Alacağınız Akıllı Telefon’da Ne Kadar RAM olmalı ?

Telefonlarda RAM ne işe yarar? Akıllı Telefon'da Ne Kadar RAM olmalı? Telefonumda kaç GB RAM var? Telefonun RAM'i yükseltilir mi?

Bu yazımızda telefonda RAM ne işe yarar, alacağınız akıllı telefon’da ne kadar RAM olmalı ve telefonumda kaç GB RAM var sorularını cevaplayacağız.

Telefon’da ne kadar RAM olmalı sorusunun cevabına geçmeden önce öncelikle RAM nedir konusuna kısaca değinmekte fayda var.

RAM (Random Access Memory), Türkçe adıyla sanal bellek, bilgisayarların ve telefonların en önemli parçalarından birisi. Bu bellekler yardımıyla, cihazlardaki dosyalar hızlı bir şekilde yazılıp okunabiliyorlar.

Telefonlarda RAM ne işe yarar?

Telefonlarınızda bulunan RAM telefonunuzun ön belleğidir. RAM telefonda yaptığınız bir işlemi hafızasında saklar ve ihtiyaç olduğunda geri çağırarak işlemlerin hızlı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Genel olarak telefon kullanıcılarının telefonunda ortalama 25 uygulama yüklü olur ve arka planda bu uygulamalara ait uzantıların çalıştığını görürsünüz. Arka planda çalışan uygulama Ram’den sürekli yer işgal eder.

Telefondaki RAM’in az olması telefonun yavaş çalışmasına, kasılmasına neden olmaktadır. Telefonda işlemci performansının tam olarak kullanılması ile akıcı bir kullanım elde etmek için mutlaka telefondaki AM miktarına dikkat etmek gerekiyor.

Telefon'da Ne Kadar RAM olmalı
Telefonlarda RAM ne işe yarar ?

RAM hakkında kısaca bilgi geçtikten sonra gelelim telefon’da ne kadar RAM olmalı konusuna…

Akıllı Telefon’da ne kadar RAM olmalı?

Biliyorsunuz artık telefonlarla 4K video çekimler yapılabiliyor. Düşük boyutlu belleklere sahip olan telefonlarda yapılan çekim hafızaya işlenirken daha uzun bir süre geçiyor. Bunun için eğer 4K video gibi tercihleriniz varsa ve çok fazla oyun ve uygulama çalıştıracak bir akıllı telefon istiyorsanız mutlaka telefon Ram miktarınızı yüksek tercih etmeniz gerekli.

Daha hızlı bir şekilde hafızaya kayıt edilen dosyalar telefonun ekstra olarak ısınmasının da önüne geçecektir. Bu ayrıcalıklarla beraber bellek miktarının da en az işlemci kadar önemli olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Peki ne kadar RAM‘e ihtiyaç var, telefonda 2 gb ram yeterlimi ?

2 GB RAM’e sahip olan bir telefonda, WhatsApp, Facebook, Chrome ve 4. bir uygulama açıldığında bile 500 MB boş RAM miktarı kalmaktadır. Aslında buna bakarsanız günlük kullanım için 2 GB RAM yeterli gibi görünüyor.   Zaten birçok akıllı telefon markası da fiyat performans odaklı olan akıllı telefon serilerinde bellek miktarını 2 veya 3 GB seviyesinde tercih ediyor.

Günümüzde üst seviye akıllı telefonlar için artık 4 GB’lık RAM miktarı standart hale geldi denebilir. Üst segment bir telefon için 4 GB çok çok ideal bir miktar. Diğer 6 GB ve 8 GB RAM’e sahip olan telefonlar satış hilesi için şişiriliyor.

Telefonumda kaç GB RAM var ?

Telefonda bulunan RAM’i öğrenmek için bir kaç yol mevcut.

Telefonuzdaki RAM miktarı ve diğer donanımlarla ilgili bilgileri öğrenmek için CPU-Z ve AIDA64 uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar telefonunuzla ilgili bilgileri raporlayan ücretsiz uygulamalardır.

Bu uygulamalar sayesinde sadece telefon RAM Miktarı değil telefonunuzun donanımında bulunan tüm aygıtlar hakkında detayları görebilirsiniz.

Alacağınız Akıllı Telefon'da Ne Kadar RAM olmalı ?

Uygulamalar tamamen ücretsizdir ve kullanım için telefonunuzu rootlamanıza gerek yoktur.

AIDA64 ve CPU-Z uygulamalarını aşağıdaki Google Play linklerinden indirerek kullanabilirsiniz.

[appbox googleplay com.cpuid.cpu_z]

[appbox googleplay com.finalwire.aida64]

Telefonun RAM’i yükseltilir mi?

Hayı. Fiziki RAM’i yükseltemezsiniz. Ancak Xiaomi telefonlarda bulunan Sanal Ram ve Samsung Telefonlarda bulunan RAM Plus özellikleri sayesinde depolama alanından bir miktar alarak RAM arttırılmasını sağlamanız mümkün.

Bu konudaki detaylı yazımıza buradan bakabilirsiniz.

Telefon’da ne kadar RAM olmalı yazımız hakkında ne düşündüğünüzü gerçekten çok merak ediyoruz ve aşağıda yer alan yorum alanında paylaşmanızı bekliyoruz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu