iPhone Ekran Dondu Ne Yapmalıyım?

iPhone model telefonlarda ekran donmaları son derece sık bir şekilde meydana gelmektedir. iPhone Ekran Dondu ise yapmanız gerekenleri aşağıda sıralamaya çalıştık.

Gerek telefondaki çeşitli uygulamalar nedeni ile gerekse telefonunu kendi yazılımı nedeni ile veya farklı fiziksel unsurlar nedeni ile ekran donmaları meydana gelebilmektedir.

iPhone ekranı hangi durumlarda donar?

  • Oyun oynarken ekran donabilir
  • Yüklü olan ve arka planda çalışan uygulamalar ekranı dondurabilir
  • Sistem yazılımının kararsızlığı nedeni ile donabilir
  • Fiziksel darbeler ve benzeri durumlar nedeni ile ekran donabilir
  • Güncelleme aldıktan sonra ekran donabilir

Ekran donması yukarıda saymış olduğumuz 5 unsurdan dolayı sıklıkla meydana gelmektedir.

iPhone Ekran Dondu Ne Yapmalıyım?

Eğer iPhone marka telefonunuz var ise ve ekranınız donduysa donma anında yapmanız ve yapmamanız gerekenler vardır.

1 – Eğer ekranınız donduysa ilk olarak çeşitli zorlamalar yapmamalı ve telefonu defalarca kapatıp açmamalısınız. Ekran donmalarında en sık yapılan hatalar bunlardır. Ayrıca ekranın hangi esnada, hangi eylemi gerçekleştirirken donduğuna dikkat etmelisiniz.

2 – Eğer oyun oynarken ekran donuyorsa hangi oyunu oynarken donduysa o oyunu bir daha oynamamaya özen göstermelisiniz. Aksi halde ekran donması ile tekrar karşılaşabilirsiniz. Ek olarak güncelleme aldıktan sonra ekran donduysa telefonu sıfırlayabilir ve bir süre o güncellemeyi almayabilirsiniz. Eğer durduk yere ekran donduysa yazılımsal kararsızlık meydana gelmiş olabilir ve bu durum her zaman meydana gelmeyeceği için her hangi bir ek işlem yapmanıza hiç gerek yoktur.

3 – iPhone telefonunuzun ekranı donduysa o an sadece Hard Reset yani yazılımsal format ile durumu eski haline getirebilirsiniz.Hard Reset işleminin her hangi bir ek zararı bulunmamaktadır. Hard Reset atmak için telefonunuzun ortasında bulunan giriş tuşu ile beraberinde yukarıdaki açma tuşuna aynı anda basın.

iPhone Ekran Dondu Ne Yapmalıyım?

Basma işlemini 10 – 15 saniye kadar yapmalısınız. Bunun arkasından telefonunuz format atacaktır. Eğer her hangi bir fiziksel problemden dolayı ekran donması gerçekleşmemişse sorununuz %99 ihtimalle düzelecektir.

Format işlemini bitirdikten sonra telefonunuzu açtığınızda en son yüklemiş olduğunuz uygulamaları tekrar yüklememenizde yarar var. Buna ek olarak en son yapmış olduğunuz işlemleri hatırlayın ve hangi işlemden dolayı ekran donmasının meydana gelmiş olabileceğini düşünün. Bu işlemi de bir daha yapmayarak ekran donmasının oluşmasının önüne geçmiş olursunuz.

4 – Son olarak eğer sistem yazılımınız güncel değilse güncellemenizde fayda vardır. Çünkü güncellemeler yazılımsal kararsızlıkları ortadan kaldırabilmektedir. Ekran donmalarında en çok yaşanan sorunlardan birisi de yazılımsal kararsızlıklardır.  Bu yüzden güncellemeleri almanızı tavsiye ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu