Windows Hazırlanıyor Bilgisayarınızı Kapatmayın Hatası Nasıl Çözülür ?

Bilgisayarınız Windows hazırlanıyor ekranında kaldı, Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın hatası veriyorsa Windows hazırlanıyor sorununun çözümünü yazımızda bulabilirsiniz.

Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın hatası genellikle yeniden başlatma esnasında ekranda görünür.

Windows Update servisi arka planda çalışarak herhangi bir güncelleme geldiğinde bunun indirir ve bir kısmını bilgisayar açıkken yüklemeye başlar.  Yükleme tamamlandıktan sonra bilgisayarınızın yeniden başlatılması gerekir. Bu yeniden başlatma esnasında zaman zaman Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın uyarısı ile karşılaşabilirsiniz.

Windows Hazırlanıyor mesajı ekranda kalır ve masaüstüne Windows önyükleme işareti gelmez.

Bilgisayarınız Windows hazırlanıyor ekranında kaldı, Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın hatası veriyorsa Windows hazırlanıyor sorununun çözümünü yazımızda bulabilirsiniz.

Windows hazırlanıyor bilgisayarı kapatmayın hatası nasıl çözülür?

Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın hatasının çözümü için öncelikle bir süre beklemeniz gerekiyor.

Windows’un arka planda bazı önemli yükseltmeleri gerçekleştirme olasılığı vardır ve bu nedenle ekranda bu mesajı görüyorsunuz. Sisteminizde bir sorun yoksa, ekran bir süre sonra gitmeli ve Windows başarıyla masaüstüne önyükleme yapacaktır.

Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın hatası devam ediyorsa aşağıdaki işlemleri uygulayın.

Güç sıfırlama

Güç Sıfırlama, verilerinizi silmeden PC’nizin ideal ve güvenli bir yoludur. Güç döngüsü yöntemi, “Windows Hazırlanıyor” ekranının nedeni olabilecek tüm yolsuzlukları gidermek için kullanışlıdır.

Windows Hazırlanıyor Bilgisayarınızı Kapatmayın Hatası Nasıl Çözülür ?

İşte izlenecek adımlar.

  • Bilgisayarınızı kapatın.
  • Bağlı tüm USB, kulaklık, USB sürücüsü, taşınabilir sürücü ve benzeri herhangi bir aygıt gibi diğer çevre birimlerini çıkarın.
  • Elektirk fişini bilgisayarınızdan çıkarın.
  • Dizüstü bilgisayarınız varsa, dizüstü bilgisayarı kapatın ve pili çıkarın. (Bu adım sadece çıkarılabilir pilli dizüstü bilgisayarlarda geçerlidir)
  • Bilgisayarınızdaki Güç (açma / kapama) düğmesine basın ve otuz ila kırk saniye (minimum) tutmaya devam edin.
  • Bilgisayarınızdaki elektirk fişini  tekrar takın. Dizüstü bilgisayar kullanıcılarının pil bölmesine güç hücresi yerleştirmesi gerekiyor
  • Bilgisayarınızı açın ve hatanın gidip gitmediğini görün.

SFC Taraması

Sistem dosyasının bozulma olasılığını ortadan kaldıramazsınız, bu da Windows’unuzun “Windows Hazırlanıyor” ekranına takılıp kalmasına neden olabilir. Bu durumda, Sistem Dosyası Denetleyicisi olarak bilinen yerleşik araç, sorunun çözülmesine yardımcı olabilir.

Sistem Dosya Denetleyicisi Windows 10’da sistem dosya bozukluklarını denetleyen bir yardımcı programdır. İleri düzey kullanıcılar için önerilir. Çalıştırmak için:

  • Görev çubuğundaki arama kutusuna Komut İstemi yazın. Arama sonuçlarından Komut İstemi (Masaüstü uygulaması)‘nı basılı tutun (veya sağ tıklayın) ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.
  • DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth yazın (“/” işaretlerinden önceki boşlukları unutmayın). (Not: Bu adımın başlaması birkaç dakika, çalışıp tamamlanması ise 30 dakika kadar sürebilir.)
  • sfc /scannow yazın (“sfc” ile “/” arasındaki boşluğu unutmayın). 

Windows’u Yeniden Yükleyin

Buradaki yazımızda sorun çıkaran Windows 10’u Yeniden Yükleme işlemini bulabilirsiniz.

Windows güncelleme ayarları nasıl değiştirilir?

Başlat Menüsü > Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik adımlarını takip ederek işletim sisteminizin güncelleme ayarlarını görüntüleyebilir ve tercihlerinize göre değiştirebilirsiniz.

Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın hatası çözüm yazımız sona erdi.

Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın hatası hakkında sıkça sorulan sorular

Windows Hazırlanıyorda kaldı ne demek?

Windows güncellemeleri indirir ve bir kısmını bilgisayar açıkken yüklemeye başlar.  Yeniden başlatma esnasında yüklenen güncellemeler bilgisayarın çalışmasını etkileyecek olan güncellemelerdir. Bu nedenle bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda zaman zaman Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın uyarısı ile karşılaşabilirsiniz.

Windows hazırlanıyor bilgisayarı kapatmayın hatası neden olur?

Windows hazırlanıyor bilgisayarı kapatmayın sorunu genelde yeniden başlatma veya Windows başlatılırken ekranda görünür. “Windows Hazırlanıyor” mesajı ekranda kalır ve masaüstüne Windows önyükleme işareti gelmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu