Mobil

Alacağınız Akıllı Telefon’da Ne Kadar RAM olmalı ?

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bu yazımızda telefonda RAM ne işe yarar, alacağınız akıllı telefon’da ne kadar RAM olmalı ve telefonumda kaç GB RAM var sorularını cevaplayacağız.

Başlarken sorduğumuz soruların cevaplarına geçmeden önce öncelikle RAM nedir konusuna kısaca değinmekte fayda var.

RAM (Random Access Memory), Türkçe adıyla sanal bellek, bilgisayarların ve telefonların en önemli parçalarından birisi. Bu bellekler yardımıyla, cihazlardaki dosyalar hızlı bir şekilde yazılıp okunabiliyorlar.

Telefonlarda RAM ne işe yarar ?

Telefonlarınızda bulunan RAM telefonunuzun ön belleğidir. RAM telefonda yaptığınız bir işlemi hafızasında saklar ve ihtiyaç olduğunda geri çağırarak işlemlerin hızlı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Genel olarak telefon kullanıcılarının telefonunda ortalama 25 uygulama yüklü olur ve arka planda bu uygulamalara ait uzantıların çalıştığını görürsünüz. Arka planda çalışan uygulama Ram’den sürekli yer işgal eder.

Telefondaki RAM’in az olması telefonun yavaş çalışmasına, kasılmasına neden olmaktadır. Telefonda işlemci performansının tam olarak kullanılması ile akıcı bir kullanım elde etmek için mutlaka RAM miktarına dikkat etmek gerekiyor.

Telefon'da Ne Kadar RAM olmalı
Telefonlarda RAM ne işe yarar ?

RAM hakkında kısaca bilgi geçtikten sonra gelelim telefonda kaç GB RAM olmalı konusuna…

Akıllı Telefon’da Ne Kadar RAM olmalı ?

Biliyorsunuz artık telefonlarla 4K video çekimler yapılabiliyor. Düşük boyutlu belleklere sahip olan telefonlarda yapılan çekim hafızaya işlenirken daha uzun bir süre geçiyor. Bunun için eğer 4K video gibi tercihleriniz varsa ve çok fazla oyun ve uygulama çalıştıracak bir akıllı telefon istiyorsanız mutlaka telefon Ram miktarınızı yüksek tercih etmeniz gerekli.

Daha hızlı bir şekilde hafızaya kayıt edilen dosyalar telefonun ekstra olarak ısınmasının da önüne geçecektir. Bu ayrıcalıklarla beraber bellek miktarının da en az işlemci kadar önemli olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Peki telefonda 2 gb ram yeterlimi ?

2 GB RAM’e sahip olan bir telefonda, WhatsApp, Facebook, Chrome ve 4. bir uygulama açıldığında bile 500 MB boş RAM miktarı kalmaktadır. Aslında buna bakarsanız günlük kullanım için 2 GB RAM yeterli gibi görünüyor.   Zaten birçok akıllı telefon markası da fiyat performans odaklı olan akıllı telefon serilerinde bellek miktarını 2 veya 3 GB seviyesinde tercih ediyor.

Günümüzde üst seviye akıllı telefonlar için artık 4 GB’lık RAM miktarı standart hale geldi denebilir. Üst segment bir telefon için 4 GB çok çok ideal bir miktar. Diğer 6 GB ve 8 GB RAM’e sahip olan telefonlar satış hilesi için şişiriliyor.

Telefonumda kaç GB RAM var ?

Telefonda bulunan RAM’i öğrenmek için bir kaç yol mevcut.

Telefonuzdaki RAM miktarı ve diğer donanımlarla ilgili bilgileri öğrenmek için CPU-Z ve AIDA64 uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar telefonunuzla ilgili bilgileri raporlayan ücretsiz uygulamalardır.

Bu uygulamalar sayesinde sadece telefon RAM Miktarı değil telefonunuzun donanımında bulunan tüm aygıtlar hakkında detayları görebilirsiniz. Uygulamalar tamamen ücretsizdir ve kullanım için telefonunuzu rootlamanıza gerek yoktur.

AIDA64 ve CPU-Z uygulamalarını Google Play’den indirerek kullanabilirsiniz.

RAM Bellek Nedir, Nasıl Çalışır?  yazımızda daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu