya atabilme
 • Flash oyunlar ve videolar için özel sinema modu
 • Pocket, Evernote ve Facebook eklenti desteği
 • Hızlı çalışan JavaScript motoru
 • Renkli arayüzü ve kişiselleştirilebilir öğeleriyle kullanıcılara daha kişisel bir deneyim sunuyor
 • Incognito modu

Benchmark testlerine göre en hızlı internet tarayıcıları arasında gösterilen Puffin Web Browser, Android cihazlar üzerinde kullanılabilecek en ideal tarayıcılar arasında yer alıyor. Flash desteği ve bulut depolama özelliğini kullananlar için sunulan üstün güvenlik özellikleriyle dikkat çeken Puffin Web Browser kullanımlarımız esnasında herhangi bir soruna yol açmadı.

Puffin Web Browser
Price: Free

Mercury Browser

En iyi Android Tarayıcıları (2017)

Mercury Browser uygulaması Android mobil cihazlarınızda bulundurmanız gereken uygulamalar arasında yer alıyor ve çok daha kaliteli bir web gezintisi yapmanıza yardımcı oluyor. Özellikle klasik web tarayıcılardan sıkıldıysanız ve daha fazla fonksiyonalite arıyorsanız kesinlikle denemeniz gerekenler arasında yer alıyor.

Hem ücretsiz olarak sunulan hem de çok kolay kullanılır bir arayüze sahip olan uygulamanın temel özelliklerini listelemek gerekirse;

 • Eklenti desteği
 • UserAgent değiştirebilme
 • Gizli pencere
 • Şifreli giriş
 • 12 tane arama motoru desteği
 • Parmak hareketleri ile kısayollar
 • Sosyal paylaşma butonları
 • Ekran parlaklığı ayarlama
 • Sayfa içi arama yapabilme

Elbette bunlar uygulamanın tek yapabildikleri değil ancak en çok dikkat çekenler diyebilirim. Özellikle paylaşım butonlarının yer alması ve saat durumuna göre ekran parlaklığını otomatik ayarlaması ile yorucu olmayan bir web gezintisi sizleri bekliyor.

Next Browser

En iyi Android Tarayıcıları (2017)

Android‘in popüler uygulama geliştirici ekiplerinden biri olan Go tarafından geliştirilen Next Browser, kullanım kolaylığı ile dikkat çekiyor.

Eklenti desteği ile gezinti hızınızı değiştirebileceğiniz, gece modu ile geceleri rahat kullanabileceğiniz Next Browser, yine beyaz bir arayüze sahip.

Hızlı çalışması ve rakiplerine kıyasla daha hafif olan Next Browser, tamamen ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

Ghostery

En iyi Android Tarayıcıları (2017)

Ghostery, günümüzde Google ve Facebook’da dahil pek çok internet sitesinin yapmış olduğu bilgi ve aktivite takip sistemini durdurmak ve böylece kişisel bilgilerinizin ve hareketlerinizin güvenliğini sağlamak amacıyla geliştirilen bir Google Chrome eklentisidir.

Eğer tarayıcı olarak Chrome kullanıyorsanız, Ghostery eklentisini mutlaka kullanmanızı tavsiye ederim. İnternet sayfalarına yerleştirilen özel kodlar sayesinde hangi sayfada ne yaptığınız, nelere ilgi duyduğunuz gibi bilgiler toplanarak daha sonra size sunulacak olan reklamlarda kullanılıyor. Yani kendi girdiğiniz siteler sizin ilgi alanlarınızı sizin haberiniz olmadan öğrenerek yine size satıyor. Eğer bunu engellemek isteyen internet kullanıcıları arasında yer alıyorsanız basit ve ufak bir eklenti ile sağlayabiliyorsunuz. Ghostery sizi gizlice takip eden ve bilgilerinizi toplayan tüm siteleri tespit ederek bu sitelerin bilgi almalarını durduran başarılı bir eklenti.

1 MB boyutunda olan eklenti sayesinde bilgilerinizin takip edildiği siteler hakkında detaylı bilgiler de sunuyor. Bunun dışında sizi takip eden siteleri tespit ettikçe Ghostery’e kimliksiz bir şekilde gönderek eklentinin daha detaylı bir liste oluşturmasına da yardımcı olabiliyorsunuz.

İnternet üzerinde özgürce gezinmek ve yaptıklarınızın kaydedilmesini istemiyorsanız Ghostery eklentisini hemen Chrome üzerine kurarak kullanmaya başlamalısınız.

Apus

En iyi Android Tarayıcıları (2017)

APUS Browser keyiifli ve sorunsuz bir internet gezintisi yapabilmeniz için tasarlanmış bir hızlı internet tarayıcısı olarak tanımlanabilir.

Android işletim sistemini kullanan akıllı telefon ve tabletlerinize ücretsiz olarak indirip kullanabileceğiniz bir internet tarayıcısı olan APUS Browser 1 MB’tan küçük bir boyut içerisine zengin özellikleri sığdırmayı başarıyor. APUS Browser’ın yapısı kolay erişimi mükün kılan bir yapı olarak özetlenebilir. Sık kullandığınız web sitelerine kolay ve hızlı erişim için kısayollar oluşturabiliyorsunuz. Bunun yanında tarayıcı üzerinden arama yaparken en çok kullandığınız web sitelrei veya daha önceden ziyaret ettiğiniz sayfalar siz aranacak kelimeleri yazarken öneriler olarak karşınıza çıkıyor. Tarayıcının hangi arama motorunu varsayılan arama motoru olarak kullanacağını da seçebiliyorsunuz.

CM Browser

En iyi Android Tarayıcıları (2017)

CM Browser ücretsiz olarak Android tablet ve akıllı telefonlar üzerinde kullanabileceğiniz hızlı ve güvenli yapısıyla dikkat çeken bir tarayıcıdır. 1.7MB gibi ufak boyutuna rağmen çok sayıda özelliğe sahip olması CM Browser’ı en iyi tarayıcılardan biri yapıyor.

CM Browser’ın en fazla yoğunlaştığı disiplinler arasında güvenlik ve hızlılık geliyor. Bildiğiniz gibi Android cihazlar için günvelik tehditleri son zamanlarda bir hayli artış gösterdi ve bu tehditler kullanıcıların gizliliğini tehlikeye atmakta. Bu sebeple güvenilir ve hızlı çalışan bir tarayıcı kullanmanın önemi her geçen gün artıyor.

Tarayıcı ne gibi güvenlik özellikleri sunuyor?

 • Dolandırıcılık önleme sistemi
 • Kötü amaçlı yazılımlara karşı tarama fonksiyonu
 • Gizlilik koruması
 • Gizli tarama modu

Bu özellikler tarayıcının sadece güvenlik yönünü temsil ediyor. Bunlara ek olarak çok sayıda kullanışlı fonksiyon da mevcut.

Bu fonksiyonlar;

 • Sayfada metin bulma
 • Hızlı arama modu
 • Metin boyutunu ayarlama
 • Çoklu sekme
 • Arama motoru değiştirme
 • Sayfa çevirmeni
 • Kişiselleştirilmiş yer imleri

Eğer siz de güvenli ve stabil çalışan bir web tarayıcı arıyorsanız CM Browser’ı denemek isteyebilirsiniz.

] }

1 Yorum

catalcalılı  -  6 Aralık 2019 / 15:58

Allah sizden razı olsun gerçekten. Çok teşekkür ederim.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol