Telefona Format Atınca Neler Silinir ?

Telefona Format Atınca Neler Silinir ?

Bu yazımızda Android telefona nasıl format atılır ve telefona format atınca neler silinir detaylı olarak anlatacağız.

Android cihazınız kasmaya başladıysa, sistem kararsızlıkları alıyorsanız, özellikle arama ekranı uzun süre kasıyorsa, uygulamalarda işlemlerinizin hızı sizi sıkmaya başladıysa telefonunuza müdahale etme zamanı gelmiş demektir.

Telefon yada tablette format atmadan önce neler yapılmalı ve telefon formatlandığında neler silinir öncelikle bunları bilmeniz gereklidir.

Öncelikle telefona format atmak zararlı mıdır? sorusunu cevaplayalım.

Telefona format atmak sistemi sıfırlamaktır, format atmak telefona kesinlikle zarar vermez.  Ancak format atarken dikkat etmeniz gereken bazı önemli şeyler vardır. Eğer bunlara dikkat edilmezse tüm verilerinizi kaybedebilirsiniz.

Telefona Format Atmadan Önce Yapılacaklar

Android telefon yada tabletinize format atmadan önce;

1 – Hafıza kartınızı cihazdan mutlaka çıkarın. Hafıza kartınızı çıkardıktan sonra telefon hafızasına kayıtlı olan dosyalarınızı yedekleyin.

Android yedekleme nasıl yapılır bilmiyorsanız program kullanmadan yedekleme için Android Telefondaki Tüm Verileri Yedekleme Nasıl Yapılır yazımızı yada kolay yoldan  En iyi Android Ücretsiz Yedekleme Uygulamaları yazımızdaki uygulamaları kullanarak Android cihaz yedeğini alabilirsiniz.

2 – SIM Kartınızı çıkarınız. Sım kartını çıkarmadan önce Telefon hafızasına kayıtlı olan kişileri sim kartına taşıyınız.

3 – Play Store kullanıcı adınızı ve şifrenizi bir yere not ediniz. Format attıktan sonra telefon ilk haline döneceği için Play Store uygulaması yüklü gelecektir. Tek yapmanız gereken formattan sonra tekrar kullanıcı adı ve şifrenizi girmek.

Telefona Format Atınca Neler Silinir ?

Android tablet yada telefona format atınca cihaz fabrika ayarlarına döneceğinden;

1 Google hesap bilgileriniz,

2 Sistem ve uygulama verileri ve ayarlarınız,

3 İndirilen uygulamalarınız,

4 Kişi listeniz,

5 Eğer fotoğraf ve videolarını dahili bellekte ise bunların tümü,

6 Mesajlar kısmında ki mesajlarınız silinir.

7 Telefona format atınca Whatsapp silinir mi? Evet silinir. Ama Whatsapp hesabınız silinmediği için uygulamayı tekrar yüklediğinizde verileriniz geri gelir.

8 Telefona format atınca geçmiş silinir mi? Evet silinir. Formatla beraber tüm tarayıcı bilgileriniz (şifreler, favori siteler vs) silinir.

Ayrıca telefona format atmak garanti durumunu etkilemez. Yani telefon formatlayınca garanti bozulmaz.

Bu arada android sıfırlarken dahili depolamayı da sil seçeneğinide işaretlerseniz telefonun dahili depolamasındaki müzik ve/veya fotoğraf gibi tüm veriler silinir. Buna dikkat etmeniz gerekir.

Android telefona format atma nasıl yapılır?

Menü–> Ayarlar –> Yedekle ve Sıfırla veya Fabrika ayarlarını sıfırla bölümünden telefonunuzu tekrar ilk günkü haline getirebilirsiniz.

Telefona Format Atınca Neler Silinir ?

Bu ayarlar modellere göre değişiklik gösteriyor. Bazılarında direk ayarlardan görebileceğiniz gibi, bazı modellerde Gizlilik gibi bölümlerin içinde yer alabilir.

Sitemizde neredeyse tüm akıllı telefon ve tabletlere format işlemleri anlatılmıştır. Bunun için arama çubuğumuzu kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.