1. Ana Sayfa
  2. Akıllı Telefon
  3. Telefona Format Atınca Neler Silinir ?

Telefona Format Atınca Neler Silinir ?

Telefona Format Atınca Neler Silinir ?

Bu yazımızda Android yada iPhone telefona nasıl format atılır ve telefona format atınca neler silinir detaylı olarak anlatacağız.

Android yada iPhone telefonunuz kasmaya başladıysa, sistem kararsızlıkları alıyorsanız, özellikle arama ekranı uzun süre kasıyorsa, uygulamalarda işlemlerinizin hızı sizi sıkmaya başladıysa telefonunuza müdahale etme zamanı gelmiş demektir.

Telefona format atmadan önce neler yapılmalı ve telefon formatlandığında neler silinir bunları mutlaka bilmeniz ve ona göre telefonunuzu sıfırlamanız gereklidir.

Öncelikle telefona format atmak zararlı mıdır? sorusunu cevaplayalım.

Telefona format atmak zararlı mı?

Telefona format atmak sistemi sıfırlamaktır, format atmak telefona kesinlikle zarar vermez.

Ancak format atarken dikkat etmeniz gereken bazı önemli şeyler vardır. Eğer bunlara dikkat edilmezse tüm verilerinizi kaybedebilirsiniz.

Telefona format atma garantiyi bozar mı?

Telefona format atmak garanti durumunu etkilemez. Yani telefon formatlayınca garanti bozulmaz.

Şimdi telefon sıfırlamada neler silinir bakalım.

Telefona Format atınca neler silinir ?

Tablet yada telefona format atınca cihaz fabrika ayarlarına döneceğinden;

1 Plastore ve AppStore hesap bilgileriniz,

2 Sistem ve uygulama verileri ve ayarlarınız,

3 İndirilen uygulamalarınız,

4 Kişi listeniz,

5 Eğer fotoğraf ve videolarını dahili bellekte ise bunların tümü,

6 Mesajlar kısmında ki mesajlarınız silinir.

Telefona format atınca numaralar silinir mi?

Evet silinir. Bunun için telefon rehberinizi yedeklemenizde fayda var. Yedekleme konusunda Android için buradaki iPhone içinse buradaki yazılarımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Telefona format atınca Whatsapp silinir mi?

Evet silinir. Ama Whatsapp hesabınız silinmediği için uygulamayı tekrar yüklediğinizde verileriniz geri gelir.

Telefona format atınca Instagram silinir mi?

Evet silinir. Ama Instagram hesabınız silinmediği için uygulamayı tekrar yüklediğinizde ve kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaptığınızda tüm verileriniz geri gelir.

Telefona format atınca geçmiş silinir mi?

Evet silinir. Formatla beraber tüm tarayıcı bilgileriniz (şifreler, favori siteler vs) silinir.

Telefona format atınca Gmail silinir mi?

Evet silinir. Ama GMail hesabınız silinmediği için uygulamayı tekrar yükleyip kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaptığınızda tüm epostalarınız geri yüklenir.

Telefona format atmadan önce yapılacaklar

Telefon yada tabletinize format atmadan önce;

1 – Hafıza kartınız varsa cihazdan mutlaka çıkarın. Hafıza kartınızı çıkardıktan sonra telefon hafızasına kayıtlı olan dosyalarınızı yedekleyin.

Android yedekleme için buradaki yazımıza iPhone yedeklemek için ise buradaki yazımıza bakarak cihazlarınızın tam yedeğini alabilirsiniz.

2 – SIM Kartınızı çıkarınız. Sım kartını çıkarmadan önce Telefon hafızasına kayıtlı olan kişileri sim kartına taşıyınız. (Android rehber yedeklemek için burayı, iPhone rehber yedekleme için burayı tıklayın.)

3 – Google Play Store ve IOS AppStore kullanıcı adınızı ve şifrenizi bir yere not ediniz.

Telefona format atınca hızlanır mı gibi sorular bize soruluyor. Evet kesinlikle hızlanır, telefonunuz ilk günkü gibi olur.

Android telefona format nasıl atılır?

Menü–> Ayarlar –> Yedekle ve Sıfırla veya Fabrika ayarlarını sıfırla bölümünden telefonunuzu tekrar ilk günkü haline getirebilirsiniz.

Telefona Format Atınca Neler Silinir ?

Bu ayarlar modellere göre değişiklik gösteriyor. Bazılarında direk ayarlardan görebileceğiniz gibi, bazı modellerde Gizlilik gibi bölümlerin içinde yer alabilir.

Bu arada Android sıfırlarken dahili depolamayı da sil seçeneğinide işaretlerseniz telefonun dahili depolamasındaki müzik ve/veya fotoğraf gibi tüm veriler silinir. Buna dikkat etmeniz gerekir.

iPhone Nasıl Sıfırlanır?

Ayarlar > Genel > Sıfırla kısmına girerek, Tüm İçerikler ve Ayarları Sil kısmına tıklayınız. Bu komut ile iPhone içeriğindeki tüm verileriniz sıfırlanacaktır.

Sadece telefon ayarlarını sıfılayacaksanız; Ayarlar > Genel > Sıfırla bölümünden Tüm Ayarları Sıfırla kısmını seçerek işlemi başlatmanız yeterlidir.

Sitemizde neredeyse tüm akıllı telefon ve tabletlere format işlemleri anlatılmıştır. Bunun için arama çubuğumuzu kullanabilirsiniz.

Yorum Yap
Sıkça Sorulan Sorular

Telefona format atmak sistemi sıfırlamaktır, format atmak telefona kesinlikle zarar vermez. Ancak format atarken dikkat etmeniz gereken bazı önemli şeyler vardır. Eğer bunlara dikkat edilmezse tüm verilerinizi kaybedebilirsiniz.

Telefona format atmak garanti durumunu etkilemez. Yani telefon formatlayınca garanti bozulmaz.

Telefona format atınca numaralar silinir. Bunun için telefon rehberinizi yedeklemenizde fayda var. Yedekleme konusunda Android için buradaki iPhone içinse buradaki yazılarımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Telefona format atınca Whatsapp silinir. Ama Whatsapp hesabınız silinmediği için uygulamayı tekrar yüklediğinizde verileriniz geri gelir.

Telefona format atınca Instagram silinir. Ama Instagram hesabınız silinmediği için uygulamayı tekrar yüklediğinizde ve kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaptığınızda tüm verileriniz geri gelir.

Telefona format atınca geçmiş silinir. Formatla beraber tüm tarayıcı bilgileriniz (şifreler, favori siteler vs) silinir.

Telefona format atınca Gmail silinir. Ama GMail hesabınız silinmediği için uygulamayı tekrar yükleyip kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaptığınızda tüm epostalarınız geri yüklenir.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. Çok işime yaradı tşk

  2. bu problemide sayenizde çözmüş oldum saolun

  3. SELAM BEN BİŞEY ÖYRENMEK İSTİYORUM TELEFONUMA FORMAT ATINCA ESKİ GMAİL HESABIM SİLİNİRMİ VE YA KAYBOLURMU

  4. Merhaba revancfrv,
    Hayır GMail hesabınız silinmez.
    Telefonu formatladıktan sonra Gmail aplikasyonunuzu telefonunuza kurarak gmail kullanıcı adı ve şifrenizi girin.

Bir cevap yazın