3 Basit Yöntemle Root Kaldırma

3 Basit Yöntemle Root Kaldırma

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda Rootlu bir tablet yada telefonu unroot yapma yani Root Kaldırma nasıl yapılır 3 farklı yöntemle anlatacağız.

Android Root işlemi, Android işletim sistemine sahip mobil cihazınızda ayrıcalıklı yani en üst seviye kullanıcı yetkisine sahip olma işlemidir.  Rootlu bir android telefon yada tablet ile yapabilecekleriniz çok fazla. Örneğin cihaza rom atarak cihazının görünümünü baştan aşağı değiştirebilir, bir çok ücretli uygulamayı ücretsiz olarak kurabilirsiniz.

Telefon yada tabletinizi root’ladınız, cihazın garantisi devam ediyor ve servise götürmeniz gerekiyor. Rootlanmış bir cihazı servise gönderirseniz garanti dışı damgası yersiniz. Android telefon ve tabletleri rootlamak garanti kapsamından çıkmasına da sebep olmaktadır. Bunun için root’u kaldırmanız gereklidir.

Cep Telefonlarında Garanti Dışı Sayılan Durumlar Nelerdir  yazımızda garanti dışı durumlara değinmiştik. Eğer telefonunuzu garantiye gönderecekseniz veya satmayı düşünüyorsanız unroot etmeniz gerekmektedir.

3 Basit Yöntemle Root Kaldırma

Burada bahsedecğimi yöntemler ile çokda uğraşmadan 3 Basit Yöntemle Root Kaldırma, Unroot etme nasıl yapılır anlatacağız.

SuperSu ile Root Kaldırma

Pek çok kullanıcı rootlu cihazları yönetmek için popüler bir araç olan SuperSU’dan yararlanmaktadır. SuperSu’nun birçok özelliği arasında cihazınızı unroot etmek de bulunmaktadır. SuperSu  uygulamasını aşağıdaki bağlantımızdan GooglePlay üzerinden indirebilirsiniz.

SuperSU
SuperSU
Developer: Codingcode
Price: Free

1 SuperSu ile unroot oldukça basittir. Sadece SuperSU uygulamasını açın ve Ayarlar sekmesine gidin. Aşağı kaydırın ve “Full Unroot (Tam Unroot)” u seçin.

3 Basit Yöntemle Root Kaldırma

2 Talimatları izleyin ve telefonun işlemleri gerçekleştirmesi için biraz bekleyin. Tüm işlemler bittikten sonra telefonu yeniden başladın ve artık cihazınız rootsuz yani unroot yapılmış şekilde açılacaktır.

SuperSu uygulaması kendisini de cihazdan kaldırır ve Android Unroot yapma işlemi tamamlanmış olur.

Diğer Android Root kaldırma uygulamalarına buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Dosya Yöneticisi ile Root Kaldırma

Root karmaşık bir kurulum gibi gözükebilir, ancak telefonunuzdaki bir sürü dosyadan başka bir şey değildir. Onlardan kurtulduğunuz zaman root da kaybolacaktır.

Bunu yapmak için, root erişimi olan bir dosya yöneticisine ihtiyacınız olacaktır. Bizim bunun için önereceğimiz uygulama ES File Explorer uygulamasıdır.(sadece ayarlarda kök erişimini açın). Uyglamayı aşağıdaki bağlantımızdan GooglePlay üzerinden indirebilirsiniz.

ES Dosya Yöneticisi
ES Dosya Yöneticisi
Developer: ES Global
Price: Free

Cihazınızın ana sürücüsüne erişin ve “system” arayın. Seçin ve sonra “bin” üzerine dokunun. Buradan, “busybox” ve “su” ‘yı silin.

Eğer bunlar yoksa aşağıdaki adımları yapın. System klasörüne dönün ve “xbin” i seçin. Dosyalar orada olursa, devam edin ve “busybox” ve “su” ikisini de silin.Sistem klasörüne dönün ve “app” yı seçin.“superuser, apk” dosyasını sil.Cihazı yeniden başlatın ve unroot işlemini tamamlayın.

Sistem Güncellemesi ile Root Kaldırma

Android telefon ve tabletinize gelen yeni bir sistem güncellemesi ile unroot yapabilirsiniz. Bu seçeneğin tek dezavantajı yeni bir android sürümünün gelmesini beklemektedir. Ancak hali hazırda cihazına bir OTA güncellemesi yapacaksanız bu da unroot için bir tercih olabilir. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır.

Bunlar, SuperSu ve diğer root uygulamalarını cihazınızdan kaldırın ve Stock Recovery yüklü cihazlarda kullanılabilmektedir.

Bizim unroot yapmak için önereceğimiz yöntemler bunlar. Sizlerde tecrübelerinizi ve unroot yaparken yaşadığınız sorunları yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap