Telefonu Sıfırlamak Zararlı mı?

Telefona format atarken çok dikkatli olmalısınız aksi takdir de telefona ve telefon sistemine zarar verebilirsiniz.

Telefonunuzdaki yazılım sorunları ve virüslerden kurtulabilmeniz için telefonu fabrika ayarlarına döndürmek gerekir. Peki Telefonu Sıfırlamak Zararlı mı? Telefonu sıfırlayınca neler silinir?

Telefona format atmak sistemi tamamen sıfırlamak yani ilk fabrika çıkış ayarlarına dönmek demektir. Cihazınızda yazılımsal bir sorun yaşadığınız zaman son çare olarak olarak fabrika ayarlarına dönmek zorunda kalırsınız.

Telefonda sistem ile ilgili bir sorun, arıza veya hata varsa ve ayrıca telefonda virüs varsa telefona format atınca tüm bunlar temizlenir.

Telefona format atarken çok dikkatli olmalısınız aksi takdir de telefona ve telefon sistemine zarar verebilirsiniz. Telefonu sık olarak fabrika ayarlarına döndürüyorsanız aklınıza Telefonu sıfırlamak zararlı mı sorusu gelebilir.

Telefonu sıfırlamak zararlı mı?

Kaynağı bilinmeden yüklenen birçok uygulama ve yazılımlar mobil sisteminize zarar verebilir. Bu zararları en aza indirmek ve sistem performansını arttırmanın da en iyi yolu fabrika ayarlarına dönmektir.

iPhone yada Android telefonları fabrika ayarlarına döndürmenin hiçbir zararı yoktur.

Tam tersine belirli aralıklarla yapılan fabrika ayarlarına döndürme işlemi telefonunuz için oldukça faydalı bir işlemdir. Yani bir anlamda telefonu fabrika ayarlarına döndürmek yararlıdır diyebiliriz.

Fabrika ayarlarına geri yükleme veya format işleminden önce dikkat edilmesi gereken önemli detaylar var. Telefonu sıfırlamadan önce tek dikkat etmeniz gereken Android yada IOS  cihazınızın yedeklerini alarak bu işlemleri yapmaktır.

Android fabrika ayarlarına dönmek için buradaki, iPhone yada iPad fabrika ayarlarına dönmek için buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Telefona sıfırlayınca neler silinir ?

Telefonu fabrika ayarlarına döndürdüğünüzde yani telefonu sıfırladığınızda bazı verilerin silineceğini mutlaka aklınızda bulundurun.

  1. Playstore ve AppStore hesap bilgileriniz,
  2. Sistem ve uygulama verileri ve ayarlarınız,
  3. İndirilen uygulamalarınız,
  4. Kişi listeniz,
  5. Eğer fotoğraf ve videolarını dahili bellekte ise bunların tümü,
  6. Mesajlar kısmındaki mesajlarınız silinir.

Telefonu fabrika ayarlarına döndürmek garantiyi bozar mı ?

Hayır. Kesinlikle bozmaz. iPhone, Android yada başka bir işletim sistemine sahip telefonları fabrika ayarlarına döndürmenin hiçbir zararı yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu