1. Ana Sayfa
  2. Akıllı Telefon
  3. Root Kaldırmanın 3 Yolu

Root Kaldırmanın 3 Yolu

3 Basit Yöntemle Root Kaldırma

Root işlemi geri alınabilir mi? Evet Root geri alınabilir. Üstelik Root kaldırma  sandığınız kadar zor bir işlem de değildir. Bu yazımızda Root kaldırmak için uygulayacağınız 3 basit yöntemi anlatacağız.

Android Root işlemi, Android işletim sistemine sahip mobil cihazınızda ayrıcalıklı yani en üst seviye kullanıcı yetkisine sahip olma işlemidir. Rootlu bir android telefon yada tablet ile yapabilecekleriniz çok fazla. Örneğin cihaza rom atarak cihazının görünümünü baştan aşağı değiştirebilir, bir çok ücretli uygulamayı ücretsiz olarak kurabilirsiniz.

Root garantiyi bozar mı?

Telefon yada tabletinizi root’ladınız, cihazın garantisi devam ediyor ve servise götürmeniz gerekiyor. Rootlanmış bir cihazı servise gönderirseniz garanti dışı damgası yersiniz. Android telefon ve tabletleri rootlamak garanti kapsamından çıkmasına da sebep olmaktadır. Bunun için root kaldırmanız gereklidir.

Root kaldırma nedir?

Daha önce root atılan cihazda bu işlemi geri almak için yapılan işleme root kaldırma denmektedir.

Root kaldırma nasıl yapılır?

Root atarken bir çok seçenek bulunduğu gibi, cihazınızdaki rootu kaldırmak için de bir çok seçenek ve uygulama bulunmaktadır.

Root kaldırma işlemi çeşitli Root kaldırma uygulamaları ile kolaylıkla yapılabilmektedir. Burada bahsedeceğimiz yöntemlerle çok uğraşmadan Root kaldırma işlemi yapabilirsiniz.

Root kaldırıldıktan sonra cihazınız daha önceki halinde olduğu gibi çalışmaya devam edecektir.

SuperSu ile Root Kaldırma

Pek çok kullanıcı rootlu cihazları yönetmek için popüler bir araç olan SuperSU’dan yararlanmaktadır. SuperSu’nun birçok özelliği arasında cihazınızı unroot etmek de bulunmaktadır.

SuperSu  uygulamasını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

1 SuperSu ile unroot oldukça basittir. Sadece SuperSU uygulamasını açın ve Ayarlar sekmesine gidin. Aşağı kaydırın ve “Full Unroot (Tam Unroot)” u seçin.

3 Basit Yöntemle Root Kaldırma

2 Talimatları izleyin ve telefonun işlemleri gerçekleştirmesi için biraz bekleyin. Tüm işlemler bittikten sonra telefonu yeniden başladın ve artık cihazınız rootsuz yani unroot yapılmış şekilde açılacaktır.

SuperSu uygulaması kendisini de cihazdan kaldırır ve Android Unroot yapma işlemi tamamlanmış olur.

Diğer Android Root kaldırma uygulamalarına buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Dosya yöneticisi ile Root kaldırma

Root karmaşık bir kurulum gibi gözükebilir, ancak telefonunuzdaki bir sürü dosyadan başka bir şey değildir. Onlardan kurtulduğunuz zaman root da kaybolacaktır.

Bunu yapmak için, root erişimi olan bir dosya yöneticisine ihtiyacınız olacaktır. Bizim bunun için önereceğimiz uygulama ES File Explorer uygulamasıdır.(sadece ayarlarda kök erişimini açın). Uygulamayı  aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Cihazınızın ana sürücüsüne erişin ve “system” arayın. Seçin ve sonra “bin” üzerine dokunun. Buradan, “busybox” ve “su” ‘yı silin.

Eğer bunlar yoksa aşağıdaki adımları yapın. System klasörüne dönün ve “xbin” i seçin. Dosyalar orada olursa, devam edin ve “busybox” ve “su” ikisini de silin.Sistem klasörüne dönün ve “app” yı seçin.“superuser, apk” dosyasını sil. Cihazı yeniden başlatın ve unroot işlemini tamamlayın.

Sistemi güncelleyerek Root kaldırma

Android telefon ve tabletinize gelen yeni bir sistem güncellemesi ile unroot yapabilirsiniz. Bu seçeneğin tek dezavantajı yeni bir android sürümünün gelmesini beklemektedir. Ancak hali hazırda cihazına bir OTA güncellemesi yapacaksanız bu da unroot için bir tercih olabilir. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır.

Bunlar, SuperSu ve diğer root uygulamalarını cihazınızdan kaldırın ve Stock Recovery yüklü cihazlarda kullanılabilmektedir.

Bizim unroot yapmak için önereceğimiz yöntemler bunlar. Sizlerde tecrübelerinizi ve unroot yaparken yaşadığınız sorunları yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap
Sıkça Sorulan Sorular

Daha önce root atılan cihazda bu işlemi geri almak için yapılan işleme root kaldırma denmektedir.

Root atarken bir çok seçenek bulunduğu gibi, cihazınızdaki rootu kaldırmak için de bir çok seçenek ve uygulama bulunmaktadır.
Root kaldırma işlemi çeşitli Root kaldırma uygulamaları ile kolaylıkla yapılabilmektedir. Burada bahsedeceğimiz SuperSu ile Root Kaldırma, Dosya yöneticisi ile Root kaldırma ve Sistemi güncelleyerek Root kaldırma işlemleri ile çok uğraşmadan Root kaldırma işlemi yapabilirsiniz.
Root kaldırıldıktan sonra cihazınız daha önceki halinde olduğu gibi çalışmaya devam edecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Teşekkürler teknolojidolabı

Bir cevap yazın