• DOLAR
  3,4969
  % 0,05
 • EURO
  4,1170
  % 0,11
 • ALTIN
  144,5542
  % 0,05
 • BIST
  108.594
  % -0,02

Alacağınız Akıllı Telefon’da Ne Kadar RAM olmalı ?

Alacağınız Akıllı Telefon’da Ne Kadar RAM olmalı ?

RAM Nedir ? Telefonlarda kullanılan RAM ne işe yarıyor ? Alacağınız Akıllı Telefon’da Ne Kadar RAM olmalı ?

Telefon’da işlemci performansının tam olarak kullanılması ile akıcı bir kullanım elde etmek için mutlaka  RAM miktarına dikkat etmek gerekiyor.

Ram nedir?

Öncelikle RAM’in ne demek olduğunu kısaca açıklayalım. RAM kelimesinin açılımı Türkçe’de Rastgele erişimli hafıza olarak bilinir. İngilizce kısaltma olan RAM (Random Access Memory) olarak bilinir. Yani Ram hem okunabilir hem yazılabilir fiziksel bellek anlamına gelir. RAM mikroişlemcili sistemlerde kullanılan bir tür veri deposudur. RAM Bellek Nedir, Nasıl Çalışır?  yazımızda daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Telefonlarda kullanılan RAM ne işe yarıyor?

RAM akıllı telefonların ön belleği anlamına gelmektedir. Daha açarak bahsetmek gerekirse; RAM telefonlarda yapılan işlemleri geçici olarak hafızasında tutarak telefonun hızlı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. RAM’in çalışma sistemi son derece basit olmaktadır. Ancak RAM’in olmaması ya da azlığı telefonun yavaş çalışmasına, kasılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle RAM kullanımı konusunda dikkat edilmesi gerekmektedir.

Alacağınız Akıllı Telefon’da Ne Kadar RAM olmalı ?

Akıllı Telefon Ram Belleği Ne Kadar Olmalı?

Telefonun işlemcilerinden alınan performansın tam olarak kullanılması ve akıllı telefonlarda akıcı bir kullanım elde etmek için mutlaka Akıllı Telefon Ram miktarına da dikkat etmeniz gerekiyor.

Peki hangi telefon seçimlerinde telefonun Ram miktarı ne kadar olmalı? Göz ardı edilen özelliklerden biri olsa da Ram miktarına dikkat etmek ne kadar önemli? Tüm bunlara daha detaylı olarak bakalım.

İşlemci Özelliklerine Göre Telefon Ram Seçimi

Bu noktada ilk olarak telefonunuzun işlemcileriyle ilgili olarak bir seçim yapmanız gerekiyor. Eğer seçim yapacağınız akıllı telefon modelinde yer alan işlemcilerin frekansları yüksekse ve buna ek olarak işlemciler üst seviye akıllı telefon işlemci modellerinden se ne kadar yüksek Ram bellek miktarı seçimi yaparsanız o kadar avantaj sağlarsınız.

Bu durumda telefonun Ram ile işlemcileri arasında istenen uyum sağlanmış olacaktır. Akıllı Telefon Ram bellek miktarını belirlerken bu nedenle mutlaka işlemcilerin frekans değerleri ve işlemcilerin de serilerini göz önünde bulundurun.

Akıllı Telefonun Sınıfına Göre Ram Seçimi

Akıllı Telefon Ram miktarı konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise akıllı telefonunuzun sınıfı olacaktır. Zira diğer hiçbir teknik konu hakkında bilginiz olmasa bile akıllı telefonunuzun sınıfına göre Akıllı Telefon Ram miktarı seçimi yapabilirsiniz.

Üst segment akıllı telefonlarda yer alan işlemciler, buna ek olarak telefonların ekran özellikleri, 2K desteği gibi birçok özelliği tam olarak desteklemek için üst segment akıllı telefonlar için genelde 4 GB ya da minimum 3 GB Ram bellek miktarı tercih ediliyor.

Satın Alınabilecek Üst Segment’de En İyi 4 telefon  yazımızda İşlemci teknolojileri ve Ram miktarı ile bilgisayarlara kafa tutan Satın Alınabilecek Üst Segment’de En İyi 4 Akıllı Telefon listesini sunuyoruz.

Bazı ünlü markalar hariç üst segment akıllı telefonlar için 3 GB Ram miktarının altına inilmediğini de belirtelim. Bunun dışında eğer orta segment akıllı telefonlar için seçim yapacaksanız da bu kez 2 GB Ram bellek miktarları yeterli olacaktır. Fakat Akıllı Telefon Ram seçiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise telefonunuzun sınıfı ne olursa olsun 1 GB Ram bellek miktarının altına pek düşmemeniz gerektiği. Zira 1 GB altı Ram seçenekleri telefonda ciddi takılmalar ve ciddi donmalara neden olabiliyor.

Kullanım Alanına Göre Seçim Yapmak

Son olarak çok fazla oyun ve uygulama çalıştıracak bir akıllı telefon istiyorsanız mutlaka Akıllı Telefon Ram miktarınızı yüksek tercih etmeniz gerekli. Genel olarak şu an telefonlar için 3 GB Ram miktarı oldukça yeterli olarak gösteriliyor ve bu miktarla beraber oyunlar ve uygulamalarda sorunsuz kullanım yapabiliyorsunuz.

Android Telefonu Hızlandırmak için Yapılacak 12 Şey

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. Telefonumda bir kaç sorunum vardı teknolojidolabi.com sitesi sayesinde bu sorunlardan kurtuldum Teşekkürler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Resimde görüneni kutuya yazınız: *

 • ÇOK OKUNAN


İçerik önerileri ve diğer istek ve şikayetlerinizi adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com-Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri kolayca bulabilirsiniz.