Telefona Format Atınca Neler Silinir ?

Telefona Format Atınca Neler Silinir ?

Bu yazımızda Android telefona nasıl format atılır ve telefona format atınca neler silinir detaylı olarak anlatacağız.

Android cihazınız kasmaya başladıysa, sistem kararsızlıkları alıyorsanız, özellikle arama ekranı uzun süre kasıyorsa, uygulamalarda işlemlerinizin hızı sizi sıkmaya başladıysa telefonunuza müdahale etme zamanı gelmiş demektir.

Telefon yada tablette format atmadan önce neler yapılmalı ve telefon resetlendiğinde neler silinir öncelikle bunları bilmeniz gereklidir.

Öncelikle telefona format atmak zararlımıdır sorusunu cevaplayalım.

Telefona format atmak sistemi sıfırlamaktır, telefona kesinlikle zarar vermez. Ancak format atarken dikkat etmeniz gereken bazı önemli şeyler vardır. Eğer bunlara dikkat edilmezse tüm verilerinizi kaybedebilirsiniz.

Telefona Format Atmadan Önce Neler Yapılmalıdır ?

Android telefon yada tabletinize format atmadan önce;

1 – Hafıza kartınızı cihazdan mutlaka çıkarın. Hafıza kartınızı çıkardıktan sonra telefon hafızasına kayıtlı olan dosyalarınızı yedekleyin.

Android yedekleme nasıl yapılır bilmiyorsanız program kullanmadan yedekleme için Android Telefondaki Tüm Verileri Yedekleme Nasıl Yapılır yazımızıyada kolay yoldan  En iyi Android Ücretsiz Yedekleme Uygulamaları yazımızdaki uygulamaları kullanarak Android cihaz yedeğini alabilirsiniz.

2 – SIM Kartınızı çıkarınız. Sım kartını çıkarmadan önce Telefon hafızasına kayıtlı olan kişileri sim kartına taşıyınız. (Bakınız : Android Rehber Yedekleme Nasıl Yapılır?)

3 – Format atmadan önce Play Store kullanıcı adınızı ve şifrenizi bir yere not ediniz. Format attıktan sonra telefon ilk haline döneceği için Play Store uygulaması yüklü gelecektir. Tek yapmanız gereken formattan sonra tekrar k.adı ve şifrenizi girmek.

Peki Telefona Format Atınca Neler Silinir ?

Android tablet yada telefona format atınca cihaz fabrika ayarlarına döneceğinden;

1 – Google hesap bilgileriniz

2- Sistem ve uygulama verileri ve ayarlarınız

3- İndirilen uygulamalarınızı silecektir.

4- Kişi listeniz

5 – Eğer fotoğraf ve videolarını dahili bellekte ise bunların tümü silinir.

6 – Telefona format atınca Mesajlar kısmında ki mesajlarınız silinir.

Telefona format atınca Whatsapp uygulamasıda silinir ancak Whatsapp hesabınız silinmez.

Ayrıca telefona format atmak garanti durumunu etkilemez. Yani telefon formatlayınca garanti bozulmaz.

Bu arada android sıfırlarken dahili depolamayı da sil seçeneğinide işaretlerseniz telefonun dahili depolamasındaki müzik ve/veya fotoğraf gibi tüm veriler silinir.

Android cihaza nasıl format atılır?

Menü–> Ayarlar –> Yedekle ve Sıfırla veya Fabrika ayarlarını sıfırla bölümünden telefonunuzu tekrar ilk günkü haline getirebilirsiniz.

Telefona Format Atınca Neler Silinir ?

Bu ayarlar modellere göre değişiklik gösteriyor. Bazılarında direk ayarlardan görebileceğiniz gibi, bazı modellerde Gizlilik gibi bölümlerin içinde yer alabilir.

Sitemizde neredeyse tüm akıllı telefon ve tabletlere format işlemleri anlatılmıştır. Bunun için arama çubuğumuzu kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

5 yorum

  1. Bazı sıkıntılardan dolayı telefonuma format atmak mecburiyetinde kaldım. Mortal Kombat diye bir oyunum vardı aylardır oynadığım. Şimdi yeniden başladım. Telefonumda yüklüydü. Hafıza kartına yüklesem yine silinir miydi oyun kayıtlarım?

  2. Harika bir çalışma olmuş siteniz oldukça yapıcı tebrikler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Resimde görüneni kutuya yazınız: *İçerik önerileri ve diğer istek ve şikayetlerinizi teknolojidolabi@yandex.com adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com-Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri kolayca bulabilirsiniz.