Mobil

Telefonun Çekim Gücü Nasıl Arttırılır?

Şebeke bulunamadı, çekim gücü çok düşük, mobil internet bağlanmıyor gibi şebeke sorunları yazışıyorsanız telefonun çekim gücünü arttırmak için bazı yapabileceğini şeyler var.

Telefonun çekim gücü nasıl arttırılır?

Telefonunuzun sinyal gücü zayıflarken, çekmiyorken yapabileceğiniz alternatifler bulunmaktadır. Eğer siz de telefonun sinyal gücünü arttırmak istiyorsanız aşağıda yer alan yöntemlere uymanızı tavsiye ederiz.

Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Telefonunuzu yeniden başlatmanız sinyal ile ilgili bir takım sorunların çözülmesini sağlayabilir.

Varsa telefon kılıfınızı çıkartın

Kalın, darbeye dayanıklı kılıflar şebeke sinyallerini belirli ölçüde bloke edebilir. Kılıfı çıkartarak görüşme sağlayın..

Konumunuzu değiştirin

Yakınında yoğun nüfuslu çok sayıda yüksek binanın olduğu bölgeler gibi yerlerdeki bazı kapalı alanlarda telefon sinyali engellenebilir, bu da sinyalin zayıflamasına neden olur. Telefon sinyalinin normale dönüp dönmediğini kontrol etmek için açık bir alana gidin.

Operatörün ağ kapsama alanı bulunulan yere göre değişiklik göstermektedir. Genellikle tüm şehir içi yerler kapsama alanındadır fakat uzak olan bazı yerler kapsama alanında olmayabilir, bu da uzak yerlerde telefonun sinyal kalitesinin zayıflamasına neden olabilir.

Sorunun kapsama alanının yetersizliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını şu şekilde tespit edebilirsiniz: Telefon sinyalinin yalnızca belirli yerlerde mi zayıf olduğunu veya aynı operatöre ait SIM kart kullanan yakınlardaki kişilerin de sinyal kalitesi sorunları yaşayıp yaşamadığını kontrol edin.

Uçak modunu Aktif Edip Kapatın

Telefonunuzun sinyal gücünü değiştirmenin en kısa ve en hızlı yoludur.

Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Telefonunuzu yeniden başlatmanız sinyal ile ilgili bir takım sorunların çözülmesini sağlayabilir.

Sim Kartınızı Çıkarıp Yeniden Takın

İlk iki adımı yaptıktan sonra telefonunuzun sinyal gücünde herhangi bir düzelme olmadıysa sim kartınızı çıkarıp yeniden takmayı deneyin.

Operatör Ayarlarını Kontrol Edin

Sinyal sorunu hala devam ediyorsa telefonunuzun operatör ayarlarını kontrol edin. Operatör ayarlarınızın güncel olduğundan emin olun.

Hatalı APN ayarları telefonun internete erişmesini engelleyecektir.

Aşağıdaki işlemleri uygulayın:

  1. Ayarlar menüsünü açın, APN’ler araması yapın ve bu bölüme gidin, Erişim Noktası Adları seçeneğine dokunun, ardından Mobil veriler ayarları ekranına gidin.

  2. Erişim Noktası Adları seçeneğine dokunun ve APN’ler ayarları ekranına gidin.

  3. Sağ üst köşedeki  üç nokta simgesine ve ardından Varsayılana sıfırla seçeneğine dokunun

Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Telefonunuzun ağ ayarlarını sıfırlamak çoğu zaman sinyal ile ilgili sorunları çözüme kavuşturur.

Yukarıda telefonun çekim gücünü arttırmak için verdiğimiz önerileri yaptıktan sonra telefonunuzun sinyal problemi hala devam ediyorsa operatörünüz ile görüşmeniz daha iyi olacaktır. Çünkü bazı durumlarda alt yapısal sorunlar da neden olmuş olabiliyor.

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu